Aromaterapia pomaga złagodzić bóle menstruacyjne?

Aromaterapia pomaga złagodzić bóle menstruacyjne?

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Wydaje się, że aromaterapia i zapachy niektórych olejków eterycznych działają uspokajająco na dolegliwości, takie jak bóle menstruacyjne. Powiemy Ci, co mówią badania i jak to zrobić w domu.

Aromaterapia była stosowana od czasów starożytnych jako środek wspomagający łagodzenie bólu menstruacyjnego i innych rodzajów bólu. Wykorzystuje olejki eteryczne pozyskiwane z różnych roślin, które według niektórych badań mają działanie przeciwzapalne i uspokajające.

Chociaż nie jest to lek pierwszego wyboru na bolesne miesiączkowanie, wiele kobiet zdecydowało się zastosować aromaterapię w dniach menstruacji, ponieważ odczuwają przyjemne uczucie ulgi. Co mówią o tym badania? Jak zrobić sesję w domu? Czytaj dalej!

Czym jest aromaterapia?

Aromaterapia to zabieg uzupełniający, w którym wykorzystuje się różne związki roślinne i olejki eteryczne, których właściwości sprzyjają relaksacji i łagodzeniu bólu. Stosuje się je przez inhalację lub nakładając na skórę (w połączeniu z olejem nośnym).

Procedury te są popularne w tradycyjnej medycynie chińskiej, ponieważ uważa się, że pomagają złagodzić między innymi reumatoidalne zapalenie stawów, bóle mięśni i choroby układu oddechowego. Mimo to nie są uważane za część medycyny konwencjonalnej, biorąc pod uwagę brak dowodów na ich skuteczność.

Aromaterapia

W jaki sposób aromaterapia pomaga złagodzić bóle menstruacyjne?

Jednym z najważniejszych zastosowań aromaterapii jest łagodzenie bólu menstruacyjnego. Od lat wiele kobiet z pierwotnym bolesnym miesiączkowaniem stosuje tę metodę jako suplement łagodzący objawy. I chociaż brakuje badań nad jego skutecznością, istnieją niepotwierdzone dane, które mówią o jego korzyściach.

Uważa się, że zarówno w inhalacji, jak i podczas masażu terapia ta zmniejsza nasilenie skurczów menstruacyjnych i innych objawów towarzyszących miesiączkowaniu. Jak to robi? Według niektórych naukowców wyjaśnieniem jest efekt placebo.

Istnieją jednak hipotezy, które sugerują, że zastosowane olejki mają działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. W konsekwencji pomagają złagodzić ból i stany zapalne pojawiające się w brzuchu w tym okresie.

Co mówią badania na temat aromaterapii i bólu miesiączkowego?

Jak już wspomnieliśmy, nie ma wystarczających dowodów na to, że aromaterapia łagodzi bóle menstruacyjne. Mimo to istnieją badania, które sugerują pozytywne skutki przeciw bolesnemu miesiączkowaniu.

Na przykład badanie opublikowane w Journal of Clinical Medicine wykazało, że terapeutyczne zastosowanie olejków eterycznych w aromaterapii może złagodzić pierwotne bolesne miesiączkowanie. Efekty te występują zarówno przy jego stosowaniu poprzez masaż, jak i przy inhalacji.

Tymczasem badanie z przypadkową grupą kontrolną opublikowane w Journal of Alternative and Complementary Medicine wykazało, że aromaterapia lawendą, szałwią i różą – stosowana miejscowo – skutecznie zmniejsza nasilenie skurczów menstruacyjnych.

Z kolei badania wykazały, że masaż z połączeniem olejków eterycznych (jak cynamonowy, goździkowy, różany i lawendowy) z olejkiem migdałowym był pomocny w łagodzeniu bólu, a nawet nadmiernego krwawienia w tym okresie. Na razie potrzeba więcej badań, aby to udowodnić.

Jak przeprowadzić sesję aromaterapii w domu?

Jedną z głównych zalet aromaterapii jest to, że jest uważana za bezpieczną dla większości ludzi. Dodatkowo możesz zrobić sesję w domu z kilkoma składnikami. Po prostu zdobądź podstawowe olejki eteryczne i olej bazowy, taki jak oliwa, kokos lub migdał.

Składniki

 • 5 kropli olejku eterycznego (lawenda, róże, szałwia, rumianek).
 • 1 łyżka oleju nośnika (15 gramów)

Instrukcje

 • Na początek połącz krople olejku eterycznego z łyżką oleju baziwegi (kokosowego, oliwkowego lub migdałowego).
 • Po przygotowaniu mikstury wmasuj olejek w okolice brzucha delikatnym masażem.
 • Wykonuj okrężne ruchy przez 5-10 minut.
 • Jeśli ból nie ustąpi, możesz ponownie zastosować masaż 3 lub 5 razy dziennie.

Opcjonalnie

 • Rozcieńczyć 5 do 10 kropli olejku eterycznego w garnku z wrzącą wodą.
 • Następnie zbliż się do garnka i wdychaj opary.
 • To samo możesz zrobić z dyfuzorem zapachowym.
Kobieta z bólem brzucha

Bóle menstruacyjne i skurcze są u wielu kobiet irytujące do tego stopnia, że ​​uniemożliwiają im wykonywanie codziennych czynności.

Dowiedz się więcej: 5 naturalnych sposobów na regulację cyklu miesiączkowego

Ostrzeżenia dotyczące aromaterapii

W większości przypadków sesje aromaterapii są bezpieczne. Mimo to, przed nałożeniem ich w całości warto zrobić mały test alergiczny. Aby to zrobić, wetrzyj minimalną ilość w skórę i poczekaj jeden dzień. Jeśli po tym czasie nie ma oznak podrażnienia lub dyskomfortu można go stosować bez problemu.

Niektóre olejki do inhalacji mogą również wywoływać reakcje alergiczne u niektórych osób. Dlatego, jeśli podczas ich stosowania pojawiają się zatory, kichanie lub inne objawy alergii, lepiej przestać ich używać.

Aromaterapia: suplement na bóle menstruacyjne

Jeśli chodzi o łagodzenie bólu menstruacyjnego aromaterapia może być pożytecznym uzupełnieniem. W każdym razie nie jest to zabieg pierwszego wyboru, a jej efekty mogą być tylko przejściowe.

Jeśli bolesne miesiączkowanie występuje często i powoduje kalectwo najlepiej udać się do lekarza. Specjalista określi, czy konieczne jest wykonanie badań uzupełniających i wskaże inne opcje terapeutyczne.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Silva J, Abebe W, Sousa SM, Duarte VG, Machado MI, Matos FJ. Analgesic and anti-inflammatory effects of essential oils of Eucalyptus. J Ethnopharmacol. 2003 Dec;89(2-3):277-83. doi: 10.1016/j.jep.2003.09.007. PMID: 14611892.
 • Cooke B, Ernst E. Aromatherapy: a systematic review. Br J Gen Pract. 2000;50(455):493-496.
 • Lakhan SE, Sheafer H, Tepper D. The Effectiveness of Aromatherapy in Reducing Pain: A Systematic Review and Meta-Analysis. Pain Res Treat. 2016;2016:8158693. doi:10.1155/2016/8158693
 • Masaoka Y, Takayama M, Yajima H, Kawase A, Takakura N, Homma I. Analgesia Is Enhanced by Providing Information regarding Good Outcomes Associated with an Odor: Placebo Effects in Aromatherapy?. Evid Based Complement Alternat Med. 2013;2013:921802. doi:10.1155/2013/921802
 • de Cássia da Silveira E Sá R, Lima TC, da Nóbrega FR, de Brito AEM, de Sousa DP. Analgesic-Like Activity of Essential Oil Constituents: An Update. Int J Mol Sci. 2017;18(12):2392. Published 2017 Dec 9. doi:10.3390/ijms18122392
 • Marzouk, T. M. F., El-Nemer, A. M. R., & Baraka, H. N. (2013). The Effect of Aromatherapy Abdominal Massage on Alleviating Menstrual Pain in Nursing Students: A Prospective Randomized Cross-Over Study. Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine, 2013, 1–6. https://doi.org/10.1155/2013/742421

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.