Data ważności na produktach spożywczych - sprawdź ją!

Data ważności informuje nas o tym, czy dany produkt jest nadal zdatny do spożycia. Temperatura przechowywania jest istotnym czynnikiem wpływającym na świeżość jedzenia.
Data ważności na produktach spożywczych - sprawdź ją!
Carlos Fabián Avila

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Carlos Fabián Avila.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 16 czerwca, 2023

Czasami data ważności na artykułach spożywczych jest przez nas skrupulatnie przestrzegana, a czasami nie zwracamy na nią uwagi. W rzeczywistości data ważności ma duże znaczenie.

W dzisiejszym artykule zamierzamy opowiedzieć o wszystkim, co powinieneś wiedzieć na ten temat oraz jak rozpoznać czy produkt jest nadal zdatny do spożycia pomimo, że data przydatności już upłynęła.

Czemu służy data ważności?

Data ważności ma za zadanie mierzyć czas, jaki dany produkt powinien spędzić na półce czy w lodówce, zanim zostanie spożyty. Innymi słowy, to numer, który określa czas między wyprodukowaniem a zdatnością spożycia danego artykułu.

Brane są też przy tym pod uwagę inne czynniki, takie jak temperatura, światło i tlen. A to dlatego, że mają one duży wpływ na zachowanie świeżości jedzenia.

artykuły spożywcze a data ważności

Produkty żywnościowe mogą przestać nadawać się do spożycia w przeróżny sposób. W każdym razie one wszystkie muszą być kontrolowane za pomocą technik konserwacyjnych. Jest nimi między innymi lodówka czy zamrażarka. Dzięki nim jedzenie może być przetrzymywane przez dłuższy czas.

Data ważności jest istotna. Szczególnie w przypadku łatwo psującej się żywności. W końcu stanowią one ryzyko dla naszego zdrowia, jak jest w przypadku nabiału czy mięsa. 

Możesz być tego nieświadomym, ale istnieją artykuły spożywcze, które muszą mieć datę przydatności lub “najlepiej spożyć przed…”, a wymóg ten jest regulowany prawnie. Znajdziemy między nimi napoje alkoholowe z zawartością alk. powyżej 10%. Chociaż upływ czasu może pogorszyć ich jakość, w tym przypadku nie stanowi to żadnego zagrożenia dla naszego zdrowia.

Jak znaleźć datę ważności na produktach

Data ważności nie jest w tym samym miejscu na każdym produkcie. Właściwe to może pojawić się w różnych miejscach:

zakupy a sprawdzanie daty ważności
  • Żywność, która nie może być przetrzymywana przez dłużej niż 3 miesiące, powinna mieć napisane na opakowaniu “najlepiej spożyć przed…” lub datę ważności, dokładną co do dnia.
  • Jednakże jeśli możesz przetrzymywać żywność przez dłużej niż trzy miesiące, na opakowaniu powinien znaleźć się miesiąc oraz rok.
  • Jeżeli produkt może być przechowywany przez dłużej niż 18 miesięcy, na opakowaniu musi pojawić się rok, w którym upływa termin przydatności.

Co dzieje się z jedzeniem, którego data ważności już upłynęła?

Po pierwsze, im dłużej produkt leży na półkach, tym jego jakość spada. Może to być wynikiem wielu czynników, m.in.:

  • Zmian w temperaturze
  • Fizycznego dostania się pewnych substancji do jedzenia, takich jak tlen, zapachy czy barwniki
  • Zmiany powstałe w wyniku wystawienia na słońce

Jeżeli chciałbyś lepiej poznać przydatność danego produktu, powinieneś obserwować czy zaczęły zachodzić jakiekolwiek zmiany.

Dbaj o temperaturę produktów

Jest coś, na co powinieneś zwracać szczególną uwagę podczas przechowywania produktów: temperaturę. Jeśli doświadczają one nagłego wzrostu lub zmiany w temperaturze, możesz mieć problemy z bezpieczeństwem artykułów spożywczych

Upływ czasu oraz wysoka temperatura to wrogowie świeżości jedzenia.

Mikroorganizmy szybko się rozmnażają w temperaturze pomiędzy 5 stopni a 40. Jeśli ma to miejsce, Twoja żywność może stać się niejadalna w ciągu kilku godzin.

Żywność w lodówce a sprawdzanie daty ważności

Dodatkowo musisz być też świadomy jeszcze jednego aspektu dotyczącego przechowywania i rozmrażania produktów. Jeśli nie będziesz tego robić poprawnie, narazisz żywność na zepsucie.

Aby tego uniknąć, upewnij się, że poprawnie przechowujesz żywność:

  • Zadbaj o odpowiednią temperaturę. Upewnisz się w ten sposób, że patogeny nie będą się rozwijać.
  • Idealna temperatura powinna wynosić 1,5-4,5 stopni Celsjusza.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Gast RK., Regmi P., Guraya R., Jones DR., Anderson KE., Karcher DM., Contamination of eggs by salmonella enteriditis in experimientally infected laying hens of four commercial genetic lines in conventional cages and enriched colony housing. Poult Sci, 2019. 98 (10): 5023-5027.
  • Camp MJ., Shipley LA., Milling CR., Rachlow JL., et al., Interacting effects of ambient temperature and food quality on the foraging ecology of small mammalian herbivores. J Therm Biol, 2018. 71: 83-90.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.