Mózg – popraw jego funkcjonowanie śniadaniem!

Aby usprawnić funkcjonowanie Twojego mózgu ważne jest, aby Twoje śniadanie zawierało składniki, które dostarczają energii oraz stymulują przepływ tlenu do mózgu.

W 2014 została opublikowana bardzo interesująca książka pt. „Bystry umysł: jak zainwestować w swój mózg„. Jej autorzy wyjaśnili co robić, aby nasz mózg sprawniej funkcjonował oraz jak cieszyć się życiem o lepszej jakości.

Poprzez 11 kluczowych strategii, wyjaśniane są elementy, które większość z nas zapewne już zna, lecz niewielu wciela w życie. Właściwie jednym z kluczowym punktów jest ogromne znaczenie podstawowych składników odżywczych oraz śniadania.

Bardzo łatwo popełnić błąd nie wyłączenia cukrów z naszej diety. Wierzymy, że dzięki temu, nasze zdrowie znacznie się poprawi. Trudno jednak to osiągnąć.

Zapamiętaj po prostu, że glukoza w małych, odpowiednich ilościach, jest niezbędna do dostarczenia energii, z której czerpie nasz mózg. Tak bardzo, że powinieneś znać konkretną ilość: 20%.

To poziom energii, którą potrzebuje Twój mózg, porównując z resztą Twofspanejego organizmu. Jak widzisz, to dość duży procent. Każdy niedobór posiada swoje konsekwencje. A więc…dlaczego by nie poprawić jakości Twojego życia, poczynając od śniadania? Wyjaśnimy w jaki sposób.

Dobrze funkcjonujący mózg: 5 rzeczy, które powinieneś jadać

Twój styl życia po części wpływa na to, czy jesteś w stanie uchronić się przed udarem mózgu. To jedna z głównych przyczyn śmierci i nieodwracalnego kalectwa wśród dzisiejszej populacji.

Oczywiście wiemy, że nigdy nie jesteśmy w stanie w 100% zapobiec udarowi, który dotyka nawet młodych ludzi oraz tych, którzy wiodą zdrowy styl życia. Jednakże jest coś, o czym powinniśmy pamiętać. Jeżeli Twój mózg jest w dobrym zdrowiu, będzie mieć większe szanse na powrót do zdrowia w przypadku wylewu.

Twój mózg jest jak mięsień. Jeżeli go ćwiczysz, zdobywasz zdolności kognitywne, neuroplastyczne, zręcznościowe…Jednym ze sposobów na to jest odpowiedni dobór żywności. Zobaczmy co powinno być dodane do Twojego śniadania.

1. Siła nasion: chia i Twój mózg

Neurony, grafika.

Nasiona chia są niskokaloryczne oraz zawierają potężną dawkę kwasów tłuszczowych omega-3.

 • Kwasy tłuszczowe omega- są niezbędne do cieszenia się sprawnym umysłem.
 • Nie zapomnij, że nasiona chia zawierają więcej wapna niż mleko, trzy razy więcej przeciwutleniaczy niż świeże jagody oraz trzy razy więcej żelaza niż szpinak. Są niesamowite!
 • Wysoka zawartość potasu oraz błonnika czynią z nasion chia jednym z najlepszych składników na rozpoczęcie dnia.

2. Usprawnij funkcjonowanie mózgu dzięki awokado

Sok z awokado

Zbyt dużo kalorii? Pewnie. Czy awokado sprawi, że przytyjesz oraz podniesie Twój cholesterol? Nie ma mowy!

Jak wszystko inne w życiu,  najważniejsze to zachować równowagę. Awokado poprawia transport krwi oraz tlenu do mózgu. Wystarczy, że będziesz spożywać jedną czwartą awokado dziennie, aby cieszyć się wieloma korzyściami.

 • Zdrowe tłuszcze w awokado pomagają zachować silne i giętkie arterie.
 • Jednonienasycone kwasy tłuszczowe zawarte w awokado chronią Twoje komórki nerwowe znane jako „astrocyty”.
 • Astrocyty ułatwiają komunikację między nerwami oraz komórkami Twojego mózgu.
 • Inną ciekawostką jest to, że olej z awokado dba o to, by nasz mózg sprawnie funkcjonował.
 • To dobry sposób na ochronę przed udarem, ponieważ zmniejsza ciśnienie krwi.

3. Zielona herbata i antyoksydanty

Zielona herbata posiada osiem razy więcej polifenolów niż owoce i warzywa. Katechina zawarta w zielonej herbacie to podstawa, jeśli chodzi o dobrze funkcjonujący mózg.

Dzięki antyoksydantom i witaminie C chronisz się przed chorobą Alzheimera i Parkinsona. Coś tak prostego jak picie jednej szklanki zielonej herbaty dziennie na śniadanie ofiaruje Ci korzyści, które zauważysz po dłuższym czasie.

4. Owsianka i niesłodzone kakao

To znakomita kombinacja, którą możesz się cieszyć dwa lub trzy razy w tygodniu. Po prostu dodaj kostkę niesłodzonej ciemnej czekolady do Twojej owsianki i…oddaj się przyjemności.

Kiedy mieszasz płatki owsiane z kakaem, Twój mózg otrzymuje poniższe składniki odżywcze:

 •  Witaminy (A, B, C i D)
 • Minerały (krzemionka na Twoje tkanki łączne, fosfor, magnez, potas, wapno i żelazo)
 • Jednonienasycone kwasy tłuszczowe.

5. Czarne jagody, najlepszy owoc dla mózgu

Aktywność mózgu

Jagody to owoce najbogatsze w taninę, flawonoidy i antocyjany – ten rodzaj przeciwutleniaczy ma właściwości antybiotyczne oraz przeciwzapalne.

 • Możesz je również spożywać, aby obniżyć cholesterol oraz poprawić połączenia neuronów – usprawni to uczenie się.
 • Choć nie zawsze łatwo je znaleźć poza sezonem, możesz przechowywać je w domu, za każdym razem, kiedy widzisz je w sklepie.

Jeżeli będziesz dodawać je do śniadania każdego ranka, Twoja pamięć się wyraźnie poprawi. Warto spróbować!

Podsumowując, zaczynanie dnia od dobrego śniadania poprawi sprawne funkcjonowanie Twojego mózgu. Poza tym pamiętaj, aby nie prowadzić siedzącego trybu życia, unikać stresu oraz pielęgnować ciekawość wobec świata.

WIĘCEJ DLA CIEBIE