10 alternatywnych zastosowań kawy, o których nie wiedziałaś

10 alternatywnych zastosowań kawy, o których nie wiedziałaś

Ostatnia aktualizacja: 16 czerwca, 2017

Po wypiciu filiżanki dobrej kawy, większość ludzi wyrzuca resztki. A jednak, jak w wielu innych przypadkach, resztki mogą być wykorzystane w inny sposób.

Wiedząc, jak je ponowne wykorzystać możesz zaoszczędzić trochę pieniędzy. Poniżej pokażemy ci 10 alternatywnych zastosowań kawy, z których wszystkie są bardzo łatwe do przygotowania.

1. Zapobiega powstawaniu nieprzyjemnych zapachów

Umieść trochę kawy w słoiku i wstaw go do lodówki, dzięki temu pozbędziesz się z niej nieprzyjemnych zapachów. Jeśli twoje ręce brzydko pachną, wystarczy, że wetrzesz w nie kawę, a następnie spłuczesz ciepłą wodą.  Dzięki temu pozbędziesz się zapachu.

2. Środek złuszczający skórę

Dzięki swojej budowie, fusy z kawy są idealne do złuszczania skóry i redukcji cellulitu . Do walki z cellulitem, wymieszaj fusy z odrobiną oleju kokosowego, a następnie wetrzyj w skórę kolistymi ruchami.

Użyj zabiegu podobnego do tego na złuszczanie skóry. Wymieszaj kawę z połową łyżki oliwy z oliwek i wcieraj ją w skórę przez kilka minut. Następnie wszystko co musisz zrobić, to spłukać mieszankę z ciała.

3. Zrobisz z niej kompost

Kawa jest idealna do produkcji kompostu. Można również dodać ją do doniczek z roślinami, które wymagają bardziej kwaśnej gleby, ponieważ kawa zapewnia dużo pierwiastków, takich jak miedź, potas, magnez i fosfor.

Znakomite efekty, uzyskasz dodając ją do ziemi, w której są nasiona marchwi i rzodkiewki.

4. Sprawi, że włosy staną się lśniące

włosy

Kawa może być użyta, również do nabłyszczania włosów.  Można to zrobić, tworząc roztwór kawy i wody, taki jak w przypadku kawy sypanej.

Użyj do tego zimnej wody lub wody, która ma temperaturę pokojową. Użyj roztworu po umyciu włosy, pozostawiając go na 20 minut. Po upływie tego czasu, po prostu spłucz głowę.

5. Środek odstraszający zwierzęta i owady

Kawa jest skutecznym środkiem odstraszającym mrówki, a także odpychającym inne zwierzęta, głównie koty.  W przypadku mrówek, posyp ziemię, suchą kawę w miejscach, w których pojawiają się owady.

Jeśli chcesz odstraszyć koty, wymieszaj kawę z cytrynowymi i pomarańczowymi skórkami. Wiele z tych zwierząt bardzo nie lubi tego zapachu.  Weź trochę wilgotnych fusów z kawy i wetrzyj je w sierść swoich zwierząt domowych, dzięki czemu odstraszysz od nich pchły.

6. Środek z pomocą kawy

Ze względu na właściwości ścierne i kwas zawarty w kawie, może być ona stosowana jako środek czyszczący powierzchnię, szczególnie w kuchni. Wystarczy, że wymieszasz zmieloną kawę z odrobiną mydła  i wody i zastosujesz jak normalny środek do czyszczenia.

7. Odświeżacz powietrza

kawa

Oprócz zapobiegania nieprzyjemnym zapachom, kawa dzięki silnemu, przenikliwemu i przyjemnemu aromatowi, doskonale sprawdza się jako odświeżacz powietrza.

W tym przypadku wystarczy, że umieścisz zmieloną kawę wewnątrz torebki lub porowatej tkaniny, a aromat kawy rozprzestrzeni się w pomieszczeniu. Możesz też dodać do niej aromatyczny olejek lub owoce.

8. Usuwanie kurzu

Kawa może być stosowana w obszarach, w których gromadzi się dużo pleśni lub brudu, jak kominy. Ważne jest, aby fusy kawy nie były wilgotne, ponieważ może to wywołać odwrotny efekt od zamierzonego. Posyp kurz fusami, co znacznie ułatwi ci sprzątanie.

9. Utrzymuje meble w dobrym stanie

Dzięki kawie, możesz utrzymywać drewniane meble w dobrym stanie. Wystarczy przetrzeć ściereczką z fusami, powierzchnie mebla, aby zaczęła lśnić.

10. Gotowanie

Resztki kawy są przydatne w przygotowywaniu różnych ciast i wypieków. Możesz również użyć ich jako podkładu do uprawy pieczarek.  Jak mogłaś wcześniej zobaczyć, kawa bardzo poprawia jakość gleby i ma bardzo dobry wpływ na uprawę niektórych roślin.

Czy byłaś zaskoczona, gdy dowiedziałeś się o tych alternatywnych zastosowaniach kawy?


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.