Produkty spożywcze, które można zamrozić - 9 zaskakujących propozycji

Publikowane tu i ówdzie szacunkowe dane podają, że od 30 do 40% produktów przeznaczonych do spożycia przez ludzi kończy swój żywot na śmietniku. Spróbuj dołożyć cegiełkę od siebie w zapobieganiu marnotrawienia żywności poznając produkty spożywcze, które można bez problemu zamrozić, a co wcześniej bez wątpienia nawet Ci przez myśl nie przeszło.
Produkty spożywcze, które można zamrozić - 9 zaskakujących propozycji

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Marnowanie żywności jest wciąż nadal poważnym problemem na całym świecie. Niestety szacunkowe dane podają, że od 30 do 40% produktów przeznaczonych do spożycia przez ludzi kończy swój żywot na śmietniku. Znaczna ich część ulega zniszczeniu lub zepsuciu podczas przetwarzania i transportu. Jednak rozwój technologii pozwolił zamrozić niektóre produkty spożywcze, przedłużając tym samym ich trwałość.

Problem jednak polega na tym, że wiele osób wprawdzie poważnie podchodzi do kwestii unikania marnowania jedzenia, zamraża regularnie nadmiarowe produkty spożywcze, ale mimo tego wciąż zapomina lub nawet nie zdaje sobie sprawy z jednego istotnego faktu: zamrażać można nie tylko typowe produkty, ale także całe mnóstwo innych.

I choć w niektórych wypadkach proces zamrażania może wpłynąć na niewielkie zmiany w strukturze lub smaku produktu, to jednak jest to świetny sposób na wydłużenie przydatności do spożycia żywności. W ten sposób możesz uniknąć wyrzucania jej, a zatem zaoszczędzić pieniądze.

W skali rocznej mogą być to naprawdę niebagatelne kwoty!

W naszym dzisiejszym artykule zaprezentujemy Ci niektóre produkty spożywcze, które można bez problemu zamrozić. Poznaj nasze rady i spróbuj wprowadzić je w życie jeszcze dziś!

1. Banany to produkty spożywcze, które wręcz idealnie nadają do zamrażania

Możesz bez problemu zamrozić różne produkty spożywcze, na przykład lekko już przejrzałe banany (te, które zaczęły zmieniać kolor na brązowy), pamiętając tylko, by wcześniej obrać je ze skórki. Potem można ich używać we wszystkich przepisach kulinarnych i kosmetycznych, do których stosuje się banany.

Banany

Ponieważ pozostawienie tych owoców w pomieszczeniu o umiarkowanej temperaturze znacząco przyspiesza proces ich rozkładu, najlepiej będzie po prostu umieścić je w zamrażarce, co zatrzyma ich proces psucia się.

Gdy natomiast będziesz ich potrzebować, możesz wyjąć je z zamrażarki i rozmrozić. Jeśli Ci się nie śpieszy, zostaw je po prostu na kuchennym blacie, aby się rozmroziły w naturalny sposób, a gdy ich potrzebujesz ich już na teraz, możesz rozmrozić je w kuchence mikrofalowej, a następnie dodać do ciasta, babeczek lub chleba bananowego.

2. Awokado

Większość ludzi wie o tym, że gdy przetniesz awokado, szybko jego miąższ stanie się brązowy i nieprzyjemnie miękki.

Możesz używać go w tym stanie do maseczek na twarz lub innych naturalnych zabiegów kosmetycznych. Możesz jednak także przechowywać te owoce w zamrażarce, aby zapewnić im długą przydatność do spożycia.

W tym celu wystarczy po prostu włożyć awokado do szczelnego pojemnika i skropić jego miąższ dodatkowo odrobiną soku z cytryny. Bez żadnego problemu możesz przechowywać te produkty spożywcze w zamrażarce przez wiele tygodni.

3. Kawa

Czy pozostały Ci jakieś resztki kawy? Zamiast wylewać ją do kanalizacji, napełnij kawą pojemnik do robienia kostek lodu, a następnie użyj ich w koktajlach lub innych przepisach.

Kawa w kostkach

A co więcej, ponieważ kawa będzie przecież zamrożona, możesz również używać jej w tej postaci do zmniejszania zmarszczek, redukowania cellulitu i leczenia innych problemów ze skórą.

4. Świeże zioła

Kolendra, pietruszka i inne świeże zioła zmieniają swój kolor na ciemny, gdy tylko zaczyna się w nich proces rozkładu.

Nie da się uniknąć tej sytuacji w normalnych warunkach. Jeśli jednak mrozisz różne produkty spożywcze unikając ich marnowania, tak samo możesz potraktować właśnie wymienione powyżej zioła, a także wiele innych.

Najpierw dokładnie zmiel je lub posiekaj na drobny proszek, następnie napełnij nimi przegródki w tacce na kostki lodu, zalej niewielką ilością oliwą z oliwek i trzymaj je w zamrażarce tak długo, jak tylko chcesz.

W ten sposób będziesz mieć niezwykle przydatne, w pełni naturalne kostki ziołowe będące znakomitym dodatkiem do na przykład zup, gulaszu i wielu innych przepisów, które wymagają odpowiedniego przyprawienia do smaku.

5. Sałata

Najlepiej jest jeść świeżą sałatę, dzięki czemu można wykorzystać wszystkie jej wartości odżywcze (uwaga to nie dotyczy jednak rukoli). Można jednak zamrozić ją, gdy wygląda na to, że nie będziesz jej w najbliższym czasie spożywać.

Sałata

Wystarczy przygotować sobie coś w rodzaju purée z liści sałaty i niewielkiej ilości wody, które następnie możesz zamrozić do postaci kostek lodu wykorzystując do tego dedykowaną tackę.

Możesz użyć takich kostek sałaty w koktajlach warzywnych i zupach, aby poprawić ich smak i zawartość składników odżywczych.

6. Winogrona

Winogrona należą do jednych z najbardziej delikatnych i podatnych na uszkodzenia owoców.

Zjawisko to nasila się szczególnie po osiągnięciu przez nie pełnej dojrzałości. Co gorsza, czas pomiędzy tą chwilą, a momentem, w którym winogrona zaczynają się psuć może trwać nawet zaledwie parę godzin.

Na szczęście są to produkty spożywcze, które mogą być bez problemu przechowywane w zamrażarce. Takie rozwiązanie umożliwia pełne delektowanie się ich smakiem w sokach, deserach, a nawet koktajlach owocowych.

7. Pomidory

Być może słyszałeś już o tym, że nie należy przechowywać pomidorów w lodówce, aby nie tracić ich wartości odżywczej.

Pomidory

Jeśli jednak są one zbyt dojrzałe i niewiele dzieli je od stanu zepsucia, możesz je włożyć do zamrażarki, aby później zużyć je do na przykład sosu pomidorowego, zupy lub gulaszu.

8. Ser

Pomimo faktu, że produkty spożywcze o wysokiej zawartości tłuszczu, śmietany i wody nie powinny być zamrażane, to jednak wiele odmian sera można bezpiecznie przechowywać przez długi czas w zamrażarce.

Kluczem do sukcesu jest wybranie jednak odpowiedniego gatunku sera, ponieważ dla przykładu ricotta i twaróg pełnotłusty nie sprawdzają się zbyt dobrze w zamrażarce. Z jednak drugiej strony dojrzałe sery podpuszczkowe lepiej radzą sobie ze długotrwałym działaniem niskiej temperatury.

Możesz je przechowywać przez dłuższy czas w postaci zamrożonej.

Powinieneś tylko pamiętać o tym, aby mrozić sery w większych kawałkach, co pozwoli zachować ich konsystencję i smak.

9. Margaryna i masło

Zarówno margaryna, jak i masło to produkty spożywcze, które bez problemu można zamrozić, o ile przestrzegasz odpowiednich wytycznych dotyczących postępowania z żywnością.

Margaryna

Ważne jest w tym momencie, aby wiedzieć, że niektóre produkty spożywcze są podatne na niektóre patogeny, więc powinny być przechowywane w hermetycznie zamkniętych pojemnikach, oddzielających je od innych produktów spożywczych.

Jak widać, zamrażanie jest sposobem na wydłużenie życia wielu rodzajów żywności, która ma tendencję do szybkiego psucia się.

Użyj tej metody za każdym razem, gdy uznasz to za konieczne, ale najlepiej będzie po prostu kupować mniejsze ilości jedzenia, dzięki czemu będziesz w stanie jeść więcej świeżych artykułów spożywczych, kosztem nieco częstszych wizyt w sklepach.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.