Uprawianie sportu – 3 niewskazane sytuacje

Popularne porzekadło mówi: sport to zdrowie. Rzeczywiście regularna aktywność fizyczna przynosi naszemu organizmowi wiele korzyści i z tego powodu powinna na stałe zagościć w naszym codziennym rozkładzie dnia. Istnieją jednak sytuacje, w których – w trosce o zdrowie – nie należy uprawiać sportu.
Uprawianie sportu – 3 niewskazane sytuacje
Carlos Fabián Avila

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Carlos Fabián Avila.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 12 lipca, 2023

Uprawianie sportu od wieków stanowi istotny element życia niemalże wszystkich społeczności naszej planety. Regularna aktywność fizyczna nie jest więc wymysłem współczesnego świata ani tymczasową modą na szczupłą sylwetkę czy zdrowy styl życia.

Już w starożytnej Grecji przywiązywano ogromną wagę do uprawiania sportu. Aktywność fizyczna była wówczas uważana nie tylko za przejaw troski o zdrowie i estetyki, ale także za jej pośrednictwem wyrażano pojęcie siły i władzy.

Dlaczego uprawianie sportu jest ważne?

Ruch i regularna aktywność fizyczna poprawiają wydajność organizmu na poziomie sercowo-naczyniowym.

Poprzez uprawianie sportu aktywujemy wiele różnych procesów (hemodynamicznych, hormonalnych, neurologicznych i metabolicznych), które bardzo korzystnie wpływają na nasze zdrowie. Ponadto ruch usprawnia funkcje układu oddechowego oraz poprawia ogólny stan zdrowia organizmu.

Utrzymanie dobrej kondycji organizmu to doskonały sposób zapobiegania osteoporozie, bólom pleców i innym dolegliwościom wywołanym nieprawidłową postawą ciała.

Pamiętajmy jednak, że nie zawsze aktywność fizyczna jest dla nas wskazana – istnieją bowiem sytuacje, w których rozsądną decyzją będzie zaprzestanie uprawiania sportu przez kilka lub kilkanaście dni.

W jakich sytuacjach uprawianie sportu nie jest wskazane?

Oczywisty jest fakt, że przeciążenie mięśni, nadmiar ćwiczeń lub ich nieprawidłowe wykonywanie może nam przynieść odwrotne skutki do oczekiwanych.

Osobami, które powinny unikać nadmiernego uprawiania sportu są chorzy na nadciśnienie tętnicze krwi – silny wysiłek fizyczny może bowiem zaostrzyć problemy zdrowotne powiązane z układem sercowo-naczyniowym.

serce i stetoskop

Obok powyższej sytuacji możemy wyszczególnić jeszcze kilka innych sytuacji, w których nie należy forsować stawów ani mięśni nadmiernym ćwiczeniami. Dowiedz się, w jakich trzech sytuacjach nie należy uprawiać sportu!

1. Po nieprzespanej nocy

Wielu z nas wydaje się, że najlepszym lekarstwem na zmęczenie organizmu po nieprzespanej nocy jest uprawianie sportu. Takie myślenie – i działanie – jest jednak błędem. Nie tylko nie jesteśmy w stanie porządnie naładować baterii, ale także nasz organizm staje się bardziej podatny na stres.

Co więcej, osłabiony bezsennością układ odpornościowy nie jest przygotowany na nadmierny wysiłek fizyczny i nie jest on w stanie ochronić nas przed atakami chorobotwórczych bakterii podczas wykonywania ćwiczeń.

Po nieprzespanej nocy nasz organizm jest pozbawiony energii, co z kolei zwiększa ryzyko wystąpienia urazów i kontuzji. Ponadto wykonywanie ćwiczeń sprawia nam więcej trudności niż zwykle i zazwyczaj przeciążamy mięśnie.

Jeśli uwielbiasz aktywność fizyczną i nie wyobrażasz sobie ani jednego dnia bez uprawiania sportu, po źle przespanej nocy możesz wybrać się na długi spacer lub lekki jogging.

Rozsądnym rozwiązaniem okaże się również obniżenie wymagań i przeprowadzenie lżejszego niż zwykle treningu.

2. Po spożyciu alkoholu

Z obiektywnego punktu widzenia spożywanie alkoholu nie jest przeciwwskazaniem do uprawiania sportu.

Jeśli jednak aktywność fizyczna wymaga precyzji, warto zrezygnować z picia napojów wyskokowych przed treningiem, ponieważ alkohol obniża wydajność organizmu, zmniejsza siłę mięśni oraz zaburza równowagę i koordynację ruchów.

Zawarty w napojach alkoholowych etanol wpływa na aktywność mózgu, wprowadzając nasz organizm początkowo w stan euforii, by stopniowo spaść do uczucia depresji. Cały ten proces zmniejsza precyzyjność ruchów oraz obniża refleks.

Toast

Warto również zaznaczyć, że alkohol ma silne działanie moczopędne, które może prowadzić do odwodnienia organizmu w trakcie treningu.

Taka sytuacja z kolei prowadzi do nadmiernej utraty substancji odżywczych z organizmu, która objawia się między innymi niekontrolowanym wzrostem masy ciała.

3. Po stwierdzeniu urazu lub kontuzji

Zwykle po stwierdzeniu urazu lub kontuzji przerywamy aktywną rutynę i pozwalamy naszemu organizmowi odpocząć i zregenerować siły. Najczęściej występujące urazy i kontuzje to:

 • Niepoprawne wykonywanie ruchów podczas uprawiania sportu
 • Przeciążenie mięśni i stawów nadmiernym treningiem
 • Używanie nieodpowiedniego obuwia sportowego
 • Brak troski o odpowiednią ochronę ciała podczas treningu

Rodzaje urazów

Do najczęstszych urazów wśród sportowców należą:

Kontuzja pleców a uprawianie sportu
 • Urazy o ostrym przebiegu, takie jak złamania, skręcenia, przecięcia itp. Powstają one w wyniku uderzenia lub przeciążenia poszczególnych części ciała w trakcie treningu.
 • Obrażenia związane z przeciążeniem mięśni i stawów. Mowa tu o złamaniach wywołanych przeciążeniem mięśni, kości i stawów lub o stanie zapalnym ścięgien. Tego typu urazy pojawiają się dopiero po zakończonym treningu.

Objawy urazów i kontuzji

Najpopularniejsze objawy kontuzji to:

 • Intensywny ból przy dotyku
 • Sztywność stawów bądź mięśni oraz ostry stan zapalny tkanek
 • Niemożność poruszania uszkodzoną częścią ciała
 • Strzelanie i przeskakiwanie kości bądź różnych elementów stawów

Jeśli zauważyłeś u siebie którykolwiek z powyższych objawów, jak najszybciej powinieneś zaprzestać uprawiania sportu na czas regeneracji i leczenia. Należy wówczas udać się do lekarza specjalisty, w tym przypadku ortopedy.

Poinformuj o kontuzji również swojego trenera, by przygotował on dla ciebie specjalne, lecznicze ćwiczenia, które stopniowo przywrócą ci utraconą sprawność fizyczną.

Zalecenia dla osób uprawiających sport

 • Staraj się uprawiać sport pod okiem wykwalifikowanego trenera.
 • Zwracaj szczególną uwagę na technikę wykonywanych ćwiczeń, a nie tylko na obciążenie – na nic zdaje się podnoszenie ciężarów, gdy robimy to w nieodpowiedni sposób.
 • Bądź wytrwały i uprawiaj sport regularnie. Unikaj przeciążenia mięśni, ponieważ nadmiar ćwiczeń może stać się przyczyną braku oczekiwanych rezultatów. Pamiętaj, że w krótkim czasie – nawet jeśli treningi są bardzo intensywne – nigdy nie osiągniesz magicznych efektów.
 • Przed każdym treningiem wykonuj rozgrzewkę. Niezwykle istotnym czynnikiem są ćwiczenia rozciągające, które pomagają zapobiec urazom oraz zwiększają sprawność fizyczną.
 • Jeśli twoim zamierzeniem jest zrzucenie zbędnych kilogramów, rozpoczynaj swoją sportową rutynę od ćwiczeń aerobowych. Równie ważne są także ćwiczenia siłowe, które wzmacniają siłę mięśni.
 • Stosuj zdrową i zrównoważoną dietę, bogatą w witaminy i składniki mineralne.
 • Pij dużo wody – to jedyna i niezawodna forma na regenerację organizmu po zwiększonym wysiłku fizycznym. Pij wodę zarówno przed treningiem, jak i w trakcie oraz po jego zakończeniu.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.