Obolałe mięśnie – naturalne sposoby na rozluźnienie

W dzisiejszym artykule podpowiemy Ci jak poradzić sobie z napiętymi, obolałymi mięśniami i rozluźnić je naturalnie.
Obolałe mięśnie – naturalne sposoby na rozluźnienie

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

W większości przypadków obolałe mięśnie i urazy nie stanowią zagrożenia dla zdrowia. Ale jednak wiążą się z dyskomfortem, który wpływa na Twoje codzienne życie.

Istnieją sprawdzone domowe sposoby leczące obolałe mięśnie i zmniejszające ich napięcie. Wypróbuj je aby przynieść sobie ulgę!

W ludzkim ciele znajduje się około 600 mięśni. To oznacza, że stanowią one około 40% naszego organizmu. To normalne, że obolałe mięśnie pojawiają się czasem z różnych powodów. Doświadczamy napięcia w barkach lub w karku.

Jeżeli jednak wiesz, że dokucza Ci poważny uraz skonsultuj się koniecznie z lekarzem. Niektóre uszkodzenia mięśni wymagają leczenia i terapii.

Jednakże jeśli obolałe mięśnie nie są wynikiem wypadku, możesz z powodzeniem znaleźć ulgę w domowych metodach.

Obolałe mięśnie – przyczyny

Stres, niepokój, napięte nerwy, powtarzalne lub wysiłkowe czynności oraz niepoprawna pozycja snu to czynniki bardzo często powodujące napięcie mięśniowe.

Dyskomfort tego rodzaju może jednak być też efektem urazu, uszkodzenia stawów albo przebywania w chłodzie.

Istnieją także choroby, których typowym objawem jest napięcie mięśniowe:

Ponadto zapalenie skórno-mięśniowe oraz zaburzenia równowagi elektrolitów – czyli na przykład zbyt niski poziom potasu i wapnia – mogą również niekorzystnie wpływać na mięśnie.

Co więcej, niektóre lekarstwa takie jak na przykład inhibitory konwertazy angiotensyny (ACEi), wykorzystywane w leczeniu niedociśnienia krwi, prowadzą do powstawania zbytniego napięcia mięśni. Podobny efekt mogą mieć statyny, używane w kontrolowaniu poziomu cholesterolu.

Obolałe mięśnie – działanie doraźne

  • Chłodzenie obolałego miejsca lodem przez pierwszą dobę złagodzi stan zapalny i zmniejszy ból. Obolałe mięśnie rozluźni także masaż.
  • Regularne ćwiczenia sprawią natomiast, że problem nie będzie nawracał. Spacerowanie, jeżdżenie rowerem i pływanie mają bardzo dobry wpływ na układ mięśniowy.
  • Tymczasem rozciąganie, ćwiczenia budujące siłę mięśni oraz trening aerobowy zapobiegają zbytniemu napięciu.
  • Wysypiaj się. Dzięki temu będziesz mniej zestresowana.
  • Joga i medytacja wpływają fantastycznie na ciało i umysł.
  • Jeżeli pracujesz w niezmiennej pozycji przez długie godziny, rozciąganie się co najmniej raz na godzinę to ćwiczenie obowiązkowe.
  • Podgrzewane poduszki i okłady z lodu pomagają zrelaksować się i zapobiegają bólowi w problematycznym miejscu.
Na obolałe mięśnie pomaga częste rozciąganie i zmiana pozycji pracy.

Witaminy i nawodnienie

Kolejne zalecenie dla osób, którym dokuczają obolałe mięśnie polega na zażywaniu suplementów z witaminą D. Dobrym jej źródłem są także oczywiście produkty naturalne takie jak łosoś, sardynki i inne tłuste ryby.

Ponadto należy koniecznie pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu. To pomaga mięśniom pracować odpowiednio i zapobiega pojawianiu się skurczy. Należy pić codziennie od 6 do 8 szklanek wody.

Jak wyleczyć obolałe mięśnie w domu?

Na rynku istnieje wiele leków przynoszących ulgę w problemach takich jak obolałe mięśnie, ale część z nich niesie ze sobą skutki uboczne. Można nawet się od nich uzależnić. Tak więc lepiej jest polegać na domowych, naturalnych sposobach.

1. Rumianek, mięta lub wiśnie

  • Rumianek wykazuje silne działanie przeciwzapalne. Picie filiżanki herbaty rumiankowej każdego dnia lub używanie olejku z rumianku na obolałe miejsce na pewno pomoże.
Pij regularnie napar z rumianku.
  • Mięta równie skutecznie łagodzi napięcie mięśni.Zawarty w niej mentol działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i zapobiega drgawkom.
  • Wiśnie natomiast mają działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne. W naturalny sposób koją obolałe mięśnie i zwalczają chroniczne choroby mięśni, zapalenie stawów oraz fibromialgię.

2. Pieprz cayenne

Kapsaicyna zawarta w pieprzu cayenne działa rozluźniająco a jednocześnie przeciwbólowo.

Okład z pieprzu cayenne dobrze jest połączyć z masażem.
  • Wymieszaj łyżeczkę pieprzu cayenne z dwiema łyżeczkami gorącej oliwy z oliwek i nałóż taki ciepły okład na obolałe mięśnie.

3. Sól Epsom

Magnez zawarty w soli Epsom to klucz to prawidłowego funkcjonowania mięśni. Ten pierwiastek zwalcza skurcze, drgawki i zbytnie napięcie. Relaksuje układ nerwowy i eliminuje z organizmu toksyny.

Sól Epsom to świetny sposób na obolałe mięśnie, ponieważ zawiera ona magnez.

4. Rozmaryn i waleriana

Rozmaryn łagodzi stany zapalne i zmniejsza ból. Dzięki poprawianiu krążenia krwi, organizm może szybciej odzyskać pełną sprawność. Działanie rozmarynu sprawdza się zwłaszcza w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów, bólach mięśni oraz bólach głowy.

Rozmaryn możesz pić jako herbatkę i stosować jako okład.
  • Aby przygotować napar, dodaj łyżeczkę rozmarynu do szklanki gorącej wody, odstaw na 15 minut, odcedź i wypij. Pij szklankę naparu trzy razy dziennie.
  • Możesz również połączyć rozmaryn z olejem kokosowym lub oliwą z oliwek i nakładać w formie okładu na obolałe miejsca.

Z kolei waleriana ma działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Rozluźnia mięśnie – zwłaszcza te w okolicy szyi i karku. Natomiast jej uspokajające właściwości koją stres i ułatwiają zasypianie.

5. Arnika i lawenda 

Arnika to jedno z najlepszych naturalnych, ziołowych lekarstw leczących obolałe mięśnie i stany zapalne. Jej działanie opiera się przede wszystkim na właściwościach przeciwzapalnych oraz przeciwbólowych. Ponadto arnika poprawia krążenie krwi.

Arnika to jeden z najlepszych naturalnych sposobów na obolałe mięśnie.
  • Możesz używać jej w formie maści. Wcieraj maść arnikową w obolałe miejsce dwa razy dziennie.

Podobnie silne działanie przeciwzapalne wykazuje lawenda. Dlatego też sprawdza się ona świetnie jako środek leczący obolałe mięśnie – zwłaszcza pleców, szyi oraz nóg. Lawenda leczy także zapalenie stawów, ból stawów i bóle głowy które spowodowane są zbytnim napięciem mięśniowym.

6. Męczennica

Męczennica czyli passiflora to dobry domowy sposób leczenia stanów zapalnych, bólu związanego z menstruacją oraz bólu głowy.

Wykorzystaj potencjał passiflory by przynieść sobie ulgę.

Zapobiega ona także drgawkom i ma działanie uspokajające, przez co zwalcza stres oraz łagodzi niepokój i nerwowość.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.