Zdrowe śniadanie bez nabiału, mąki lub cukru

Dzięki właściwościom naturalnych składników możesz uzyskać w pełni zdrowe śniadanie, stanowiące doskonałe źródło energii. Zapewno Ci ono wszystko to, czego potrzebujesz do skuteczniejszego stawienia czoła trudom czekającejgo Cię dnia.
Zdrowe śniadanie bez nabiału, mąki lub cukru
Elisa Morales Lupayante

Napisane i zweryfikowane przez pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Dla tych wszystkich osób, które mają ochotę na zdrowe śniadanie, które zapewni im energię, siłę i dostarczy do ich organizmu odpowiednią dawkę cennych składników odżywczych, mamy dziś naprawdę interesującą i zdrową propozycję.

Prezentowane przez nas śniadanie nie zawiera w swoim składzie ani grama nabiału, mąki ani cukru.

Poznaj i wypróbuj prezentowane przez nas śniadanie, które pomoże Ci rozpocząć dzień od sporego zastrzyku energii i dobrego samopoczucia.

Znaczenie i korzyści, jakie zapewni Ci zdrowe i energetyzujące śniadanie

Przeważająca większość osób, które chcą rozpocząć dzień od zapewnienia sobie odpowiedniej dawki energii od samego rana, zwykle kieruje swoje kroki w stronę ekspresu z kawą.

Jednak nawet jeśli rzeczywiście kawa jest w stanie szybko przyśpieszyć funkcjonowanie Twoich procesów metabolicznych, efekty jej działania nie trwają zbyt długo. Napój ten nie dostarcza również odpowiednich ilości składników odżywczych potrzebnych do zmierzenia się z trudami całego dnia.

Kawa - napój na śniadanie

Jeśli wybierzesz zamiast kawy opisywane przez nas w tym artykule zdrowe energetyzujące śniadanie, zapewnisz sobie jednocześnie możliwość wykorzystania kilku oferowanych przez nie korzystnych dla Twojego zdrowia właściwości, do których należą między innymi:

 • Poczucie sytości trwające przez cały ranek. Dzięki temu nie będziesz mieć skłonności do przegryzania żadnymi innymi produktami spożywczymi.
 • I odwrotnie, możliwość pozwolenia sobie na kilka różnych przekąsek w ciągu dnia bez narażania się jednocześnie na brak niezbędnych składników odżywczych. Wynika to głównie z tego, że proponowane przez nas śniadanie jest raczej naprawdę kompletnym i dobrze zbilansowanym posiłkiem.
 • Stymulowanie Twojego metabolizmu w zdrowy sposób. Dzięki temu możesz znacznie łatwiej i szybciej spalić nadmiar kalorii.
 • Usprawnienie funkcjonowania jelit i ogólnie całego układu pokarmowego.

Podstawowe składniki opisywanego śniadania

Poniżej zaprezentujemy Ci nieco bliżej cenne właściwości, jakimi cechuje się to pożywne i zdrowe śniadanie.

Orzechy

Orzechy są bogate w białko, błonnik, kwasy tłuszczowe, witaminy i minerały. Zapewniają Ci naprawdę sporo dużo energii. I na dodatek sprawiają, że czujesz się syty przez wiele godzin.

Suszone owoce

Suszone owoce cechują się wysoką zawartością naturalnych cukrów i błonnika. Wśród nich szczególnie na uwagę zasługują suszone śliwki, rodzynki i daktyle. Pomagają one również w prawidłowym wypróżnianiu się i hamują apetyt na tradycyjne słodycze.

Suszone owoce na śniadanie

Nasiona

Nasiona to produkty spożywcze o nieocenionych wręcz właściwościach odżywczych. Mimo swojej niewielkiej masy zawierają dużą ilość cennych składników pokarmowych.

Nasiona chia na śniadanie

Są więc świetną opcją, którą możesz dodać do dosłownie wszystkich rodzajów przepisów kulinarnych, podobnie jak to ma miejsce w tym przypadku, jakim jest zdrowe i pożywne śniadanie zapewniające sporą dawkę energii na cały dzień.

Olej kokosowy

Olej kokosowy to normalny produkt spożywczy wchodzący w skład licznych zdrowych przepisów i diet, które są obecnie modne, polecane i przede wszystkim niezwykle zdrowe.

Jest to zdrowy tłuszcz, który można spożywać w umiarkowanych ilościach. I chociaż wydaje Ci się to zapewne niemożliwe, pomoże Ci tym samym spalić więcej kalorii i pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej z okolic brzucha.

Jedząc olej kokosowy możesz cieszyć się jego smakiem i kremową konsystencją. I możesz przy tym zrezygnować z innych tłuszczów, które są szkodliwe dla Twojego zdrowia i sprawiają, że masz skłonności do tycia.

Ponadto olej kokosowy ma tę zaletę, że pozwala na uzyskanie efektu stwardnienia żywności w trakcie jej zamrażania. Pozwala to tym samym na tworzenie wszelkiego rodzaju słodyczy i ciastek opartych o naturalne i zdrowe składniki.

Kakao

Czyste, gorzkie kakao to produkt spożywczy o cennych właściwościach leczniczych. Możesz jeść je regularnie zamiast czekolady, która zwykle ma w swoim składzie spore ilości cukru.

Kakao na śniadanie

Kakao daje Ci zastrzyk energii, poprawia kondycję Twoich mięśni i daje Ci poczucie zadowolenia.

Ponadto jest silnym przeciwutleniaczem. Skutecznie jest w stanie zwalczać wszelkiego rodzaju uszkodzenia tkanek Twojego organizmu spowodowane przez wolne rodniki, zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie.

Przeczytaj równieżJak spożywać czyste kakao?

Miód

Miód jest naturalnym słodzikiem. Dodatkowo bardzo korzystnie wpływa na bilans energetyczny Twojego organizmu dzięki między innymi swoim właściwościom antybiotycznym i wysokiej zawartości cennych minerałów.

Poza tym pomoże Ci poprawić smak, jakim cechuje się opisywane przez nas śniadanie. Ułatwia to jego zjedzenie z poczuciem przyjemności.

Sugerujemy jednak wykorzystanie wyłącznie miodu pochodzącego z ekologicznej pasieki.

Zdrowe śniadanie zapewniające spory zastrzyk energii z samego rana

Niezbędne składniki do przyrządzenia opisywanego śniadania

Aby przygotować smaczne, zdrowe i zapewniające spory zastrzyk energii z samego rana śniadanie, do tego w porcji wystarczającej na kilka dni, potrzebne Ci będą następujące składniki:

 • 3 szklanki posiekanych orzechów (mogą to być np. migdały, orzechy laskowe lub włoskie)
 • 1 szklanka suszonych owoców (rodzynki, śliwki, daktyle)
 • 1 szklanka łuskanych nasion (słonecznik, dynia, siemię lniane, szałwia hiszpańska – chia)
 • 1/2 szklanki oleju kokosowego z pierwszego tłoczenia
 • Pół szklanki sproszkowanego gorzkiego kakao
 • 1/2 szklanki miodu

Procedura jego przygotowania

 • Najpierw w szklanej misce dobrze wymieszaj ze sobą orzechy, posiekane suszone owoce i nasiona.
 • W innym naczyniu wymieszaj ze sobą miód i olej kokosowy. Jeśli oba składniki są gęste lub wręcz zestalone, musisz je najpierw lekko podgrzać w garnku z podwójnym dnem (tak, aby nie doprowadzić do ich przypalenia), aż do uzyskania płynnej konsystencji.
 • Następnie dodaj do tak uzyskanej mieszaniny kakao w proszku i ponownie wymieszaj całość.
 • Wymieszaj dokładnie zawartość obu naczyń.
 • Gdy wszystko zostanie już dobrze wymieszane, musisz rozsmarować tak uzyskany produkt na tacy. Następnie włóż ją do zamrażarki w celu jego zamrożenia.
 • Po upływie około godziny otrzymasz rodzaj tabliczki z owocami i orzechami, którą możesz następnie pokroić na mniejsze kostki.
 • Zawsze przechowuj te kostki w zamrażarce, aż je zjesz do ostatniej sztuki. Wynika to z tego, że olej kokosowy topi się w temperaturze powyżej 23 ºC.

Zdjęcie główne pochodzi ze zbiorów serwisu wikiHow.com, zostało zamieszczone za zgodą jego autora.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Healthline.com 8 Proven Health Benefits of Dates [Online] Available at: www.healthline.com/nutrition/benefits-of-dates
 • Healthline.com 10 Surprising Health Benefits of Honey [Online] Available at: www.healthline.com/nutrition/10-benefits-of-honey
 • lavandera Rodríguez I. Curación de heridas sépticas con miel de abejas. Revista Cubana de Cirugía 2011;50(2):187-196
 • Torresani ME. Enfoque Nutricional en la Prevención de la Osteoporosis. Actualiz Osteología, Buenos Aires 2007;3(2): 76-80

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.