Trening zumby - odchudzanie przez zabawę!

Zumba do bardzo atrakcyjny rodzaj aktywności fizycznej o wysokiej intensywności, który znakomicie modeluje sylwetkę, stymuluje spalanie tkanki tłuszczowej, a do tego jest też świetnym źródłem dobrej zabawy!
Trening zumby - odchudzanie przez zabawę!
Carlos Fabián Avila

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Carlos Fabián Avila.

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Coraz więcej ośrodków sportowych ma w swojej ofercie trening zumby. Jest to fantastyczna propozycja zwłaszcza dla kobiet, które pragną zadbać o dobrą formę oraz wyszczuplić sylwetkę. Co więcej, intensywny trening w rytm latynoskiej muzyki to także świetny sposób na odstresowanie i wprawienie się w dobry humor.

Dziś trening zumby jest jedną z pierwszych opcji dla osób pań chcących zrzucić na wadze. Z niniejszego artykułu dowiesz się, dlaczego warto zacząć ćwiczyć, na czym tak naprawdę polega trening zumby oraz jak wpływa na ogólny stan naszego zdrowia.

Najbardziej jednak skupimy się na odchudzającym aspekcie tego sportu. Poznaj kilka wskazówek na to, by “wycisnąć” z treningu zumby jak najwięcej korzyści. Zaczynamy?

Trening zumby – odchudzanie przez zabawę!

Nie oszukujmy się – wielu z nas obsesyjnie stara się pozbyć nadwagi i nieustannie szuka sposobów na trwałe pozbycie się oponki z brzucha.

Problem polega jednak na tym, że nasz organizm wymaga czasu i – przede wszystkim – zdrowego stylu życia, aby wyeliminować nadmiar tłuszczu i uzyskać piękną rzeźbę mięśniową.

Większość z nas jednak nie ma wystarczająco dużo samozaparcia ani cierpliwości, aby krok po kroku dążyć do wyznaczonego celu.

Z wielkim entuzjazmem podejmujemy się diet odchudzających i zapisujemy na siłownię, lecz już po krótkim czasie zapał się wypala i powracamy do dawnych nawyków. Dlatego też motywacja w tej kwestii jest niezwykle ważna.

Dziewczyna tańczy ze słuchawkami na uszach

Aby trwale zmienić styl życia, musisz wyznaczyć sobie cele i konsekwentnie do nich dążyć. Wielu z nas początki takiej zmiany wydają się być bardzo trudne.

Wcale jednak nie musi tak być. Wystarczy znaleźć formę ruchu, która będzie nam sprawiała wiele frajdy. Bez wątpienia trening zumby to sposób na świetną zabawę!

Sam trening jednak nie wystarczy, aby wypracować szczupłą sylwetkę i poprawić ogólny stan zdrowia organizmu. Konieczna jest zmiana diety na zdrową i dobrze zbilansowaną.

Ta w połączeniu z aktywnością fizyczną szybko zacznie dawać efekty, które będą Cię coraz bardziej motywowały do dalszej pracy.

Dlaczego warto się zapisać na trening zumby?

Zumba to rodzaj aktywności wymyślony przed ponad 30 laty. Szczególną popularność zyskała jednak w ostatniej dekadzie, a obecnie takie zajęcia znajdziemy w grafiku większości centrów sportowych i siłowni. Została ona wymyślona przez kolumbijskiego tancerza i choreografa Alberto Pereza.

Takie zajęcia fitness skupiają się na ciekawej choreografii, wykonywanej w rytm energiczne, latynoskiej muzyki (na przykład reggaetón, bachata, salsa, merengue, cumbia czy samba).

Jednakże ruchy taneczne przeplatają się z ćwiczeniami typowo aerobowymi. Stąd też zumba jest niezwykle efektywnym sposobem na pobudzenie spalania tkanki tłuszczowej.

Podczas takiego treningu nasz organizm spala mnóstwo kalorii. Jednocześnie tonuje mięśnie, poprawia elastyczność ciała, a także rzeźbi i wyszczupla sylwetkę. Jest to aktywność wskazana dla wszystkich – od dzieci, poprzez osoby dorosłe, a na seniorach skończywszy. Przekonaj się sama, że zumba to naprawdę świetny sposób na zdrowie.

Jak wygląda sesja zumby?

Generalnie sesja zumby trwa od 50 do 60 minut. Na początek robimy krótką rozgrzewkę w postaci ćwiczeń rozciągających, aby rozgrzać mięśnie i zapobiec możliwym kontuzjom.

W rzeczywistości już w tym momencie zaczynamy stymulować metabolizm do znacznie szybszej pracy, która podczas właściwego tańca osiągnie naprawdę szaleńcze tempo.

Następnie instruktor pokazuje sekwencje ruchów, które należy za nim powtarzać. Energiczna muzyka sprawia, że ciało samo rwie się do ruchu. Nie przejmuj się tym, że nie masz poczucia rytmu albo że nie potrafisz tańczyć. Z każdym treningiem będzie ci łatwiej.

Trening zumby

W rzeczywistości choreografia wcale nie jest trudna. Wystarczy stopniowo zapamiętywać ruchy i precyzyjnie je wykonywać. Zobaczysz, że będziesz się przy tym świetnie bawić!

Jak spalać tłuszcz na treningu zumby?

Już sam trening zumby jest wystarczająco skuteczny, aby stopniowo pozbywać się zgromadzonego w ciele tłuszczyku. Istnieje jednak kilka sztuczek, które sprawią, że spalanie kalorii będzie bardziej efektywne, a co za tym idzie – rezultaty widoczne znacznie szybciej.

Oto kilka niezawodnych porad:

  • Pij wodę zarówno przed treningiem, jak i w jego trakcie i po nim. Odpowiednie nawadnianie organizmu odgrywa ogromną rolę w procesie odchudzania, a także poprawia nasze ogólne zdrowie. Odwodnienie to najgorsze, co może cię spotkać.
  • Nie jedz bezpośrednio przed ćwiczeniami, ponieważ podczas treningu mogą pojawić się nieprzyjemne zaburzenia trawienia, które utrudnią ci dobrnięcie do końca ćwiczeń. Możesz zjeść niewielką, odżywczą przekąskę najpóźniej na godzinę przed treningiem.
  • Tuż po wysiłku sięgnij po coś o dużej zawartości białka. W ten sposób przyspieszysz regenerację organizmu i usprawnisz budowanie masy mięśniowej.
  • Jeśli trenujesz zumbę po południu, na kolację powinnaś zjeść sporą porcję warzyw (sałatkę, zupę-krem, pieczone warzywa itp.) oraz porcję białka (piersi z kurczaka, rybę, rośliny strączkowe, ser itp.)
  • Węglowodany jadaj raczej w ciągu dnia. Jeśli zjesz ich zbyt dużo wieczorem, twój organizm nie będzie w stanie spalić nadmiaru kalorii i odłożą się one w postaci tkanki tłuszczowej.
  • Staraj się łączyć ćwiczenia aerobowe z beztlenowymi (siłowymi). Chodzi o to, by nie skupiać się wyłącznie na intensywnych ćwiczeniach kardio, ale także na wzmacnianiu i budowaniu mięśni. One również przyspieszają przemianę materii i sprawiają, że tłuszczyk szybko znika.

Zumba – kilka porad na zakończenie

Podsumowując – zdrowa i zbilansowana dieta oraz regularne ćwiczenia fizyczne o wysokiej intensywności to gwarancja skutecznego odchudzania. Co więcej – taki trening to również zastrzyk energii i dobrego humoru, który sprawi, że proces utraty wagi będzie znacznie przyjemniejszy.

Jednakże jeśli zmagasz się z jakimikolwiek problemami zdrowotnymi, zanim podejmiesz się wyzwania utraty wagi, skonsultuj się z lekarzem i poznaj jego opinię na ten temat.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Chavarrias, M., J. Carlos Vivas, and Jorge Pérez Gómez. “Beneficios para la salud de zumba: Una revisión sistemática.” Journal of Sport and Health Research 10.3 (2018): 327-338.
  • Lorente, Celia. “Adictos al Zumba.” Tiempo 1646 (2014): 69-71.
  • Romero-Barquero, Cecilia Enith. “Al compás de las clases de baile: una experiencia dentro del aula.” Educación 39.1 (2015).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.