Czy koszmary senne mogą mieć jakieś zalety?

Chociaż są związane z dyskomfortem, koszmary senne mają też swoje zalety. Jedną z nich jest wystawienie na przerażające sytuacje.
Czy koszmary senne mogą mieć jakieś zalety?
Maria Fatima Seppi Vinuales

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Maria Fatima Seppi Vinuales.

Ostatnia aktualizacja: 02 kwietnia, 2023

Często myślimy o koszmarach z całkowitym odrzuceniem; nie podoba nam się ich treść i powodują dyskomfort. Jednak zarówno przyjemne sny, jak i koszmary są częścią naszego życia i również mają swoje znaczenie.

Chociaż chodzi o sny generujące intensywny strach lub zagrożenie, przypisuje się im pewną korzyść. Z drugiej strony należałoby wiedzieć, kiedy się martwić, ponieważ czasami są wyrazem głębszego dyskomfortu. W poniższym artykule powiemy ci więcej na ten temat.

Przyczyny koszmarów sennych

Los beneficios de las pesadillas syn obfitości
Istnieje kilka czynników, które mogą wpływać na jakość snu i częste występowanie koszmarów sennych.

Zacznijmy od tego, czym są koszmary senne. Według Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders w jego najnowszym wydaniu (DSM-V) chodzi o rodzaj parasomnii polegających na powtarzającym się pojawianiu przerażających snów, które mogą obudzić chorą osobę i których treść generuje intensywny strach lub dyskomfort.

Na ogół pojawiają się w fazie REM, która występuje między 90 a 110 minutą po zaśnięciu, a najczęściej w drugiej połowie nocy. Jeśli chodzi o przyczyny koszmarów, w grę wchodzi wiele czynników.

Istnieją wyjaśnienia, które koncentrują się na neurobiologii i psychofizjologii. Natomiast inne podejścia szukają pochodzenia koszmarów w nieświadomości, która stara się przekazać nam jakąś wiadomość lub zaspokoić pragnienie. Interpretacje niekoniecznie muszą się wzajemnie wykluczać.

  • Obecność chronicznego stresu również może powodować koszmary senne. Dlatego ważne jest, aby zająć się obiema kwestiami jednocześnie, ponieważ mogą wiązać się ze znacznym upośledzeniem codziennego funkcjonowania.
  • Obawy związane z koszmarami sennymi często powracają od czasu pandemii Covid-19. W tym przypadku czynnikiem wyzwalającym stało się duże obciążenie stresem i niepewnością oraz troska o zdrowie własne i bliskich.
  • Z drugiej strony koszmary senne często pojawiają się po obfitej kolacji, z ciężkostrawnymi pokarmami, które uniemożliwiają spokojny sen.
  • Mogą również wystąpić po spożyciu alkoholu lub innych substancji.
  • Są też okresy, w których koszmary nocne pojawiają się częściej lub w gorszej formie. Dotyczy to szczególnie dzieciństwa i okresu dojrzewania i ma związek z procesem rozwoju mózgu.

Zalety koszmarów sennych

Los beneficios de las pesadillas son que ayudan anticiparse
Mówi się, że koszmary przynoszą korzyści, ponieważ mogą pomóc człowiekowi przewidzieć możliwe trudne scenariusze.

Trudno sądzić, że koszmary senne przynoszą korzyści, skoro wiążą się z niespokojnym snem i negatywnymi emocjami. Jednak badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Genewskiego, Szpitali Uniwersyteckich w Genewie i Uniwersytetu Wisconsin w Stanach Zjednoczonych sugeruje pewne pozytywne efekty.

Zgodnie z publikacją, teorie neurobiologiczne sugerują, że emocje doświadczane w snach przyczyniają się do rozwiązania emocjonalnego niepokoju i przygotowania do przyszłych reakcji afektywnych.

Innymi słowy, w potencjalnie niebezpiecznych sytuacjach życiowych mogą pomóc w bezpieczniejszym działaniu. Jak zaobserwowano, koszmary senne powodowały większą aktywność w przyśrodkowej korze przedczołowej, tj. obszarze mózgu regulującym reakcję strachu. Przyjrzyjmy się bliżej tym możliwym korzyściom.

Działanie wyzwalające

Jedną z głównych zalet koszmarów sennych jest redukcja stresu. Osiąga się ją poprzez umożliwienie przyjmowania innych ról i podejmowania działań, które są niedozwolone w rzeczywistości lub z jakiegoś powodu hamowane.

To znaczy, sny proponują przestrzeń dla alternatywnych „wyjść”. Na przykład weźmy pod uwagę koszmar, w którym ktoś kłóci się ze swoim szefem i bardzo głośno na niego krzyczy. W prawdziwym życiu prawdopodobnie takie zachowanie nie przyniesie nic dobrego, ale w czasie snu jest wyzwalające.

Konfrontacja z emocjami

W niektórych przypadkach doznania doświadczane w koszmarach sennych pozwalają nam stawić czoła lękom i niepokojom. W rzeczywistości czasami wydają się tak realne, że po przebudzeniu odczuwa się fizyczne wyczerpanie. Mimo to, wspominając wyśnione wydarzenia na jawie, można przyjąć inny sposób postrzegania i zastanowić się nad nimi.

W koszmarach sennych wszystko jest wyolbrzymione, ale pozwala nam pomyśleć „co by było, gdyby”. W ten sposób stajemy twarzą w twarz z sytuacjami, których się obawiamy i ćwiczymy możliwe reakcje.

Znajdowanie rozwiązań

W wielu przypadkach interpretacja koszmarów sennych jest punktem wyjścia do rozwiązania problemów pojawiających się w prawdziwym życiu. Podsuwają również nowe pomysły radzenia sobie z sytuacjami, które wydają się trudne.

Również opowiadanie koszmarów często ma działanie oczyszczające. Działa wyzwalająco i przynosi ulgę.

Koszmary senne mają swoją pozytywną stronę

Koszmary mogą stanowić nierealny scenariusz, w którym ćwiczymy różne role i radzimy sobie z pewnymi problemami. Jedną z ich zalet jest to, że przeżywając we śnie scenariusz, którego się obawiamy, zapoznajemy się z nim.

Dzięki temu możemy nie tylko się przygotować, ale także inaczej predysponować zarówno naszą postawę, jak i ciało.

Jeśli jednak epizody te nawracają lub utrudniają odpoczynek, są poważne i stanowią powód do konsultacji. Na przykład, jeśli przerywają sen, a następnie utrudniają ponowne zaśnięcie. Również jeśli czujemy potrzebę pewnych zachowań po ich przeżyciu, jak na przykład pozostawienie włączonych świateł.

W takich przypadkach należy starać się poprawić higienę snu poprzez zdrowe nawyki: między innymi wczesne kładzenie się spać, ograniczenie spożycia cukru i kofeiny w godzinach poprzedzających odpoczynek, unikanie ekranów itp..

Często koszmary senne są objawem stanów klinicznych, takich jak zespół stresu pourazowego (PTSD), depresja czy lęk. W związku z tym dobrym pomysłem jest skonsultowanie się ze specjalistą, aby odzyskać dobre samopoczucie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • American Psychiatric Association. (2013). Guía de consulta de los criterios diagnósticos del DSM-5®. Guía de consulta de los criterios diagnósticos del DSM-5®. American Psychiatric Publishing. https://doi.org/10.1176/appi.books.9780890425657
  • STERPENICH, Virginie et al. Fear in dreams and in wakefulness: evidence for day/night affective homeostasis. In: Human Brain Mapping, 2019. doi: 10.1002/hbm.24843
  • Carrillo-Mora, Paul, Barajas-Martínez, Karina Gabriela, Sánchez-Vázquez, Itzel, & Rangel-Caballero, María Fernanda. (2018). Trastornos del sueño: ¿qué son y cuáles son sus consecuencias?. Revista de la Facultad de Medicina (México)61(1), 6-20. Recuperado en 01 de junio de 2021, de http://www.scielo.org.mx/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0026-17422018000100006&lng=es&tlng=es.
  • Miró Morales, Elena, & Martínez Narváez, Pilar (2004). Tratamientos psicológicos de las pesadillas: una revisión. International Journal of Psychology and Psychological Therapy, 4(1),11-36.[fecha de Consulta 1 de Junio de 2021]. ISSN: 1577-7057. Disponible en: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=56040102.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.