Popularne porzekadło mówi: sport to zdrowie. Rzeczywiście regularna aktywność fizyczna przynosi naszemu organizmowi wiele korzyści i z tego powodu powinna na stałe zagościć w naszym codziennym rozkładzie dnia. Istnieją jednak sytuacje, w których – w trosce o zdrowie – nie należy uprawiać sportu.
Uprawianiesportu od wieków stanowi istotny element życia niemalże wszystkich społeczności naszej planety. Regularna aktywność fizyczna nie jest więc wymysłem współczesnego świata ani tymczasową modą na szczupłą sylwetkę czy zdrowy styl życia.
Już w starożytnej Grecji przywiązywano ogromną wagę do uprawiania sportu. Aktywność fizyczna była wówczas uważana nie tylko za przejaw troski o zdrowie i estetyki, ale także za jej pośrednictwem wyrażano pojęcie siły i władzy.
Dlaczego uprawianie sportu jest ważne?
Ruch i regularna aktywność fizyczna poprawiają wydajność organizmu na poziomie sercowo-naczyniowym.
Poprzez uprawianie sportu aktywujemy wiele różnych procesów (hemodynamicznych, hormonalnych, neurologicznych i metabolicznych), które bardzo korzystnie wpływają na nasze zdrowie. Ponadto ruch usprawnia funkcje układu oddechowego oraz poprawia ogólny stan zdrowia organizmu.
Utrzymanie dobrej kondycji organizmu to doskonały sposób zapobiegania osteoporozie, bólom pleców i innym dolegliwościom wywołanym nieprawidłową postawą ciała.
Pamiętajmy jednak, że nie zawsze aktywność fizyczna jest dla nas wskazana – istnieją bowiem sytuacje, w których rozsądną decyzją będzie zaprzestanie uprawiania sportu przez kilka lub kilkanaście dni.
W jakich sytuacjach uprawianie sportu nie jest wskazane?
Oczywisty jest fakt, że przeciążenie mięśni, nadmiar ćwiczeń lub ich nieprawidłowe wykonywanie może nam przynieść odwrotne skutki do oczekiwanych.
Osobami, które powinny unikać nadmiernego uprawiania sportu są chorzy na nadciśnienie tętnicze krwi – silny wysiłek fizyczny może bowiem zaostrzyć problemy zdrowotne powiązane z układem sercowo-naczyniowym.
Obok powyższej sytuacji możemy wyszczególnić jeszcze kilka innych sytuacji, w których nie należy forsować stawów ani mięśni nadmiernym ćwiczeniami. Dowiedz się, w jakich trzech sytuacjach nie należy uprawiać sportu!
1. Po nieprzespanej nocy
Wielu z nas wydaje się, że najlepszym lekarstwem na zmęczenie organizmu po nieprzespanej nocy jest uprawianie sportu. Takie myślenie – i działanie – jest jednak błędem. Nie tylko nie jesteśmy w stanie porządnie naładować baterii, ale także nasz organizm staje się bardziej podatny na stres.
Co więcej, osłabiony bezsennością układ odpornościowy nie jest przygotowany na nadmierny wysiłek fizyczny i nie jest on w stanie ochronić nas przed atakami chorobotwórczych bakterii podczas wykonywania ćwiczeń.
Po nieprzespanej nocy nasz organizm jest pozbawiony energii, co z kolei zwiększa ryzyko wystąpienia urazów i kontuzji. Ponadto wykonywanie ćwiczeń sprawia nam więcej trudności niż zwykle i zazwyczaj przeciążamy mięśnie.
Jeśli uwielbiasz aktywność fizyczną i nie wyobrażasz sobie ani jednego dnia bez uprawiania sportu, po źle przespanej nocy możesz wybrać się na długi spacer lub lekki jogging.
Rozsądnym rozwiązaniem okaże się również obniżenie wymagań i przeprowadzenie lżejszego niż zwykle treningu.
2. Po spożyciu alkoholu
Z obiektywnego punktu widzenia spożywanie alkoholu nie jest przeciwwskazaniem do uprawiania sportu.
Jeśli jednak aktywność fizyczna wymaga precyzji, warto zrezygnować z picia napojów wyskokowych przed treningiem, ponieważ alkohol obniża wydajność organizmu, zmniejsza siłę mięśni oraz zaburza równowagę i koordynację ruchów.
Zawarty w napojach alkoholowych etanol wpływa na aktywność mózgu, wprowadzając nasz organizm początkowo w stan euforii, by stopniowo spaść do uczucia depresji. Cały ten proces zmniejsza precyzyjność ruchów oraz obniża refleks.
Warto również zaznaczyć, że alkohol ma silne działanie moczopędne, które może prowadzić do odwodnienia organizmu w trakcie treningu.
Taka sytuacja z kolei prowadzi do nadmiernej utraty substancji odżywczych z organizmu, która objawia się między innymi niekontrolowanym wzrostem masy ciała.
3. Po stwierdzeniu urazu lub kontuzji
Zwykle po stwierdzeniu urazu lub kontuzji przerywamy aktywną rutynę i pozwalamy naszemu organizmowi odpocząć i zregenerować siły. Najczęściej występujące urazy i kontuzje to:
Niepoprawne wykonywanie ruchów podczas uprawiania sportu
Przeciążenie mięśni i stawów nadmiernym treningiem
Używanie nieodpowiedniego obuwia sportowego
Brak troski o odpowiednią ochronę ciała podczas treningu
Rodzaje urazów
Do najczęstszych urazów wśród sportowców należą:
Urazy o ostrym przebiegu, takie jak złamania, skręcenia, przecięcia itp. Powstają one w wyniku uderzenia lub przeciążenia poszczególnych części ciała w trakcie treningu.
Obrażenia związane z przeciążeniem mięśni i stawów. Mowa tu o złamaniach wywołanych przeciążeniem mięśni, kości i stawów lub o stanie zapalnym ścięgien. Tego typu urazy pojawiają się dopiero po zakończonym treningu.
Objawy urazów i kontuzji
Najpopularniejsze objawy kontuzji to:
Intensywny ból przy dotyku
Sztywność stawów bądź mięśni oraz ostry stan zapalny tkanek
Niemożność poruszania uszkodzoną częścią ciała
Strzelanie i przeskakiwanie kości bądź różnych elementów stawów
Jeśli zauważyłeś u siebie którykolwiek z powyższych objawów, jak najszybciej powinieneś zaprzestać uprawiania sportu na czas regeneracji i leczenia. Należy wówczas udać się do lekarza specjalisty, w tym przypadku ortopedy.
Poinformuj o kontuzji również swojego trenera, by przygotował on dla ciebie specjalne, lecznicze ćwiczenia, które stopniowo przywrócą ci utraconą sprawność fizyczną.
Staraj się uprawiać sport pod okiem wykwalifikowanego trenera.
Zwracaj szczególną uwagę na technikę wykonywanych ćwiczeń, a nie tylko na obciążenie – na nic zdaje się podnoszenie ciężarów, gdy robimy to w nieodpowiedni sposób.
Bądź wytrwały i uprawiaj sport regularnie. Unikaj przeciążenia mięśni, ponieważ nadmiar ćwiczeń może stać się przyczyną braku oczekiwanych rezultatów. Pamiętaj, że w krótkim czasie – nawet jeśli treningi są bardzo intensywne – nigdy nie osiągniesz magicznych efektów.
Przed każdym treningiem wykonuj rozgrzewkę. Niezwykle istotnym czynnikiem są ćwiczenia rozciągające, które pomagają zapobiec urazom oraz zwiększają sprawność fizyczną.
Jeśli twoim zamierzeniem jest zrzucenie zbędnych kilogramów, rozpoczynaj swoją sportową rutynę od ćwiczeń aerobowych. Równie ważne są także ćwiczenia siłowe, które wzmacniają siłę mięśni.
Stosuj zdrową i zrównoważoną dietę, bogatą w witaminy i składniki mineralne.
Pij dużo wody – to jedyna i niezawodna forma na regenerację organizmu po zwiększonym wysiłku fizycznym. Pij wodę zarówno przed treningiem, jak i w trakcie oraz po jego zakończeniu.
Khalili Moghaddam, G., & Lowe, C. R. (2019). Physical activity. In SpringerBriefs in Applied Sciences and Technology. https://doi.org/10.1007/978-3-030-01557-2_2
Fuchs, R. (2015). Physical Activity and Health. In International Encyclopedia of the Social & Behavioral Sciences: Second Edition. https://doi.org/10.1016/B978-0-08-097086-8.14115-7
Rogério dos Santos Alves; Alex Soares de Souza, et all. (2014). Global Recommendations on Physical Activity for Health. Igarss 2014. https://doi.org/10.1080/11026480410034349
Joseph, C., & Finch, C. F. (2016). Sports Injuries. In International Encyclopedia of Public Health. https://doi.org/10.1016/B978-0-12-803678-5.00432-X
Czysta i gładka cera wbrew oczekiwaniom nie wymaga wcale ogromnych poświęceń, choć wymaga wytrwałości oraz konsekwencji. Dlatego, jeśli jedną ze wskazówek jest zmywanie makijażu na noc: nigdy o tym nie zapominaj. Jeśli marzy nam się lśniąca i gładka cera powinniśmy…
Osłabienie włosów to efekt nie tylko niedoborów żywieniowych w organizmie. To także skutek działania czynników takich jak zanieczyszczenie środowiska i pogoda. Wielu z nas na pewno przydadzą się domowe maseczki wzmacniające włosy. Sprzedawcy wielu produktów, zabiegów i sprzętów obiecują cudowne…
W połowie XIX wieku specjaliści odkryli, że białko jest konieczne do prawidłowego rozwoju człowieka. A więc wartość odżywcza jajek zaczęła być szeroko ceniona. Jajka oraz mięso ze względu na zawartość białka stały się obowiązkowymi elementami zdrowej diety. Wiele lat później, wartość…
Dni podnoszenia ciężarów na siłowni dobiegły końca i dziś chcemy Ci przedstawić rewelacyjne ćwiczenia z ciężarem własnego ciała. W tym artykule poznasz kilka pozycji, które uruchomią więcej niż połowę mięśni Twojego ciała. Pamiętaj, że poprzez jednoczesną pracę kilku grup mięśni możesz…
Gazy powstają w przewodzie pokarmowym zawsze wtedy, gdy połkniesz powietrze, a zawarte w nim bakterie przedostają się do niestrawionego jeszcze pokarmu. Twój organizm stara się pozbyć nadmiaru gazów, aby zapobiec ich gromadzeniu się w układzie pokarmowym. Jednak czasami wysiłki te…
Wyczerpanie fizyczne towarzyszy kobietom przez wszystkie dziewięć miesięcy ciąży. Z tego powodu kobiety ciężarne często zadają następujące pytanie: „Co mogę zrobić, aby zwalczyć zmęczenie w czasie ciąży?”. Od początku ciąży, organizm kobiety robi olbrzymi wysiłek, aby dostosować się do wielu…