Jak dbać o wzrok? – 5 skutecznych rad
Wzrok – proste wskazówki jak o niego dbać
Na pewno zdarzyło Ci się to niejeden raz: wrócić do domu i czuć pieczenie oczu. Oczy pieką, a ty czujesz, że są naprawdę zmęczone. Niestety, prawda jest taka, że zaczynamy myśleć o naszych oczach dopiero wtedy, kiedy one same wysyłają nam ostrzegawcze sygnały, które pokazują, że dzieje się z nimi coś złego. Pamiętaj jednak, że o oczy trzeba dbać każdego dnia i w żadnym wypadku nie możemy ich zaniedbać.
1. Patrz na to, co jesz
Oczywiście, absolutnie nie chodzi o to, żeby zjadać pięć marchewek dziennie. Po prostu konieczne jest utrzymanie odpowiedniej i dobrze zbilansowanej diety, w której zawarte będą witaminy niezbędne, aby dbać o nasz wzrok.
Według specjalistów witaminy A i C, tak jak również magnez, są podstawą w dbaniu o nasz wzrok. Witamina A pozwala, między innymi, na to, aby nasze komórki wzroku funkcjonowały w odpowiedni sposób i utrzymywały się silne i zdrowe.
Przeczytaj również: Zdrowa dieta: 8 produktów, których warto unikać
2. Chroń wzrok przed słońcem… nawet w zimę
Być może jesteś jedną z tych osób, która uwielbia okulary przeciwsłoneczne, ale czy używasz ich tylko latem? Wybierasz je kierując się aktualną modą? Promienie słoneczne mogą bardzo poważnie uszkodzić nasz wzrok, doprowadzając nawet do powstania zaćmy.
Z tego powodu jest niezwykle ważne, żebyś odpowiednio dobrała okulary przeciwsłoneczne. Pamiętaj o tym, aby posiadały one odpowiednią homologację i aby ich szkło działało jako prawdziwa bariera dla promieni słonecznych. Nie kieruj się tylko kryterium estetycznym, zwróć uwagę na to, aby dobrze dopasowały się do Twojej twarzy i aby za bardzo nie odstawały, przepuszczając przy tym słońce. Muszą dobrze opierać się na nosie, a ty powinnaś czuć się w nich naprawdę wygodnie.
Okulary przeciwsłoneczne w żadnym wypadku, nie są tylko na lato. Pamiętaj ,że powinnaś ich używać przez cały rok i nie zapomnij zadbać również o tych najmłodszych.Weź pod uwagę, że dzieci poniżej 12 roku życia nie mają jeszcze rozwiniętego systemu ochronnego i promienie słoneczne oddziaływają dużo bardziej intensywnie na ich siatkówkę.
3. Uwaga na pracę z komputerem!
We współczesnym świecie jest zupełnie niemożliwe żyć bez komputerów, tabletów czy telefonów komórkowych. Z tego powodu również niemożliwe jest, by te urządzenia nie miały wpływu na nasz wzrok. Zapaleni czy podrażnienie oczu – to dotyka niemal każdego. Powinniśmy pamiętać, na przykład, że minimalna odległość odpowiednia do oglądania telewizji wynosi dwa metry. Jeśli chodzi o komputer to powinien on być od nas oddalony na 50 centymetrów w linii prostej.
Poza tym, pamiętaj o zasadzie 20/20. Na każde 20 minut spędzone przy komputerze, powinnaś odpoczywać przez 20 sekund. W jaki sposób? To naprawdę bardzo proste. Oderwij wzrok od komputera i nie koncentruj się na niczym konkretnym. Pozwól oczom, by wpatrywały się w horyzont lub w pustkę. W ten sposób rozluźnisz wzrok i pozwolisz mu odpocząć.
Jest również bardzo ważne, unikać pewnych przyzwyczajeń, które powtarzamy bardzo często. Zdarza ci się pracować przy komputerze nocą, po ciemku? Jeśli tak, to popełniasz duży błąd!
Kiedy pracujemy przy komputerze lub oglądamy telewizję ze zgaszonym światłem, uaktywniamy dwie różne części oka. Środek siatkówki pobudza się, aby dostrzec światło i w tym samym czasie z powodu ciemności kraniec siatkówki staje się również aktywny.
Do czego prowadzi taka sytuacja? Otóż źrenica rozszerza się i do naszego oka dociera dużo więcej światła niż tego potrzebujemy. W ten sposób powoli osłabiamy nasz wzrok. Weź to pod uwagę i nie pracuj przy zgaszonym świetle.
Zobacz także: Nomofobia: całkowite uzależnienie od telefonu
4. Nawilżasz oczy?
Nasze oczy, podobnie jak cała nasza skóra potrzebują odpowiedniego nawilżenia,żeby zachować właściwą im równowagę. Z tego powodu niezwykle ważne jest ich częste nawilżanie oczu, przede wszystkim, jeśli zauważasz,że są one bardzo wrażliwe lub często masz suche oczy. Naprawdę to żaden kłopot mieć zawsze przy sobie sztuczne łzy lub krople przepisane przez okulistę, a mogą być one naprawdę bardzo pomocne.
5. Regularnie sprawdzaj wzrok
Nie zaszkodzi również przynajmniej raz w roku odwiedzać okulistę. Często zdarza się,że cierpimy na dolegliwości, których nawet nie jesteśmy świadomi. Takie nieleczone schorzenia z czasem mogą stale uszkodzić nasz wzrok. Ważne jest, byś regularnie kontrolowała ostrość wzroku,a tym samym sprawdzała czy twoje okulary są dobrze dobrane. W ten sposób dowiesz się czy twoja wada wzroku się nie pogarsza.
Poza tym, jak łatwo możesz sobie wyobrazić, w miarę jak się starzejemy, powoli tracimy ostrość wzroku i na przykład coraz ciężej jest nam czytać z bliska. Dlatego też pamiętaj,że zamiast kupić jakiekolwiek okulary powinnaś udać się do specjalisty, który zaoferuje nam to, czego naprawdę potrzebujemy i pomoże odpowiednio troszczyć się o nasz wzrok.
Po zapoznaniu się z tymi prostymi radami, nie pozostaje ci nic innego jak tylko dołożyć wszelkich starań, aby wprowadzić je w życie, mieć je na uwadze każdego dnia i przekazać te skuteczne porady tym najmłodszym, aby oni też mogli zacząć odpowiednio dbać o ich wzrok.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- María Dolores Pinazo-Durán; Elena Bendala-Tufanisco; Congreso de la Sociedad Española de Oftalmología (2017). Guía sobre alimentación en las enfermedades (España). https://brudylab.net/assets/guia_alimentacion_retina.pdf
- Oudghiri, R. (2014). La prevención de la salud ocular en el mundo: costumbres y particularidades. Points de Vue, 71, 56-9.
- Olmedilla Alonso, B. (2012). Nutrición y salud ocular.
- RAND Health. (2000). National Eye Institute Visual Functioning Questionnaire – 25 ( SELF-ADMINISTERED FORMAT ).
- World Health Organization. (2007). Global initiative for the elimination of avoidable blindness: Action Plan 2006-2011. Community eye health / International Centre for Eye Health.