Cukrzyca – odżywiaj się zdrowo!

Cukrzyca – odżywiaj się zdrowo!

Ostatnia aktualizacja: 25 marca, 2019

Cukrzyca to choroba, na którą zapada coraz więcej osób przez ostatnie lata. Cukrzyca typu 2 jest wynikiem złego odżywiania i obecności czynników sprzyjających. Szczególnie niepokoi fakt, że przez ostatnie 10 lat, średnia wieku cierpiących na tę chorobę spadła z 70 do 40 lat.

Dlatego warto wiedzieć jakie produkty można jeść bez obaw o problemy związane ze podwyższonym poziomem cukru we krwi.  Przede wszystkim wyjaśnijmy jedno: musimy mieć na uwadze, że te propozycje będą zupełnie bezużyteczne, jeśli nie będziemy łączyć ich z innymi zdrowymi produktami. Bez zdrowiej diety – nie ma się co łudzić. 

Dodatkowym atutem będzie zdrowy styl życia, zawierający w sobie odpowiednie zestawy ćwiczeń fizycznych, które pozwolą Ci utrzymać odpowiednią wagę i sylwetkę.

Cukrzyca a odżywianie

Curry

Wprawdzie wciąż jednoznacznie nie dowiedziono, że curry skutecznie zapobiega cukrzycy typu 2, badania, które przeprowadzono potwierdziły skuteczność we wczesnym stadium jej rozwoju. 240-osobową grupę badanych, którzy mieli podwyższone ryzyko rozwoju cukrzycy (badani nie mieli bardzo wysokiego poziomu krwi, a nieco podwyższony), podzielono na dwie grupy.

Pierwszej z nich podano ekstrakt z ostryżu (kurkumy), który zawiera związek chemiczny zwany kurkuminą, która posiada właściwość przeciwdziałania rozwojowi cukrzycy. Kurkuma to jeden z podstawowych składników curry. Drugiej grupie badanych podano placebo.

Wyniki badania były dość oczywiste. U pacjentów leczonych ekstraktem zawierającym kurkuminę, stan podwyższonego ryzyka nie rozwinął się, natomiast u części pacjentów, którym podawano placebo, stan ryzyka przybrał pełne stadium choroby.

Cynamon

2#:cukrzyca-cynamon.jpg

Cynamon posiada niezwykłą właściwość regulacji poziomu glukozy we krwi. Można go dodawać do wielu dań, napojów i przysmaków, co dodatkowo doda im wyśmienity smak. Pieczone jabłka posypane cynamonem to doskonały deser. Można go łączyć z kawą, czekoladą i wszelkiego typu napojom na orzeźwienie.

Będą dzięki temu smaczniejsze i – co najważniejsze – zdrowsze. Spróbuj sama!

Kawa

To nie tylko napój, na punkcie którego głowę stracił cały świat, który pomaga się odprężyć lub zarwać noc, kiedy okładamy obowiązki na późne godziny. To także bardzo skuteczny sposób na powstrzymanie rozwoju cukrzycy typu 2, jak wykazują badania na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles.

Udowodniono w nich, że picie kawy w odpowiednich ilościach zwiększa stężenie tzw. białka SHBG we krwi, które może zmniejszać ryzyko zachorowania na cukrzycę.

Jagody i jabłka

3#:cukrzyca-czerwone jabłko.jpg

Kilka porcji tych owoców kilka razy w ciągu tygodnia może pomagać zmniejszyć ryzyko zachorowania na cukrzycę, ze względu na duże ilości zawartych w nich związków chemicznych zwanych antocyjanami, które pomagają zapobiegać rozwojowi cukrzycy.

Ciemna czekolada

Według najnowszych badań, osoby, które jedzą ciemną czekoladę regularnie, w znacznie mniejszych stopniu narażone są na rozwój cukrzycy typu 2. Są także bardziej odporni na choroby układu krwionośnego.

Orzechy

4#:cukrzyca-orzechy.jpg

Częste jedzenie tych, jak również i innych, suszonych owoców jest bardzo ważne dla ochrony organizmu przed chorobami takimi jak cukrzyca, czy przed innymi dolegliwościami układu krwionośnego. Nawet jedna garść orzechów dziennie może być wystarczają ilością, by organizm odczuł ich pozytywny wpływ.


Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.