Uprawianie jogi - dowiedz się dlaczego pomoże Ci wzmocnić mięśnie

Wiele osób uważa jogę za "lekki" sport. Jednak uprawianie jogi to kompleksowa praktyka, dzięki której można kształtować i wzmacniać mięśnie.
Uprawianie jogi - dowiedz się dlaczego pomoże Ci wzmocnić mięśnie

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Chociaż wydaje się, że uprawianie jogi nie tonuje mięśni ciała, w rzeczywistości wykonywane ćwiczenia są znacznie bardziej intensywne niż to, co widać na pierwszy rzut oka. Dzisiaj dowiemy się, dlaczego ćwiczenia wykonywane w jodze rewelacyjnie wzmacniają mięśnie. W ten sposób obalimy wszelkie przeciwne przekonania.

Uprawianie jogi w spektakularny sposób pomoże nam zharmonizować nasze ciało i umysł, a także wypracować równowagę. Jednak wspaniałą rzeczą w tej praktyce jest to, że pozwala nam skupić się na chwili obecnej.

Uprawianie jogi pomaga wypracować siłę

Jednym z powodów, dla których uprawianie jogi wzmacnia mięśnie, jest to, że pomaga nam wypracowywać siłę. Jednak nie wszystkie rodzaje jogi pozwalają nam osiągnąć ten cel. Niektóre są bardziej “fitness” lub bardziej “atletyczne” niż inne.

Na przykład ashtanga, vinyasa lub power yoga są uważane za najlepsze style jogi do pracy siłowej. Pytanie, które może się tu pojawić, brzmi: jak to osiągnąć?

  • Ashtanga: Składa się z pozycji wykonywanych w sposób ciągły, płynny i spójny. Ruchy są przyspieszone i nie ma odpoczynku między jedną a drugą pozycją.
  • Vinyasa: znana również jako joga flow, co oznacza mniej więcej swobodny przepływ. Ta odmiana korzysta z asan, które podążają za sobą, tworząc określony wzór i miękko przepływają z jednej w drugą.
  • Power yoga: obejmuje ruchy fitness i pilates. Muzyka może się różnić zaczynając od jazzu, soulu a kończąc nawet na hip-hopie. To innowacyjny styl jogi.

Pozycje, które stawiają wyzwania

Uprawianie jogi niesie ze sobą prawdziwe wyzwania, gdyż istnieją pozycje, które są bardzo wymagające. Na przykład pozycja dźwigu (Bakasana) nie jest odpowiednia dla początkujących. W tej pozycji bardzo ważne jest utrzymanie równowagi. Inne wyzwanie to siła, która jest potrzebna, aby utrzymać się na ramionach i rękach.

Uprawianie jogi

Każda asana, czyli pozycja musi być utrzymana przez pewien czas. Ponadto niektóre są wykonywane wykorzystując ciężar naszego ciała. Oznacza to napięcie mięśni i pracę z użyciem siły.

Zobaczmy jeszcze kilka pozycji:

  • słońca (Purvottanasana): Idealna, aby schudnąć i wzmocnić ramiona.
  • krzesła (Utkatasana): Wypracowuje równowagę, przyczyniając się do wzmocnienia i kształtowania zarówno pośladków, jak i nóg.
  • żelaza (Utthita Chaturanga Dandasana): Kształtuje ręce, nogi i pośladki.

Ważne jest, aby nie wykonywać tych pozycji na siłę, przeciążając nasze ciało. Dlaczego? Jeśli nie będziemy wystarczająco rozciągnięci i dopiero zaczynamy uprawianie jogi, możemy doznać pewnych obrażeń. Chociaż ten rodzaj sportu nie wydaje się wiązać z wieloma zagrożeniami, musimy uważać, aby nie zrobić sobie krzywdy.

Ćwiczysz całe swoje ciało

Uprawianie jogi wzmacnia mięśnie, ponieważ nie są one ćwiczone oddzielnie, każdy z osobna. W jodze wszystkie mięśnie zawsze pracują w idealnej harmonii i razem pozwalają nam wykonać określoną pozycję.

Na przykład, jeśli wykonujemy pozycję ośmiu kątów (joga dla zaawansowanych), będziemy pracować mięśniami klatki piersiowej, rąk i przedramion (bicepsy i triceps), ramion, nóg, mięśni prostych brzucha, jak również skośnych… Nie pracujemy nad jednym mięśniem, jak byśmy to robili podnosząc ciężarki na siłowni, ale używamy kilku mięśni jednocześnie, aby podnieść ciężar własnego ciała.

W efekcie, prawidłowe wykonanie pozycji w jodze angażuje wiele mięśni w tym samym czasie. Ponadto mięśnie współpracują ze sobą i jedne partie ciała wspierają inne, aby umożliwić ustawienie i utrzymanie pozycji. Jeśli różne części naszego ciała nie pracują jako jedna całość, będzie to niemożliwe.

Poprzez uprawianie jogi, mięśnie są kształtowane stopniowo

To prawda, że ​​dzięki treningowi siłowemu moglibyśmy szybciej zbudować nasze mięśnie. Jednak korzyści wynikające z uprawiania jogi są o wiele większe, jeśli porównamy je z samą pracą na maszynach.

Uprawianie jogi wzmacnia mięśnie progresywnie. W tym samym czasie poprawiamy naszą równowagę i osiągamy większy spokój ducha.

Ćwiczenia fizyczne

Joga może stać się dla ciebie uzupełnieniem Twoich ćwiczeń z ciężarkami. Jeśli jednak Twoim priorytetem tylko wzmocnienie Twojego ciała i zdobycie siły, ta praktyka jest wystarczająca do osiągnięcia tych celów.

Kluczem do sukcesu jest wytrwałość i podejmowanie wyzwań z trudniejszymi pozycjami. Na początku wiele z nich może wywołać u Ciebie sporą frustrację, ponieważ nie będziesz w stanie ich wykonać. Ale trzeba pamiętać, że każda dobrze wykonana pozycja jogi wymaga czasu.

Czy uprawianie jogi to Twoje regularne zajęcie? Czy zauważyłaś zmiany w Twoim ciele po wykonywaniu tej formy ćwiczeń przez kilka miesięcy? Postaw sobie za cel wypróbowanie tej dyscypliny, a przekonasz się jak wiele możesz osiągnąć.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ni, M., Mooney, K., Harriell, K., Balachandran, A., & Signorile, J. (2014). Core muscle function during specific yoga poses. Complementary Therapies in Medicine. https://doi.org/10.1016/j.ctim.2014.01.007
  • Hart, C. E. F., & Tracy, B. L. (2008). Yoga as steadiness training: Effects on motor variability in young adults. Journal of Strength and Conditioning Research. https://doi.org/10.1519/JSC.0b013e31818200dd
  • Balasubramanian, B., & Pansare, M. S. (1991). Effect of yoga on aerobic and anaerobic power of muscles. Indian Journal of Physiology and Pharmacology.
  • Smith, E. N., & Boser, A. (2013). Yoga, vertebral fractures, and osteoporosis: research and recommendations. International Journal of Yoga Therapy. https://doi.org/B46687Q87M790745 [pii]
  • Woodyard C. (2011). Exploring the therapeutic effects of yoga and its ability to increase quality of life. International journal of yoga4(2), 49–54. https://doi.org/10.4103/0973-6131.85485

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.