Bezsenność można zwalczyć – 3 ciekawe strategie

Wrzesień 14, 2017
Jednym z najlepszych sposobów na odłączenie naszego mózgu od kwestii związanych z pracą jest wzięcie gorącego prysznica zanim udamy się na spoczynek. Inną doskonałą metodą jest poświęcenie wieczornego czasu na czytanie książek

Wszyscy doskonale wiemy, że za regulację cyklu snu, a także jego nieprawidłowości takie, jak bezsenność, odpowiada nasz mózg. Sprawia również, że harmonizujemy się z cyklami ciemności i dnia. Wydaje się to proste, ale nie zmienia to faktu, że wiele z nas mimo to cierpi na bezsenność.

Problem polega na tym, że choć generalnie za regulacje związane ze snem odpowiada mózg, to nie zawsze wszystko idzie według planu. Gdyby tak właśnie było, to wraz z zapadnięciem zmroku wszystkie stawałybyśmy się senne i nie byłoby problemów takich jak bezsenność.

Jednakże osoby, które cierpią na bezsenność chroniczną lub sporadyczną doskonale zdają sobie sprawę, że w rzeczywistości nie tak się rzeczy mają

To, że nastała już godzina 23:00 wcale nie oznacza, że po prostu spadnie na nas sen. W rzeczywistości nawet silne zmęczenie pod względem fizycznym i mentalnym niekoniecznie musi oznaczać, że natychmiast zapadniemy w sen.

Przeczytaj również podobny artykuł: Zdrowy sen i relaks dzięki naturalnym herbatkom ziołowym

Co więc dzieje się z naszym mózgiem w czasie, gdy nie pozwala on w pełni pogrążyć się w biologicznej potrzebie snu wywołując tym samym bezsenność?

Bezsenność – przyczyny i sposoby na rozwiązanie problemu

Czynników jest naprawdę wiele. Problem może się pojawiać wraz z podeszłym wiekiem. Inną przyczynę mogą stanowić różnego rodzaju choroby, takie jak cukrzyca, artretyzm, chroniczne zmęczenie czy fibromialgia.

W tym artykule zajmiemy się trzema aspektami, które być może nie są powszechnie znane, ale mają bezpośredni związek z problemem braku zdrowego snu.

Przeczytaj również podobny artykuł: Problemy ze snem? Oto 8 sposobów na ich zwalczenie

Chcemy również zapoznać Cię z trzema sposobami na rozwiązanie tego problemu, szczególnie w sytuacji, gdy zostaje zaburzona zdolność kontrolowania cyklów snu przez mózg.

1. Okulary chroniące przed niebiesko-zielonym promieniowaniem

Okulary na bezsenność

To ciekawa i bardzo interesująca informacja, którą warto poznać. Otóż wszystkie urządzenia elektroniczne, których na co dzień używamy, a wśród nich komputer, telefon komórkowy czy tablet emitują fale o niebiesko-zielonym spektrum. Właśnie to promieniowanie jest szkodliwe dla naszego mózgu.

Przeczytaj również podobny artykuł: Przyprawy i zioła najlepsze dla zdrowia i wydajności mózgu

  • Silnie stymuluje. Ponadto wśród efektów działania wspomnianego promieniowania wymienia się ograniczenie ilości produkowanej melatoniny, hormonu snu, który uwalnia się po zapadnięciu zmroku.
  • Jeżeli więc masz w zwyczaju oglądać filmy bądź pracować na komputerze wieczorem lub do późnej nocy, zdecydowanie wskazane jest stosowanie okularów blokujących promieniowanie.
  • W zasadzie wystarczy, że będziesz ich używać na trzy godziny przed udaniem się na spoczynek.

Ponadto warto wspomnieć, że ilość produkowanej melatoniny ulega zmniejszeniu wraz z wiekiem. Jeśli połączymy to z używaniem urządzeń elektronicznych tuż przed snem, łatwo zrozumieć, dlaczego tak trudno jest zapaść w zdrowy, kojący głęboki sen.

Przed zastosowaniem okularów blokujących warto skonsultować się z okulistą.

Przeczytaj również podobny artykuł: Zaburzenia hormonalne – 10 ważnych sygnałów

2. Jedzenie odpowiednich produktów przed snem

Miód

Wiele osób cierpi jednak na zupełnie inny rodzaj bezsenności. Zasypiają bez większego problemu, ale po upływie godziny czy dwóch budzą się i nie potrafią ponownie zasnąć.

Przeczytaj również podobny artykuł: Niedobór snu – 8 negatywnych konsekwencji

  • Jeżeli problem ten w sposób regularny dotyka również Ciebie, to całkiem możliwe jest, że musisz ustabilizować poziom glukozy we krwi.
  • Możesz w tym celu wykonać test: na 10 minut przed udaniem się do łóżka wypij szklankę wody z łyżeczką pszczelego miodu.

U niektórych osób po takim działaniu rezultat może być różny u wielu osób. Jedni mogą po raz kolejny po prostu mieć problemy z podobnym zaśnięciem. Jeśli jest tak w Twoim przypadku, być może problemem są skoki cukru we krwi.

3. Sprawowanie kontroli nad błędnym umysłem

Mózg

Kiedy zapadamy w sen, śpi również część naszego umysłu. Dlaczego wyłącznie część? Ponieważ poza naszą świadomością umysł wykonuje w nocy mnóstwo zaprogramowanych procesów niezbędnych do jego prawidłowego funkcjonowania.

Przeczytaj również podobny artykuł: Dziennik prowadzony regularnie to sposób na sprawny umysł na lata

Wśród części naszego mózgu , które w czasie snu rzeczywiście odpoczywają są różne części kory mózgowej. Wspomniane części mózgu są odpowiedzialne za funkcje psychologiczne takie jak samoświadomość, myślenie autobiograficzne czy umysł analityczny.

Kiedy ktoś zapada w głęboki sen wspomniane części mózgu pozostają nieaktywne. Jednakże u osób cierpiących na bezsenność można w nich zauważyć aktywność mózgową.

Dlaczego się tak dzieje? Ponieważ erratyczny umysł nie przestaje dywagować, myśleć o tym, co dana osoba zrobiła lub nie czy o tym, co będą robić jutro, co ją martwi i widzi w telewizji.

Przeczytaj również podobny artykuł: Techniki oddechowe zwalczające stres – 4 przykłady

Ta umysłowa huśtawka prawie zawsze znajduje swoje połączenie ze stresem i z niepokojem. Tworzy się samonapędzające się zamknięte koło, którego działanie trudno zatrzymać.

Aby to osiągnąć należy tworzyć nowe zwyczaje zwłaszcza w tych działaniach, które podejmujemy na około dwie godziny przed snem. Może to być wzięcie prysznica, relaksującej kąpieli czy wieczorne czytanie książek.

W ten sposób poświęcamy uwagę samym sobie. Możemy sobie pozwolić na nie myślenie o niczym, ograniczamy się do lektury, do przeżywania cudzej historii, a nie wiecznego roztrząsania naszych osobistych codziennych problemów, potęgującego dodatkowo poziom stresu.

Przeczytaj również podobny artykuł: Proste ćwiczenia, dzięki którym pokonasz stres i lepiej się poczujesz

Zmieniając zwyczaje ostatecznie pozwalamy umysłowi odpocząć. Nie wahaj się zastosować metod, które pozwolą Ci skutecznie walczyć z bezsennością.

Tytułowe zdjęcie dzięki uprzejmości © wikiHow.com

WIĘCEJ DLA CIEBIE