Olej kokosowy sposobem na siwe i osłabione włosy

Stosowanie oleju kokosowego na włosy jest nie tylko fantastycznym sposobem na ich odżywienie, ale także na stymulację produkcji pigmentu nadającego kosmykom kolor. Co więcej, pomaga zwalczyć infekcje i stany zapalne oraz zapobiega wypadaniu i stymuluje porost włosów.
Olej kokosowy sposobem na siwe i osłabione włosy
Karla Henríquez

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Karla Henríquez.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Jednym z naturalnych sposobów na opóźnienie niszczycielskiego działania czasu jest olej kokosowy, stosowany zarówno miejscowo, jak i doustnie. Upływ czasu odciska trwałe piętno w naszym organizmie. Objawami tego procesu są między innymi słabe i wypadające włosy oraz pierwsze siwe kosmyki.

Starzeniu się włosów towarzyszą inne oznaki upływu czasu, takie jak zmarszczki na twarzy i dekolcie, plamy na skórze i przebarwienia itp. Można by powiedzieć, że istnieje cały zespół objawów związanych ze starzeniem się organizmu.

Pamiętajmy, że wraz z upływem lat starzeje się nie tylko nasze ciało, ale także i umysł. Mogą wystąpić związane z tym procesem nasilone okresy stresu i uczucia lęku, które również bezpośrednio odbijają się na stanie naszego zdrowia oraz wyglądzie naszych włosów.

Sięgnij do darów natury i stosuj olej kokosowy, który idealnie odżywia włosy oraz dba o ich zdrowie i piękny wygląd przez długie lata. Co więcej, ten naturalny środek pomaga również przyciemnić siwe kosmyki oraz zapobiega dalszemu pojawianiu się siwizny na włosach.

Olej kokosowy a siwe włosy

Żadna z nas nie jest zadowolona, gdy na naszych głowach zaczynają się pojawiać pierwsze siwe włosy. Postrzegamy je jako sygnał starości, który negatywnie wpływa na estetyczny aspekt naszego wyglądu.

Para z siwymi włosami

Warto jednak uświadomić sobie, że siwe włosy nie są wyłącznie objawem upływającego czasu ani stresu, jak powszechnie się uważa. Występowanie tego zjawiska jest dużo bardziej złożone niż mogłoby się wydawać.

 • Po pierwsze, siwe włosy zaczynają pojawiać się, gdy w naszym organizmie następuje zmniejszenie produkcji melaniny.
 • Substancja ta po prostu kończy się na pewnym etapie życia i nasze ciało całkowicie przestaje ją produkować. Może jednak wystąpić również sytuacja, gdy jej niedobór rozpoczyna się znacznie wcześniej, już w okolicach 20. roku życia.
 • Melanina gromadzi się tuż pod skórą głowy w „rurkach” zwanych mieszkami włosowymi. Kiedy ich naturalne funkcje zostają zaburzone, zwykle zaczynają pojawiać się pierwsze siwe włosy.
 • Z drugiej strony, liczne badania medyczne potwierdziły, że substancją odpowiedzialna za utratę koloru jest nadtlenek wodoru, którego zbyt duża ilość w organizmie może prowadzić do zaburzeń w produkcji wspomnianej powyżej melaniny.
 • Siwe włosy pojawiają się wówczas, gdy nasz organizm nie dysponuje odpowiednią ilością enzymów o działaniu antyoksydacyjnym, które rozbijają nadtlenek wodoru na cząsteczki wody i tlenu.

Dlaczego z wiekiem zaczynają wypadać włosy?

Utrata niewielkiej ilości włosów dziennie jest zjawiskiem zupełnie normalnym. Proces ten jest wynikiem naturalnego odnawiania się tkanki nabłonkowej. Problem zaczyna się wówczas, gdy w miejscu utraconych włosów nie wyrastają nowe.

włosy na szczotce

Czupryna zaczyna się przerzedzać, jest jej z każdym tygodniem mniej, a skóra głowy zaczyna wyraźnie przebijać przez osłabione kosmyki.

Czynników odpowiedzialnych za nadmierne wypadanie kosmyków jest wiele. Oto najpopularniejsze z nich:

 • Niezdrowa, uboga w cenne substancje odżywcze dieta
 • Osłabiające włosy zabiegi fryzjerskie, głównie działanie wysokiej temperatury
 • Grypa
 • Ciąża
 • Silny stres
 • Niedoczynność tarczycy

Bezsensowne próby rozwiązania problemu 

Kiedy zaczynają pojawiać się problemy z włosami, wiele z nas wpada w pułapkę znanych koncernów kosmetycznych, które oferują szybkie rozwiązania każdego problemu natury estetycznej.

Kierując się nienagannym wyglądem modelek z reklam, sięgamy po produkty naszpikowane chemicznymi substancjami, które zamiast ratować nas z opresji, na dłuższą metę jeszcze bardziej osłabiają kondycje naszych włosów.

Kobieta trzyma w ręku włosy

Być może pierwsze rezultaty są satysfakcjonujące. Nasze kosmyki stają się mocniejsze i odzyskują piękny kolor. Pamiętajmy jednak, że wszystkie chemiczne produkty do pielęgnacji włosów mają negatywny wpływ na ogólny stan naszego organizmu.

Jak zatem w naturalny sposób wzmocnić włosy oraz zapobiec ich przedwczesnemu siwieniu? Rozwiązań, które mają dobroczynny wpływ na nasz organizm jest wiele. Sięgnijmy dziś po olej kokosowy.

Olej kokosowy do pielęgnacji włosów

Chcielibyśmy zaproponować ci bardzo silny, naturalny środek, który z pewnością już niedługo na zawsze zagości w twojej łazience. Poznaj olej kokosowy i zachwyć się jego cudownymi właściwościami.

Olej kokosowy rozpieszcza nasze ciało. Jego właściwości – zarówno przy stosowaniu miejscowym, jak doustnie – dostarczają spektakularnych rezultatów.

Kobieta pielęgnująca włosy
 • Olej kokosowy naturalnie pomaga zwalczyć stres
 • Ma działanie przeciwbakteryjne i antywirusowe
 • Działa niczym balsam na układ pokarmowy
 • Dba o zdrowie i urodę skóry
 • Pomaga kontrolować poziom cholesterolu we krwi
 • Spowalnia przedwczesne starzenie się organizmu

Ogromną zaletą tego naturalnego specyfiku, która dziś nas interesuje szczególnie, jest fakt, że olej kokosowy zapobiega infekcjom i stanom zapalnym tkanki nabłonkowej. Pomaga więc wzmocnić włosy oraz dba o zdrowie cebulek, zapobiegając tym samym wypadaniu kosmyków.

Z drugiej strony olej kokosowy dba również o prawidłową pigmentację kosmyków. Stosując ten naturalny olej, nie będziesz musiała sięgać po komercyjne i nasycone chemią farby do włosów.

Jak stosować olej kokosowy na włosy?

Składniki

 • 3 łyżki oleju kokosowego (45 g)
 • 2 łyżki olejku z szałwii (30 g)

Sposób przygotowania i stosowanie

 • Wymieszaj ze sobą obydwa olejki i umieść miksturę w naczyniu odpowiednim do gotowania.
 • Gotuj na wolnym ogniu tak długo, aż otrzymasz jednolitą masę. Następnie odstaw do ostudzenia.
 • Nałóż mieszaninę na włosy na całej ich długości. Następnie przykryj głowę plastikowym czepkiem. Pozostaw na głowie przez całą noc. Rano dokładnie umyj włosy. Bez wątpienia efekty zauważysz już po pierwszym użyciu.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.