Masaże terapeutyczne: poznaj ich rodzaje i zalety

Masaże lecznicze mogą być różnego rodzaju. Są to techniki fizjoterapeutyczne stosowane w leczeniu różnych chorób i dolegliwości. Tutaj przedstawiamy najważniejsze informacje, jakie musisz mieć na ten temat.
Masaże terapeutyczne: poznaj ich rodzaje i zalety
Leonardo Biolatto

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Istnieją różne rodzaje masaży, a także różne ich klasyfikacje. Ważne jest, aby wiedzieć, że masaże terapeutyczne mają dużą użyteczność, która polega na leczeniu różnych zaburzeń i dolegliwości. A przede wszystkim mogą też być niezwykle skuteczne w zmniejszaniu bólu.

Masaż jest manipulacją tkanek miękkich, która polega na wykonywaniu rytmicznych ruchów z odpowiednią intensywnością w niektórych punktach ciała. Masaże terapeutyczne można wykonywać na powierzchniowych warstwach tkanek lub na ich głębokich warstwach.

Etymologia słowa „masaż” wiele nam mówi na temat tej techniki. W języku arabskim mówi się: mass, co oznacza masować delikatnie. Natomiast greckie słowo to massein oznacza trzeć. Podczas gdy w języku hebrajskim do masażu odnosi się słowo mashech, które oddaje myśl dotykania po omacku.

Masaże mają nie tylko cele terapeutyczne, ponieważ masaże wykonuje się również powszechnie w celach higienicznych i sportowych. Masaż higieniczny ma przede wszystkim cel estetyczny, podczas gdy masaż sportowy zwykle odbywa się przed i po aktywności fizycznej.

W tym artykule będziemy jednak omawiać tylko masaże terapeutyczne i ich rodzaje. Ale zanim je sklasyfikujemy, zobaczmy, jaki efekt dla ludzkiego ciała daje stosowanie masaży.

Jaki wpływ mają masaże terapeutyczne na nasze ciało?

Zasadniczo nie ma przeciwwskazań do masażu, z wyjątkiem szczególnych warunków, które mogą uniemożliwić wykonywanie pewnych manewrów. W ramach różnych rodzajów masaży terapeutycznych pacjentowi zaleca się taką lub inną metodę w zależności od tego, co będzie dla niego najbardziej odpowiednie.

Niektórzy błędnie myślą, że masaże są wykorzystywane wyłącznie w celu leczenia chorób mięśni. Ich zakres stosowanie sięga dużo dalej. Masaże terapeutyczne przynoszą również olbrzymie korzyści fizyczne i psychiczne. Można nawet połączyć dwa lub więcej rodzajów masaży w tym samym zabiegu, aby uzyskać poprawę w różnych rodzajach tkanek.

Warto poznać niektóre zalety masaży terapeutycznych. Najważniejsze z nich to:

  • Rozwój mięśni
  • Eliminacja skurczów mięśni
  • Elastyczność tkanek w perspektywie długoterminowej
  • Uśmierzanie ból
  • Poprawa ogólnego samopoczucia
  • Poprawa krążenia krwi i limfy

Masaże terapeutyczne i ich rodzaje

Klasyfikacja rodzajów masaży terapeutycznych może się znacznie różnić w zależności od celu, techniki i pochodzenia. Tutaj jednak przedstawimy ogólną charakterystykę, która opisuje masaże terapeutyczne w zależności od techniki, którą stosuje masażysta:

Masaż pleców u kobiety
Różne rodzaje masaży charakteryzują się specjalną techniką i celem terapeutycznym.
  • Głaskanie lub gładzenie, czyli masaże poślizgowe
  • Ugniatanie
  • Tarcie
  • Uciskanie
  • Oklepywanie i uderzanie
  • Stosowanie wibracji

Przyjrzyjmy się szczegółowo każdej z tych technik:

Masaże terapeutyczne poślizgowe

Polegają na równomiernymi powolnym głaskaniu lub gładzeniu danej partii ciała. Można to robić ruchami podłużnymi lub kołowymi. Bardzo ważne jest, aby wykonywać te ruchy precyzyjnie, skupiając się na tkankach, które wymagają leczenia. Nie należy gładzić tych obszarów, które tego nie wymagają.

Odmianą tej techniki jest gładzenie z głębokim naciskiem. Ten rodzaj masażu służy do odblokowania naczyń i stosuje się go w pracy nad krążeniem krwi i limfy. Aby uzyskać efekt poprawy krążenia, masaż ma na celu pobudzenie powrotu żylnego, który jest często zatrzymywany.

W swoim powierzchownym wariancie technika poślizgowo-naciskowa może również zwiększać krążenie powierzchniowe w tkankach zewnętrznych, takich jak skóra. Tym samym może także sprzyjać regeneracji skóry.

Ugniatanie

Jest to jeden z najbardziej energetycznych rodzajów masaży terapeutycznych, kiedy się go łączy z uderzaniem i oklepywaniem. Ugniatanie ma na celu przede wszystkim odseparowanie powierzchownych tkanek od tych położonych głębiej. Ponadto, służy także przemieszczeniu włókien mięśniowych względem siebie.

Jest to technika łącząca ruchy rozkładania, skręcania i rozciągania. Wszystko wykonuje się rytmicznie. Ugniatanie służy do usuwania toksycznych substancji z tkanek, wspomaga odżywianie mięśni i powoduje ich rozluźnienie. Kiedy masażysta potrafi wykonać je wystarczająco głęboko, ugniatanie może zwiększyć zdolność skurczową mięśnia.

Tarcie

Ruchy tej techniki są krótkie. Aby osiągnąć pożądany efekt, trzeba odpowiednio kontrolować nacisk, więc terapeuta zwykle używa opuszek palców. Bardzo często tego rodzaju technika przynosi doskonałe efekty w masażu stawów.

Masaż łydki
Masaże lecznicze mają korzystny wpływ na stawy.

Jeśli na przykład tkanki stawowe mają zrosty, masaż z wykorzystaniem tarcia oddziela zrośnięte tkanki. Jak można się domyślić technika ta ma również skuteczne działanie przeciwbólowe. Kolejny efekt podobny jak w poprzedniej technice, polega na zwiększeniu krążenia w obszarze, w którym wykonuje się tarcie.

Uciskowe masaże terapeutyczne

To z kolei rodzaj techniki statycznej, więc nie ma tu przesunięcia w tkankach. Przez pół minuty lub całą minutę terapeuta utrzymuje ucisk na dany obszar bez wykonywania żadnych ruchów na boki.

Uderzanie i oklepywanie

W ramach różnych rodzajów manewrów, uderzanie i oklepywanie połączone z ugniataniem, dają jeden z najbardziej energetycznych efektów terapeutycznych. Jak widać, ta technika ma dwie formy: uderzanie i oklepywanie.

Uderzanie lub też stukanie odbywa się przy zaokrąglonych dłoniach, co daje charakterystyczny dźwięk stukania podczas stosowania techniki. Z drugiej strony oklepywanie odbywa się za pomocą zewnętrznej krawędzi dłoni. Wymaga się przy tym stałej siły nacisku i dużej energii, bez utraty kontaktu między dłońmi terapeuty a skórą.

Oklepywanie i uderzanie przyczyniają się przede wszystkim do zwiększenia krążenia w leczonym obszarze. Ponadto odżywia mięśnie, zwiększa ich kurczliwość i normalizuje napięcie. Ze względu na te efekty jest również uważany za skuteczny masaż stymulujący, który poprawia ogólne samopoczucie osoby.

Wibracje

Ruchy stosowane w tej technice są krótkie i rytmiczne. Dłonie pozostają w stałym kontakcie ze skórą, a przedramiona terapeuty wykonują skurcze statyczne, wytwarzając wibracje. Jednak podczas wykonywania tego manewru terapeuta szybko się męczy.

Do efektów tej techniki należą rozluźnienie mięśni, stymulacja krążenia i oderwanie wydzieliny płucnej u pacjentów mających problemy z układem oddechowym.

Czy znałaś wcześniej te masaże terapeutyczne? Jak możesz zauważyć, ich zalety wykraczają daleko poza wspieranie rehabilitacji mięśni. Jeśli chcesz zastosować je w swoich terapiach, nie wahaj się skonsultować z ekspertem, aby ustalić, która opcja jest dla ciebie najlepsza.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Fritz, Sandy. Fundamentos del masaje terapéutico. Editorial Paidotribo, 2001.
  • Anglada, Josep Ferrer. Masaje avanzado: valoración y abordaje de las disfunciones del tejido blando. Elsevier Health Sciences, 2018.
  • Vazquez, J. (2009). Manual Profesional del Masaje. In Manual Profesional del Masaje (p. 100).
  • Silega, G. (2010). Masaje. In Tratado de Medicina Física, Hidrología y Climatología Médica (pp. 58–70). USA: Hyppocrates publishing.
  • Pecos Martín, Daniel. “Los efectos adversos del masaje.” (2017).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.