Ćwiczenia fizyczne dla zdrowia mózgu
Ćwiczenia fizyczne kojarzą nam się najczęściej jedynie z nienaganną sylwetką i lepszą wydolnością organizmu, jednakże regularna aktywność fizyczna to sojusznik nie tylko ciała, lecz także umysłu.
Wysiłek fizyczny wzmacnia mięśnie, poprawia kondycję, wzmacnia więzi międzyludzkie, a także poprawia zdolności kognitywne. Mózg tak samo jak mięśnie potrzebuje regularnej stymulacji i ćwiczeń, które pomogą tworzyć nowe połączenia nerwowe. Z niniejszego artykułu dowiesz się więc, jaki wpływ na mózg mają ćwiczenia.
Stres, rutyna i negatywne emocje mogą negatywnie wpływać na tworzenie się połączeń nerwowych i tym samym szkodzić kondycji mózgu, a zwłaszcza wydajności umysłowej.
Co więcej, mogą przyspieszać procesy starzenia się oraz prowadzić do rozwoju chorób degeneracyjnych mózgu.
Mózg pozwala uczyć się nowych rzeczy każdego dnia życia, jest także kluczowym elementem odczuwania emocji. Aby organ ten mógł pełnić swoje funkcje, potrzebuje odpowiedniej dawki substancji odżywczych oraz tlenu.
Przeczytaj także: Mózg – popraw jego funkcjonowanie śniadaniem!
Właściwe dotlenienie mózgu jest możliwe dzięki odpowiednio dobranym ćwiczeniom fizycznym.
W niniejszym artykule skupimy się na efektach, jakie ćwiczenia fizyczne mogą przynieść umysłowi. Dzięki temu będziesz wiedzieć nie tylko, jak ćwiczyć mózg, lecz także ciało. Poprawisz dzięki temu wydolność organizmu i ogólne samopoczucie. Koniecznie czytaj dalej!
Ćwiczenia dla zdrowego mózgu
W Instytucie Beckmana na Uniwersytecie w Illinois (USA), zajmującym się zaawansowanymi technologiami i nauką, przeprowadzono badania mające na celu ocenienie wpływu ćwiczeń fizycznych na ludzki mózg. Okazało się, że osoby ćwiczące regularnie mają większą pojemność mózgu niż te, które unikają wysiłku fizycznego.
Oznacza to, że dzięki ćwiczeniom fizycznym można zapobiegać chorobom degeneracyjnym mózgu, takim jak Alzheimer i demencja. Skoro więc naukowcy potwierdzają niezwykły wpływ aktywności fizycznej na ludzki umysł, przyjrzyjmy się najskuteczniejszym ćwiczeniom dla zdrowia mózgu.
Ćwiczenia z ciężarkami dla zdrowia mózgu
Wiele razy wspominaliśmy już o licznych zaletach zdrowotnych spacerowania co najmniej pół godziny dziennie. Dlaczego spacery to jednocześnie tak proste i tak korzystne dla zdrowia ćwiczenie?
Energiczny marsz to przede wszystkim doskonały sposób na przyspieszenie akcji serca, podniesienie poziomu endorfin i dotlenienie mózgu. Co więcej, spacer redukuje napięcie ciała i świetnie łagodzi stres.
Jeśli sam spacer to dla Ciebie za mało, koniecznie weź ze sobą parę małych ciężarków. Dzięki nim podczas spaceru będziesz ćwiczyć także mięśnie rąk i ramion.
Jak wynika z badania opublikowanego w magazynie ,,Newscientist”, ćwiczenia aerobiczne nie tylko poprawiają wydolność organizmu, lecz także doskonale wpływają na zdolności kognitywne mózgu. Poprawiają tym samym zdolność do zapamiętywania, przetwarzania informacji i podejmowania decyzji.
Dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego mózgu niezbędne są dotlenienie mózgu i odpowiednie krążenie. Właśnie dlatego wszelkie ćwiczenia fizyczne, nawet tak proste jak spacer z ciężarkami, zapewniają wydajność procesów myślowych.
Energiczny spacer pomaga także stymulować produkcję hormonów odpowiedzialnych za lepszą komunikację komórek mózgowych zachodzącą w wątrobie. Jest to niezwykle ciekawe i nieco zaskakujące zagadnienie, warto więc wypróbować je na własnej skórze.
Kluczem do sukcesu jest rozwaga i rozsądek. Półgodzinny spacer każdego dnia w zupełności wystarczy i na pewno nie obciąży zbytnio organizmu.
Taniec i jego zalety
Czy zapisałaś się już na zajęcia tańca albo zumby? Jeśli nie, to czas najwyższy to zrobić! Oczywiście jeśli nie odpowiadają Ci zajęcia grupowe, równie dobrze możesz wykonywać ćwiczenia taneczne i aerobiczne we własnym domu.
Chcesz dowiedzieć się, dlaczego warto wybrać taki rodzaj aktywności? Oto kilka powodów:
- Eksperci twierdzą, że taniec pomaga zwiększyć świadomość własnego ciała. Dzięki temu można czuć się lepiej samemu ze sobą i łatwiej rozpoznać reakcję swojego organizmu na poszczególne czynniki i sytuacje.
- Taniec i ćwiczenia z nim związane wymagają koordynacji ruchowej, a ta z kolei uaktywnia receptory w mięśniach, które komunikują się z mózgiem.
- Taniec jest więc ćwiczeniem pozwalającym osiągnąć harmonię i równowagę pomiędzy ciałem a umysłem. Tańcząc, wspomagamy proces tworzenia nowych połączeń nerwowych, lepiej kontrolujemy emocje, a także zapewniamy sobie sporą dawkę energii i dobrego humoru.
Polecamy przeczytać również: Lepsza pamięć i sprawniejszy umysł – 5 technik
Ćwiczenia w wodzie
Kiedy mówimy o ćwiczeniach w wodzie, nie mamy na myśli tylko i wyłącznie pływania. Istnieje cała gama ćwiczeń, które można wykonywać na basenie i które równie korzystnie wpłyną na umysł i ciało.
- Wykonywanie konkretnych ruchów w wodzie, np. podczas gier zespołowych, jest nie tylko dobrą zabawą, lecz także skutecznym ćwiczeniem na ciało i umysł. W wodzie spala się dużo kalorii, a także poprawia wydolność i zdolność koncentracji. To dwa kluczowe aspekty, jeśli chodzi o zdrowie mózgu.
- Fizjoterapeuci zalecają wykonywanie ćwiczeń w wodzie tak często jak to tylko możliwe. Warto ćwiczyć seriami przez kilkanaście minut. Mogą to być nawet tak proste ćwiczenia fizyczne jak podnoszenie nóg czy skręty tułowia.
- Do wyboru masz całą gamę ćwiczeń w wodzie: skorzystaj z akcesoriów, takich jak piłki i deski albo wykonaj klasyczny ,,rowerek”.
Wybierz się na basen w towarzystwie kogoś bliskiego albo posłuchaj muzyki. Wszystkie te czynniki razem pomogą Ci mieć lepsze samopoczucie fizyczne i psychiczne. Twój mózg będzie Ci wdzięczny!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Kramer, A. F. (2006). Exercise, cognition, and the aging brain. Journal of Applied Physiology. https://doi.org/10.1038/s41598-017-08729-w
- Cotman, C. W., Berchtold, N. C., & Christie, L. A. (2007). Exercise builds brain health: key roles of growth factor cascades and inflammation. Trends in Neurosciences. https://doi.org/10.1016/j.tins.2007.06.011
- Meeusen, R. (2014). Exercise, nutrition and the brain. Sports Medicine. https://doi.org/10.1007/s40279-014-0150-5
- Dishman, R. K., Berthoud, H. R., Booth, F. W., Cotman, C. W., Edgerton, V. R., Fleshner, M. R., … Zigmond, M. J. (2006). Neurobiology of exercise. Obesity. https://doi.org/10.1038/oby.2006.46