Rośliny lecznicze, które łagodzą stres: 7 przykładów

Rośliny lecznicze, które łagodzą stres: 7 przykładów

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Najlepszym sposobem walki ze stresem jest przyjęcie zdrowych nawyków dotyczących higieny psychicznej. Nawet najbardziej opanowanym zdarzają się jednak nerwowe chwile. Wówczas nie ma nic lepszego niż rośliny lecznicze o działaniu uspokajającym.

Stres wzniósł się do rangi jednego z największych problemów współczesności. Rzeczywiście wszyscy od czasu do czasu przechodzimy przez stresujące sytuacje. To sposób, w jaki mózg i ciało reagują na wewnętrzne lub zewnętrzne bodźce. W zasadzie więc stres to stan, który jest częścią normalnego i oczekiwanego funkcjonowania organizmu.

Problem pojawia się, gdy odczuwamy stres zbyt często lub przez długie i ciągłe okresy. Kiedy się tak dzieje, zarówno w ciele, jak i w umyśle zachodzi cała seria zmian. Mogą one stać się na tyle poważne, że zauważalnie obniżą jakość naszego życia.

Jedno z największych zagrożeń, jakie niesie ze sobą stres, wiąże się z jego konsekwencjami w perspektywie średnio- i długoterminowej. Może on być bowiem czynnikiem pobudzającym i nasilającym inne patologie psychiczne i fizyczne. Wiele z najczęstszych chorób spowodowanych jest właśnie ciągłym stresem.

Złożone ścieżki stresu

Stres staje się problemem przewlekłym zasadniczo w dwóch przypadkach. Po pierwsze kiedy stresujący bodziec i ekspozycja na niego utrzymują się w czasie. Drugi pojawia się, gdy bodziec jest tak silny, że stres utrzymuje się nawet po jego zniknięciu.

W konsekwencji organizm ulega różnym przemianom. Ciało musi przygotować się do obrony i się na niej skupić. Aby to osiągnąć, organizm jednocześnie osłabia działanie układu odpornościowego, układu pokarmowego, układu rozrodczego i mechanizmów snu.

W konsekwencji z biegiem czasu pojawia się szereg skutków dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Każda osoba z nas inaczej reaguje na taki ciągły stres. Jednak zwykle powoduje on problemy trawienne, częste migreny, bezsenność, drażliwość i problemy z wypróżnianiem.

Stresowi można zapobiegać, utrzymując dobrą higienę psychiczną i zdrowy tryb życia. Niemniej jeśli zauważysz, że jesteś bardzo zestresowany(-na), możesz także wykorzystać moc roślin leczniczych, które z pewnością pomogą Ci złagodzić stan, którego doświadczasz. Oto niektóre z nich.

1. Melisa: roślina na stres

Melisa
Właściwości melisy pomagają rozluźnić układ nerwowy. Dzięki temu łatwiej kontrolować niepokój i stres.

 

Melisa, zwana również pszczelnikiem, matecznikiem, starzyszkiem i cytrynowym zielem, to jedna z najczęściej stosowanych roślin leczniczych w łagodzeniu stresu. Dlaczego? Bardzo dobrze sprawdza się stosowana w sytuacjach niepokoju lub podenerwowania.

Dzieje się tak, ponieważ ma właściwości rozluźniające mięsień sercowy, dzięki czemu może przywracać normalny rytm serca. Melisą można przyjmować w postaci naparu dwa lub trzy razy dziennie.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Niepokój i lęk – 5 najlepszych naturalnych środków

2. Dziurawiec

Meksykańska Akademia Neurologii opublikowała badanie wykazujące, że ziele dziurawca jest odpowiednie do łagodzenia stresu, niepokoju i nerwowości.

Wykazano, że ta roślina lecznicza posiada 12 biologicznie aktywnych składników, które pomagają nam się uspokoić. Najważniejszym z nich jest hiperforyna, substancja uspokajająca.

3. Waleriana: klasyk na stres

Waleriana to jedna z najpopularniejszych roślin leczniczych. Stosowana bywa  w leczeniu stanów nerwowych, a w szczególności bezsenności. Roślina ta pomaga zmniejszyć aktywność mózgu, a także spowolnić tętno.

Bardzo ważne, aby pamiętać, że roślina ta nie powinna być łączona z przyjmowaniem leków antydepresyjnych lub przeciwlękowych, ponieważ taki miks może okazać się niebezpieczny. Nie zaleca się również spożywania jej dłużej niż dwa tygodnie w jednym ciągu.

4. Żeń-szeń, czyli naturalny środek przeciwlękowy

Istnieje kilka gatunków żeń-szenia, a każdy z nich wykazuje inne właściwości. Żeń-szeń amerykański jest najbardziej odpowiedni do zwalczania stresu. Natomiast żeń-szeń azjatycki ma działanie stymulujące, które jest stosowane raczej w przypadku stanów depresyjnych.

Te wspaniałe rośliny lecznicze uważane są za „adaptogen”, czyli substancję, która pomaga umysłowi wytrzymać presję. Mają również pozytywny wpływ na zdolności intelektualne.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Żeń-szeń: czym jest, jak się go stosuje i czemu służy

5. Rumianek

Rumianek - jeden z naturalnych repelentów
Napar z rumianku działa uspokajająco na nerwy i przyspiesza regenerację w stanach stresu i niepokoju.

Rumianek to jedna z tych roślin, które można uznać za podstawę w naszej apteczce. Ma wiele korzystnych właściwości dla zdrowia. Jednym z nich jest właśnie działanie uspokajające.

Zdecydowanie zaleca się przyjmowanie rumianku jako naparu. Najlepiej w towarzystwie jabłek lub imbiru! Zaleca się również kąpiel w wodzie z rumianku, która pozwala rozluźnić mięśnie.

6. Lipa: kolejny przykład z kategorii “popularne rośliny lecznicze”

Lipa to roślina lecznicza używana od niepamiętnych czasów w celu uspokojenia nerwów. Działa uspokajająco na układ nerwowy, doskonale także sprawdza się w walce z bezsennością.

Lipa jest również odpowiednia do leczenia problemów będących wynikiem stresu, takich jak niestrawność i bóle głowy. Można ją przyjmować jako napar, herbatę ziołową, a także wykonać kąpiel w wodzie z dodatkiem tego zioła.

7. Rośliny lecznicze przeciw stresowi: inne zioła

Poza wymienionymi wyżej istnieją inne zioła lecznicze, które skutecznie łagodzą stres. To na przykład miłorząb dwuklapowy: roślina, która stała się sławna, ponieważ jako jedyna przetrwała bez szwanku bombę atomową w Hiroszimie.

Również lawenda jest stosowana w leczeniu wszelkiego rodzaju problemów nerwowych. Tymczasem lippię trójlistną poleca się na bezsenność. Rozmaryn, chmiel i maca (korzeń) są natomiast świetnymi środkami uspokajającymi.

Przeżywasz kryzys stresowy? Pamiętaj, że dobre zarządzanie stresem to klucz do uniknięcia jego zgubnego wpływu na samopoczucie. Dlatego spróbuj poprawić swoje nawyki, a w nerwowych chwilach wypróbuj te naturalne środki.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Díaz-Véliz, G., & Mora, S. (2012). Uso de modelos animales en el estudio de plantas medicinales con propiedades ansiolíticas y antidepresivas. Revista de Farmacologia de Chile, 5, 21-6.
  • Taiwo, A., Lucena, G., Silveira, D., Leite, F., Barros, M., Silva, M., & Ferreira, V. (2012). Anxiolytic and antidepressant-like effects of Melissa officinalis (lemon balm) extract in rats: Influence of administration and gender. Indian Journal of Pharmacology. https://doi.org/10.4103/0253-7613.93846
  • Kumar, A., Garg, R., & Prakash, A. K. (2010). Effect of St. John’s Wort (Hypericum perforatum) treatment on restraint stress-induced behavioral and biochemical alteration in mice. BMC Complementary and Alternative Medicine. https://doi.org/10.1186/1472-6882-10-18
  • Lee, S., & Rhee, D. K. (2017). Effects of ginseng on stress-related depression, anxiety, and the hypothalamic–pituitary–adrenal axis. Journal of Ginseng Research. https://doi.org/10.1016/j.jgr.2017.01.010
  • Singh, O., Khanam, Z., Misra, N., & Srivastava, M. (2011). Chamomile (Matricaria chamomilla L.): An overview. Pharmacognosy Reviews. https://doi.org/10.4103/0973-7847.79103
  • Sarris, J., Panossian, A., Schweitzer, I., Stough, C., & Scholey, A. (2011). Herbal medicine for depression, anxiety and insomnia: A review of psychopharmacology and clinical evidence. European Neuropsychopharmacology. https://doi.org/10.1016/j.euroneuro.2011.04.002

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.