Jak zachować świeżość produktów - kilka trików

Jeżeli nauczymy się odpowiednio przechowywać nasze produkty spożywcze, pozwoli nam to przedłużyć ich świeżość i dłużej z nich korzystać. Zapobiegniemy dzięki temu ich psuciu się i nie będziemy marnować żywności.
Jak zachować świeżość produktów - kilka trików

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Gdy kupujemy jedzenie w sklepie lub na rynku, zastanawiamy się czasem jak zachować świeżość produktów, które właśnie nabyliśmy. Nie chcemy bowiem, żeby się zmarnowały zanim w ogóle je wykorzystamy, prawda?

Niektóre rodzaje żywności są w idealnym stanie nawet jeszcze po kilku tygodniach od ich zakupu. Inne jednak psują się bardzo szybko, jeżeli nie będziemy ich odpowiednio przechowywać. Problem polega na tym, że czasami przechowujemy je nieostrożnie, nie biorąc pod uwagę ich właściwości. Przez to już po kilku dniach uświadamiamy sobie, że nie można ich już jeść.

Dlatego właśnie warto poznać kilka trików odnośnie tego jak zachować świeżość produktów. Dzięki temu będą one świeże przez dłuższy czas i unikniemy ich marnowania. W dzisiejszym artykule podzielimy się z Tobą 9 najlepszymi sposobami na zachowanie świeżości produktów spożywczych.

Koniecznie przeczytaj!

1. Jak zachować świeżość produktów – zamrażaj mleko

Czy kupiłaś za dużo mleka i nie masz pomysłu na to, jak szybko je zużyć? Nie pozwól, żeby się zepsuło!

zamrożone mleko

Jeżeli nie masz ochoty używać dużo mleka w danym momencie, po prostu umieść je w czystym pojemniku i zamroź pamiętając o poniższych wskazówkach:

  • Zamrażaj tylko świeże mleko
  • Jeżeli chcesz zachować je w oryginalnym opakowaniu, usuń niewielką ilość, ponieważ podczas zamrażania zwiększy się jego objętość.
  • Unikaj przechowywania zamrożonego mleka dłużej niż przez 6 miesięcy.

2. Owiń sałatę papierem

Liście sałaty są bardzo delikatne i zwykle bardzo szybko się psują, prawda? Jeżeli jednak owiniesz je w papier, możesz zachować je przez dłuższy czas.

Aby to zrobić, możesz wykorzystać na przykład kartki czasopism lub gazet. Materiał ten pomaga wchłaniać wilgoć i zapobiega namnażaniu się bakterii (poliferacji) oraz grzybów.

3. Używaj folii spożywczej aby zachować świeżość bananów

Jeżeli mówimy o tym, jak zachować świeżość produktów, nie można nie wspomnieć o bananach. Te smaczne owoce psują się bowiem z największą łatwością. Dojrzewają szybko i zmienia się ich konsystencja.

Jeżeli chcesz, żeby banany zachowały się w dobrym stanie na dłużej, weź nieco folii spożywczej i przykryj nią miejsce, w którym schodzi się kiść.

sposób na zachowywanie świeżości bananów

Jeżeli jednak jest już późno i banany zaczęły już dojrzewać, weź ich miąższ i zamroź go aby wykorzystać do pysznych koktajli i ciast.

Koniecznie zajrzyj też do artykułu: Bananowe smoothie na retencję wody

4. Sosy przechowuj w hermetycznych workach

Aby nie wyrzucać resztek domowego sosu przyrządzonego specjalnie do Twoich ulubionych dań, postaraj się o kilka hermetycznych plastikowych torebek. Sos wlej do torebki a następnie włóż do zamrażarki.

Technika ta pomoże Ci utrzymać żywność w dobrym stanie, dzięki czemu później będziesz w stanie dodać sos do pieczeni, gulaszu, zupy oraz innych dań, na które najdzie Cię ochota.

5. Cebulę i szczypiorek przechowuj w szklance wody

Szczypiorek i zielona cebulka powinny być przechowywane w szklance lub pojemniku z wodą. Warto też pamiętać o tym, żeby najpierw dokładnie je umyć.

Usuń części, których nie będziesz potrzebować, oczyść z resztek ziemi i zanurz w wodzie. W taki sposób utrzymają się świeże nawet to dwóch tygodni.

Zielona cebulka w szklance wody

Zobacz również artykuł: Pani domu i jej niedocenione oblicze

6. Świeże zioła umieść w szklanym słoiku

Aby Twoje świeże zioła na dłużej zachowały świeżość, wyczyść dokładnie szklany słoik i upewnij się, że nie jest on mokry w środku.

  • Następnie cienko pokrój zioła i umieść je we wnętrzu słoika.
  • W taki sposób nie zmarnują się ani nie zmieni się ich zapach czy smak.

7. Cebula pomoże Ci zachować świeżość awokado

Jeżeli wspominamy o tym, jak zachować świeżość produktów, awokado zasługuje na swoją przestrzeń w tym artykule. Choć produkt ten najsmaczniejszy jest, gdy jest już bardzo dojrzały, czasami kupujemy go więcej, przez co nie zjemy go od razu.

W takiej sytuacji wystarczy umieścić awokado w hermetycznym pojemniku i położyć obok niego przekrojoną na pół cebulę. Jest to idealne połączenie, aby awokado było długo świeże.

cebula pomoże zachować świeżość awokado

8. Miód pszczeli przechowuj w szklanych pojemnikach

Czy wiedziałaś, że miód pszczeli nie ma daty ważności? Wziąwszy pod uwagę fakt, że jego składniki służą naturalnej konserwacji a sam miód ma właściwości antybakteryjne, jest to jeden z produktów, które można przechowywać przez długie miesiące bez utraty jego cennych właściwości.

  • Problem pojawia się wtedy, gdy nie przechowujemy miodu we właściwy sposób. Na przykład jest on w lodówce.
  • Niska temperatura sprawia, że miód krystalizuje się. Przez to trudno jest go później wydostać z pojemnika i używać.
  • Z drugiej strony, nie zaleca się również używać pojemników z aluminium i innych metali, ponieważ mogą utlenić miód i zmienić jego smak.
  • Najlepiej byłoby przechowywać miód w hermetycznych, szklanych pojemnikach i pozostawić go w temperaturze pokojowej.

9. Przechowuj jabłka w lodówce

Jabłka to jedne z owoców, które zwykle bardzo długo zachowują swoją świeżość. Zazwyczaj wytrzymują nawet kilka tygodni bez psucia się i zmiany smaku, zapachu czy formy.

Okazuje się jednak, że w lodówce zachowują swoją świeżość na jeszcze dłuższy czas.

Jabłka w lodówce

Koniecznie przeczytaj też artykuł: Zielone jabłka – 8 zaskakujących korzyści

Co jednak ważne to fakt, że trzeba zostawić nieco wolnej przestrzeni między jednym jabłkiem a drugim. Możesz do tego wykorzystać na przykład kartki wyrwane z gazety. Jeżeli w jedno z jabłek z jakiegoś powodu mimo wszystko się zepsuje, unikniesz psucia się innych owoców.

Czy Ty również zastanawiałaś się jak zachować świeżość produktów? Pamiętaj, że wszystkie wspomniane przez nas triki mogą Ci się przydać w Twojej własnej kuchni. Dzięki temu Twoja żywność zachowa idealną świeżość nawet jeśli minie już kilka tygodni.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.