Jabłko: czy wiesz o tym, że już jedno dziennie chroni przed otyłością?

Zielone jabłka pomagają przywrócić równowagę metaboliczną. Są one bogate w błonnik, a dzięki zawartości polifenolu pomagają zwalczyć otyłość i kontrolować masę ciała.
Jabłko: czy wiesz o tym, że już jedno dziennie chroni przed otyłością?

Ostatnia aktualizacja: 13 czerwca, 2019

Nie raz słyszałeś już pewnie, że jabłko dziennie to doskonały sposób na zadbanie o swoje zdrowie. I jest to jak najbardziej prawda – ciężko o łatwiej dostępny owoc o tak szerokiej gamie właściwości zdrowotnych.

Czy wiesz jednak, że jabłko jedzone raz dziennie może ochronić Cię przed otyłością? Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, przeczytaj ten artykuł.

Jabłko: zaufany obrońca Twojego zdrowia

Istnieje wiele powodów, przez które warto jeść jabłka codziennie. Wystarczy jedno jabłko dziennie, aby skorzystać z poniższych właściwości tych owoców:

 • Jabłka nawadniają organizm, mają działanie moczopędne i zapobiegają retencji wody.
 • Obniżają ciśnienie krwi, dzięki swojej zawartości potasu.
 • Zwłaszcza świeże jabłka jedzone ze skórką zapewniają dużą dawkę błonnika.
 • Zawarta w jabłkach pektyna chroni jelita.
 • Substancje zawarte zwłaszcza w skórce jabłka mogą zapobiegać niektórym nowotworom, na przykład okrężnicy.
 • Fitochemikalia obecne w jabłkach chronią przed cukrzycą i obniżają cholesterol.

Zdaniem dietetyków i lekarzy najlepiej jest jeść jabłka ze skórką, jako że to w tej części owocu znajdują się wspomniane już pektyna i fitochemikalia. Teraz, gdy wiemy już, dlaczego warto jeść co najmniej jedno jabłko dziennie, czas sprawdzić, w jaki sposób pomoże nam to ochronić się przed otyłością.

Zielone jabłko i jego właściwości odchudzające

Zielone jabłko

Aby uchronić się przed otyłością, jakiekolwiek jabłko może nie wystarczyć. Badania przeprowadzone na Washington State University wykazały, że w tym celu najbardziej polecana jest odmiana Granny Smith – przesmaczne zielone jabłka o lekko kwaśnym smaku.

Dlaczego właśnie ta odmiana przewyższa właściwościami odchudzającymi inne gatunki jabłek?

Na czym polega sekret zielonego jabłka? Odpowiedź możemy znaleźć na przykład w magazynie ,,Food Chemistry”, gdzie specjaliście wskazują na takie właściwości, które niesie ze sobą regularne jedzenie zielonych jabłek:

 • Zielone jabłko zawiera związki, które nie poddają się trawieniu i zapobiegają zaburzeniom związanymi z otyłością. Odmiana ta jest bogata w polifenol, błonnik oraz węglowodany.
 • Ta odmiana dba również o rozwój dobrej flory bakteryjnej, która chroni okrężnicę przed działaniem toksyn i wspomaga trawienie tłuszczów.
 • Jabłka z odmiany Granny Smiths są zdrowsze między innymi od Golden Delicious, Fuji, Gali, Red Delicious czy Braeburn. Zawierają one więcej polifenoli oraz składników, które pomagają kontrolować masę ciała i zapobiegać otyłości.
 • Zielone jabłko stymuluje rozwój dobrych bakterii w okrężnicy, co wspomaga proces chudnięcia. Dzięki temu przywraca się równowagę metaboliczną, neutralizuje stany zapalne i zapobiega przybieraniu na wadze.
 • Jabłka zapewniają także uczucie sytości, więc naprawdę warto sięgnąć co najmniej po jedno dziennie.

Nie zwlekaj i sięgnij po jabłko… najlepiej zielone!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Dianne A. Hyson. (2011). A Comprehensive Review of Apples and Apple Components and Their Relationship to Human Health. Adv Nutr vol. 2: 408-420
 • Avci A, Atli T, Ergüder IB, Varli M, Devrim E, Turgay SA, Durak I. (2007). Effects of Apple Consumption on Plasma and Erythrocyte Antioxidant Parameters in Elderly Subjects. Experimental Aging Research 33(4):429-37.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.