Cukrzyca typu 2 – koktajle łagodzące objawy
Cukrzyca typu 1 lub 2 często idzie w parze z czynnikami genetycznymi, otyłością, stresem, nieodpowiednią dietą, innymi chorobami, operacjami, stosowaniem leków, wirusami, itp. Za regulację poziomu cukru we krwi odpowiada insulina – hormon wytwarzany przez trzustkę.
Cukrzyca typu 1 lub 2 pojawia się, gdy organizm nie jest w stanie wyprodukować wystarczających ilości insuliny, jest na nią odporny, albo gdy jednocześnie występują oba te zjawiska.
Cukrzyca typu 1 a cukrzyca typu 2
Istnieją dwa typy cukrzycy, które różnią się od siebie przyczynami i czynnikami ryzyka. Oto one:
- Cukrzyca typu 1:
Może pojawić się u osób w każdym wieku, jednak szczególnie często dotyka dzieci, nastolatków i młodych dorosłych.
Organizm osoby z cukrzycą tego typu nie jest w stanie wytwarzać insuliny lub wytwarza jedynie jej niewielkie ilości, ponieważ komórki, które odpowiadają za ten proces, przestają prawidłowo funkcjonować.
W tym przypadku rozwiązaniem okazuje się codzienne wstrzykiwanie insuliny zalecane przez lekarza w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta.
- Cukrzyca typu 2:
To najczęściej spotykany typ cukrzycy. Najczęściej dotyka osoby dorosłe, powyżej 60. roku życia, jednak w dzisiejszych czasach coraz częściej chorują na nią także dużo młodsze osoby. Wynika to z nadwagi i nieodpowiedniej diety.
W tym przypadku cukrzyca jest zwykle wykrywalna, gdy znajduje się już w stadium zaawansowanym, ponieważ większość ludzi nie zdaje sobie sprawy, że na nią cierpi.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj więc ten artykuł: Dieta przedcukrzycowa – zakazane i dozwolone pokarmy
Jakie są objawy cukrzycy?
Cukrzyca typu 2 w większości przypadków rozwija się powoli, a jej objawy często nie są widoczne dopóki nie stanie się ona już bardzo zaawansowana.
Wśród objawów, które mogą pojawić się u chorych na cukrzycę, znajdują się:
- Częste oddawanie moczu
- Stałe uczucie pragnienia
- Zmęczenie
- Powolne gojenie się ran
- Powracające infekcje
- Utrata włosów i zębów
- Nadmierna utrata wagi
- Nieostre widzenie
Czy można w naturalny sposób kontrolować cukrzycę?
Chociaż chorzy na cukrzycę powinni znajdować się pod stałą opieką lekarza, dobrze uzupełnić leczenie o alternatywne i naturalne metody , które pozwalają zmniejszyć poziom cukru we krwi. W tym artykule opowiemy o środkach na cukrzycę typu 2, w przypadku której możliwe jest stymulowanie wytwarzania insuliny.
Jeśli ta sytuacja dotyczy Ciebie, być może pomogą Ci opisane poniżej koktajle.
Cukrzyca typu 2 a koktajl ze szpinaku, marchewki i selera
Ten koktajl to połączenie najlepszych właściwości leczniczych szpinaku, marchewki i selera, aby wesprzeć osoby cierpiące na cukrzycę typu 2.
Korzyści:
- Marchewka to bogate źródło potasu, który jest niezbędny w celu zrównoważania poziomu sodu – często związanego z nadciśnieniem (wysokim ciśnieniem krwi). To warzywo reguluje także poziom krwi i zapobiega problemom ze wzrokiem u osób, które dotknęła cukrzyca.
- Szpinak zawiera w sobie wapń, beta-karoten oraz witaminy A i C. Dzięki temu, zmniejsza poziom cukru w krwi.
- Seler natomiast to znakomite źródło potasu i magnezu, które korzystnie wpływają na układ sercowo-naczyniowy.
- Możesz też do tych trzech składników dołączyć zielone jabłko, które jest w stanie obniżyć poziom cukru dzięki znajdującemu się w nim kwasowi jabłkowemu.
Składniki
- 3 garście szpinaku
- 2 łodygi selera
- 1 marchewka
- 1 zielone jabłko
- ogórek (1 sztuka, opcjonalnie)
Sposób przygotowania
Umyj, a następnie obierz jabłko i marchewkę. Następnie umieść je w blenderze i zmiksuj z pozostałymi składnikami. Aby ułatwić sobie to zadanie, dodaj odrobinę wody.
Koniecznie przeczytaj również ten ciekawy artykuł: Śniadanie cukrzyka – 4 niskokaloryczne propozycje
Koktajl z brukselek i fasoli szparagowej
Podobnie jak koktajl opisany powyżej, ten koktajl z brukselek i fasoli szparagowej pomoże Ci zmniejszyć poziom cukru we krwi oraz jej ciśnienie.
Korzyści:
Brukselki i fasola szparagowa to bogate źródło minerałów i witaminy B6, które potrafią zmniejszyć poziom cukru we krwi. Oba składniki mają w sobie także spore ilości insuliny roślinnej.
Składniki
- 10-12 brukselek
- 2 szklanki fasolki szparagowej
- 1 obrana cebula
- ogórek (1 sztuka, opcjonalnie)
Sposób przygotowania
Dobrze umyj wszystkie składniki i wymieszaj w blenderze z odrobiną wody, która ułatwi cały proces.
Zaleca się pić wybrany sok każdego dnia na pusty żołądek, aby w ten sposób zmniejszyć objawy cukrzycy typu 2.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Basulto, J. Las personas con diabetes (tipo 1, 2 o gestacional) conviene que tomen fruta. JulioBasulto.com. 2018. [En línea].
- Brutsaert, E. Diabetes mellitus. Manual MSD- Versión para público general. [En línea].
- Fundación Española del Corazón. Dieta para la diabetes – hiperglucemia e hipoglucemia. [Documento en línea].
- Murillo, S. La alimentación en la diabetes tipo 2. Planificación semanal. Fundación para la Diabetes. 2018. [En línea].