Jak poprawić jakość snu w zdrowy sposób

Dziś przedstawiamy kilka najskuteczniejszych zaleceń, dzięki którym możesz zdrowo zasnąć i przespać całą noc bez przerw.
Jak poprawić jakość snu w zdrowy sposób
Leonardo Biolatto

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 16 lutego, 2023

Sen jest niezbędny dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Większość z nas potrzebuje co najmniej siedmiu godzin snu każdej nocy, aby pozostać aktywnym i wypoczętym. Sen pomaga ciału i mózgowi zregenerować się po codziennych stresach, na które je narażamy. Dlatego ludzie, którzy nie śpią wystarczająco dużo, doświadczają wielu problemów fizycznych i psychicznych. Czytaj dalej i dowiedz się, jak w zdrowy sposób poprawić jakość snu.

Duża liczba osób ma problemy ze snem w nocy. Na szczęście istnieje kilka wskazówek, które można zastosować w praktyce, aby rozwiązać ten problem. Na początek warto unikać pewnych substancji i robić wszystko, co możliwe, aby zapobiegać bezsenności zawodowej. Pomoże też dostosowanie nawyków związanych ze snem i przyjmowanie sprawdzonych suplementów.

5 zaleceń, aby poprawić jakość snu

Jakość snu można poprawić, polepszając styl życia i stosując naturalne środki zaradcze. Na przykład regularne ćwiczenia pomagają zmniejszyć niepokój. Spanie w spokojnym, cichym otoczeniu zmniejsza czynniki wywołujące bezsenność. A przyjmowanie suplementów takich jak Dormimax firmy bie3, które oprócz melatoniny, tryptofanu i GABA zawierają naturalne ekstrakty roślinne, poprawia wypoczynek i zapobiega nocnym przebudzeniom.

Oto kilka wskazówek, jak poprawić jakość snu w zdrowy sposób.

1. Staraj się codziennie uprawiać aktywność fizyczną

Ejercicio físico para mejorar la calidad del sueño.
Dowody wskazują, że aktywność fizyczna jest korzystna w walce z bezsennością.

Wiele badań wykazało, że trening fizyczny może poprawić jakość snu u osób dorosłych cierpiących na problemy ze snem. Na przykład ćwiczenia aerobowe poprawiają samopoczucie psychiczne i chronią układ odpornościowy. P ozwalają też na lepszy sen osobom cierpiącym na przewlekłą bezsenność pierwotną.

Ćwiczenia to najlepsza niefarmakologiczna alternatywa na zasypianie i uzyskanie zalecanych 8 godzin snu dla dorosłych. Ponadto pomaga zapobiegać niektórym typowym objawom bezsenności. Należą do nich m. in. zmiany nastroju, zmęczenie, problemy z koncentracją, nocne przebudzenia i znaczne obniżenie jakości życia.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: 7 interesujących rzeczy, które robi twoje ciało podczas głębokiego snu

2. Śpij w czystym, cichym i całkowicie zaciemnionym miejscu

Badania poświęcone relacji otoczenia z jakością snu wykazały, że czynniki środowiskowe mogą odgrywać kluczową rolę w momencie zasypiania i nie tylko. Na bezsenność mają wpływ nie tylko zmienne, takie jak wiek, warunki psychologiczne i fizjologiczne oraz kultura. Również środowisko, w którym śpimy, może nam sprzyjać lub przeszkadzać.

Nasza sypialnia może mieć bezpośredni wpływ na to, jak łatwo lub trudno jest nam zasnąć. Dlatego ważne jest, aby dbać o jej stan i wystrój. Powinna w niej panować czysta przestrzeń, która zachęca do wypoczynku. Obejmuje to ciche miejsce z miękkim oświetleniem i idealną temperaturą. Równie ważne jest także czyste łóżko z wygodnym materacem i delikatnymi materiałami, które umożliwiają dobrą cyrkulację powietrza.

3. Weź dobry suplement na sen

Przy tempie życia, które prowadzimy, wiele osób pracuje na zmiany, dużo podróżuje lub pozostaje w dużym stresie. Po całym dniu wraca do domu i nie może zasnąć. W konsekwencji ludzie śpią mniej niż zalecaną ilość godzin.

U innych nawet najmniejszy hałas może zakłócić spokój i spowodować przebudzenie i brak snu przez resztę nocy. W tych i podobnych sytuacjach trudno osiągnąć spokojny sen i budzimy się zmęczeni. Czasami rozwiązaniem są suplementy, które pomagają w efektywny i bezpieczny sposób zasnąć.

Obecnie w placówkach specjalizujących się w produktach naturalnych, takich jak apteki i sklepy ziołowe, można znaleźć suplementy na sen. Na przykład Dormimax ® firmy bie3, to dwuwarstwowa tabletka o podwójnym działaniu, posiadająca najpełniejszą listę składników. Ich maksymalna synergia gwarantuje spokojny sen bez nocnych przebudzeń.

Dormimax w pierwszej warstwie natychmiastowego działania uwalnia składniki aktywne, takie jak melatonina (1,95 mg), tryptofan (50 mg) i GABA (30 mg). Ich uzupełnieniem jest waleriana, passiflora, melisa, mak oraz witaminy B i D, uwalniane w ciągu nocy w sposób trwały z drugiej warstwy. Sprzyja to głębokiemu zasypianiu, zapobiega przebudzeniu w nocy i przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Ponadto nie powoduje tolerancji ani uzależnienia. Jedna kapsułka przyjmowana każdego wieczoru, na 30 minut przed snem, wystarczy, aby poprawić jakość wypoczynku.

Presentación comercial de Dormimax de bie3.
Dormimax firmy bie3.

4. Stwórz własną rutynę przed snem i trzymaj się jej

Organizm ludzki lubi rutynę i dobrze  się czuje, gdy “wie”, co będzie dalej. Z tego powodu przed pójściem spać dobrze jest stworzyć rytuały, które pomogą nam się całkowicie zrelaksować. Warto też przestrzegać ustalonych harmonogramów kładzenia się do łóżka i wstawania.

Co należy do dobrych rytuałów ułatwiających zasypianie? Trzymanie się z dala od telefonów komórkowych i ekranów telewizorów na kilka godzin przed pójściem spać. Wybieranie lekkich przekąsek oraz unikanie ciężkich posiłków lub substancji pobudzających, takich jak kawa, alkohol, herbata czy witamina C. Można nawet wziąć kąpiel w gorącej wodzie, dodając olejki eteryczne, aby skorzystać z relaksującej aromaterapii.

5. Używaj łóżka tylko do spania i unikaj długich drzemek

Jeśli chcesz poprawić jakość swojego snu, zawsze musisz pamiętać, że łóżko to święte miejsce, które pozwala odpocząć i napełnić Cię energią życiową. Dlatego szanuj to miejsce i staraj się go używać tylko zgodnie z przeznaczeniem. To nie jest miejsce do pracy zdalnej ani do czytania czy oglądania telewizji, a już na pewno nie do jedzenia.

Wreszcie, chociaż prawdą jest, że czasami drzemki mogą być bardzo kojące, ważne jest, aby nie przekraczały 20 lub 30 minut, aby nie zakłócały cyklu snu tej nocy. Unikaj więc drzemek w łóżku, a jeśli potrzebujesz odpocząć przez kilka chwil, lepiej usiądź w wygodnym fotelu, aby nie zasnąć głęboko.

Sądzimy, że może Ci się również spodobać ten artykuł: Popraw jakość swojego snu dzięki tym zdrowym nawykom przed snem

Popraw jakość swojego snu w zdrowy sposób dzięki tym wskazówkom

Człowiek potrzebuje dobrej diety, regularnej aktywności fizycznej i głębokiego odpoczynku, aby zachować zdrowie i witalność. Dlatego jeśli cierpisz na problemy z zasypianiem do tego stopnia, że zakłócają jakość twojego życia, nadszedł czas, aby zastosować powyższe zalecenia w praktyce i osiągnąć spokojny sen. Regularne stosowanie tych metod radykalnie poprawi jakość Twojego życia!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Abd El-Kader SM, Al-Jiffri OH. (2020)Aerobic exercise affects sleep, psychological wellbeing and immune system parameters among subjects with chronic primary insomnia. Afr Health Sci. 2020 Dec;20(4):1761-1769. doi: 10.4314/ahs.v20i4.29. PMID: 34394237; PMCID: PMC8351861.
  • Karadag E, Samancioglu S, Ozden D, Bakir E. (2017). Effects of aromatherapy on sleep quality and anxiety of patients. Nurs Crit Care. 2017 Mar;22(2):105-112. doi: 10.1111/nicc.12198. Epub 2015 Jul 27. PMID: 26211735.
  • Troynikov O, Watson CG, Nawaz N. (2018). Sleep environments and sleep physiology: A review. J Therm Biol. 2018 Dec;78:192-203. doi: 10.1016/j.jtherbio.2018.09.012. Epub 2018 Oct 5. PMID: 30509635.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.