Zielone jabłka - 8 zaskakujących korzyści

Oprócz tego, że są znakomitym połączeniem słodko-kwaśnego smaku, to posiadają kilka właściwości niezwykle dobroczynnych dla zdrowia, o których przeczytasz w poniższym artykule.
Zielone jabłka - 8 zaskakujących korzyści
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Zielone jabłka to bez wątpienia rarytas dla kubków smakowych, szczególnie kiedy są jeszcze kwaśne i chrupiące. Poza tym jabłka mają bardzo dobry wpływ na zdrowie i ciało, jednakże najlepsze są zielone, ponieważ mają znaczną przewagę nad pozostałymi.

Dzięki wysokiej zawartości kwasów i antyoksydantów idealnie nadają się do diety oczyszczającej lub odchudzającej.

Zielone jabłka świetnie smakują z owsianką. Możesz dodawać je do sałatek lub jeść po prostu same. Ich spożywanie to dobry pomysł na walkę z małym głodem.

Poniżej opisaliśmy 8 powodów, dla których powinieneś włączyć zielone jabłka do swojej codziennej diety.

1. Zielone jabłka zawierają dużo błonnika

Nie mówimy tutaj o soku czy przecierze jabłkowym. Zielone jabłka najlepiej jadać ze skórką, ponieważ tylko w ten sposób można otrzymać pełną dawkę błonnika.

Błonnik to nie tylko składnik odżywczy, lecz przede wszystkim niezastąpiona pomoc dla metabolizmu i wewnętrznej harmonii. Zielone jabłka zawierają również polisacharydy niezbędne do poprawnego funkcjonowania przewodu pokarmowego.

2. Mają też wysoką zawartość minerałów

zielone jabłka

Zielone jabłka mają również dużo żelaza, które jest niezwykle ważnym minerałem, ponieważ zwiększa ilość tlenu w krwi, zapobiega anemii oraz korzystnie wpływa na kobiece zdrowie. Oto inne minerały znajdujące się w tych owocach:

  • cynk
  • miedź
  • magnez
  • potas

Kiedy pod koniec dnia czujesz zmęczenie lub spadek energii, nie wahaj się i sięgnij po zielone jabłka.

3. Chcesz zrzucić wagę? Włącz zielone jabłka do swojej diety

Jeżeli starasz się zrzucić kilka kilogramów w zdrowy sposób, jedz dwa zielone jabłka dziennie. Jeśli prowadzisz zbilansowaną dietę, będą mieć następujący wpływ na Twój organizm:

  • zmniejszą poziom cukru we krwi
  • dadzą uczucie sytości
  • zmniejszą poziom cholesterolu
  • pomogą pozbyć się tłuszczyku z brzucha

Może Cię również zainteresować: Skórka jabłka – kuracja na odchudzanie

4. Zapobiegają przedwczesnemu starzeniu się

młoda dziewczyna

Jeżeli chcesz się cieszyć młodszą i zdrowszą skórą, dodaj do swojej diety zielone jabłka. Obecność antyoksydantów poprawia rekonstrukcję tkanek oraz ich odżywienie.

Ponadto, wspomagają pracę wątroby, a dobrze funkcjonująca wątroba poprawia samopoczucie.

5. Zapobiegają cukrzycy

Zielone jabłka są nie tylko idealne w profilaktyce cukrzycy, lecz także zalecane dla osób na nią cierpiących. Większość diet cukrzyków wyklucza jabłka ze względu na fruktozę. Jednak ich zielona odmiana dostarcza rodzaju błonnika, zwanego pektyną, który pomaga kontrolować poziom cukru we krwi.

Jadanie na przykład jabłka z cynamonem jest idealnym sposobem na rozpoczęcie dnia. Przydaje się też, kiedy ma się ochotę na przekąszenie czegoś słodkiego.

6. Uruchom swój metabolizm

Dzięki minerałom zawartym w zielonych jabłkach możesz wprawić swój metabolizm w ruch. Przyczynią się do tego przede wszystkim miedź, żelazo, potas i magnez.

Pamiętaj, aby nie pomijać śniadania, ponieważ może to spowolnić Twój metabolizm. Z drugiej strony, jeżeli każdego ranka zjesz owsiankę z zielonym jabłkiem i wypijesz białą herbatę, szybko zauważysz korzyści.

7. Walczą z zapaleniami

zielone jabłka i ich właściwości

Skórka tego dobroczynnego owocu zawiera enzymy, które wspomagają limfocyty T odpowiadające za walkę z zapaleniami. Ponadto, pektyna dostarcza witamin i minerałów, dzięki którym łatwiej zwalcza się różnego rodzaju infekcje.

Jeżeli masz artretyzm, jadaj jabłko wraz ze skórką!

8. Wspomagają krzepliwość krwi

Zielone jabłka zwiększają poziom witaminy K, dzięki czemu powstałe rany mogą się szybciej zagoić. Witamina K działa przeciwkrwotocznie. Jeśli cierpiałeś niedawno na jakąś infekcję lub nadal jesteś chory, prawdopodobnie zawartość tej witaminy w Twoim organizmie jest dość niska.

Jeżeli zmagasz się z problemem krwawiących dziąseł, pamiętaj, aby jeść więcej zielonych jabłek.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.