Cierpisz na zaparcia? 5 produktów na śniadanie

Dieta bogata w błonnik i rozpoczynanie dnia od produktów stymulujących pracę jelit pomoże skutecznie zapobiegać zaparciom.
Cierpisz na zaparcia? 5 produktów na śniadanie
Karla Henríquez

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Karla Henríquez.

Napisany przez Valeria Sabater

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Każdego z nas odwiedza czasem ten uciążliwy problem – zaparcia. Pójście do toalety zamienia się w piekło. Czujemy się osłabieni, apatyczni i na nic nie mamy siły. Zaparcia są dosyć powszechne i mogą wynikać z siedzącego trybu życia, niewłaściwych nawyków żywieniowych, a nawet stosowania niektórych leków.

Bez względu na przyczynę, problem ten staje się coraz bardziej poważny jeśli nabiera przewlekłego charakteru, co niestety dotyka dużą część żeńskiej populacji.

Badania dowodzą, że takie aspekty jak anatomia kobiety, zmiany hormonalne, ciąża i stres w dużej mierze wpływają na występowanie zaparć. Jeśli chcemy zapobiegać temu problemowi, najważniejsze jest abyśmy poprawili funkcjonowanie jelit.

Jeśli zaparcia utrzymują się przez ponad dwa tygodnie, koniecznie zgłoś się do lekarza. Zacznijmy od kilku wskazówek dotyczących śniadania.

Na początku dnia nasze ciało dużo lepiej reaguje na pewne produkty żywnościowe i można to wykorzystać, aby przyspieszyć trawienie.

1. Oliwa z oliwek i cytryna na zaparcia

Pierwsza porada jest bardzo łatwa i tania: zażyj przed śniadaniem łyżkę oliwy z oliwek z sokiem z cytryną.

Te dwa składniki pomogą ci oczyścić organizm z toksyn, które gromadzą się w naszym ciele.

  • Oliwa z oliwek ma idealną teksturę do stymulowania procesów trawienia oraz działa kojąco na jelito grube. Nawilża je od środka i sprawia, że masa kałowa łatwiej się przesuwa.
  • Należy również pamiętać, że oliwa z oliwek to tłuszcz jednonienasycony. W połączeniu z cytryną działa jak środek przeczyszczający, który pomaga oczyścić ścianki jelit, przez co zwiększa wchłanianie składników odżywczych.

Składniki i sposób użycia

  • Każdego ranka zmieszaj pół łyżeczki oliwy z oliwek (5-7 g) i pół łyżeczki soku z cytryny (5 ml)
  • Zażyj mieszankę i odczekaj pół godziny zanim zjesz śniadanie.
  • Nie przekraczaj zalecanej dawki i nie zażywaj więcej, niż łyżeczkę mieszanki dziennie.

2. Owsianka lub chleb żytni

Jak wiemy, supermarkety oferują nam szeroki wybór płatków śniadaniowych. Zaparcia najlepiej jest zwalczać przez wyższe spożycie błonnika, więc dobrze jest wybrać jego najlepszą formę.

Płatki owsiane
  • Pamiętaj, że większość płatków śniadaniowych sprzedawanych w sklepach zawiera bardzo dużą ilość cukru, a ilość błonnika może być w nich znikoma. Zanim dokonasz wyboru, przeczytaj uważnie skład produktu.
  • Najbardziej naturalna opcja jest zawsze najlepsza. Owsianka lub chleb żytni to najlepsze sposoby na walkę z zaparciami oraz na codzienną troskę o własne zdrowie.

3. Zwalcz zaparcia aloesem

Jeśli jeszcze nie próbowałeś tego rozwiązania, najwyższy czas to zrobić. Zaparcia pojawiają się kiedy kał zalega przez długi czas w jelicie grubym. Jeśli przez kilka dni nie pójdziesz do toalety, zacznie cię boleć brzuch, będzie Ci niedobrze i pojawią się gazy.

Żel z aloesu

Czasem coś tak prostego jak wypicie niewielkiej ilości napoju z aloesu może zdziałać cuda. Zapamiętaj jak przyrządzić ten leczniczy drink.

Składnik

  • 1 łyżeczka soku z aloesu (15 g)
  • Sok z dwóch pomarańczy

Sposób przygotowania

Najpierw wyciśnij sok z pomarańczy, a następnie dodaj do niego łyżeczkę żelu z aloesu i dobrze wymieszaj składniki.

Jeśli chcesz, możesz zastąpić sok z pomarańczy sokiem z cytryny lub gruszki, a nawet zwykłą, letnią wodą.

Spożycie aloesu nie jest wskazane jeśli masz problemy z nerkami, tarczycą, cierpisz na cukrzycę lub jesteś w ciąży.

4. Kefir – probiotyk na trawienie dla osób z nietolerancją laktozy

Kefir z pewnością zasługuje na to, żeby włączyć go do naszego śniadania. Jest lekkostrawny i, co najważniejsze, nie wywoła złego samopoczucia u osób, których organizm nie toleruje laktozy.

  • Bakterie i drożdże w kefirze pochodzą z laktazy, która wchłania laktozę. Jakby tego było mało, kefir jest bogatym źródłem białka.
  • Jeśli połączysz nieco kefiru ze świeżymi owocami, otrzymasz pyszne śniadanie, dzięki któremu zaparcia staną się przeszłością.

5. Najlepsze owoce na zaparcia

Świeże owoce to zawsze najlepszy sprzymierzeniec w walce z zaparciami. Nic nie działa na pracę jelit tak dobrze, jak połączenie różnych owoców w postaci sałatki dostarczającej ogromnej ilości błonnika.

Papaja

Poniżej zamieszczamy listę owoców, które są najlepsze na zaparcia:

  • Papaja
  • Gruszka
  • Truskawki
  • Wiśnie
  • Ananas
  • Kiwi
  • Winogrona (ze skórką i pestkami)
  • Figi

Podsumowując, zacznij już od jutra włączać te produkty do swojego śniadania. Pamiętaj również, aby pić dużo wody przez cały dzień i dostarczać organizmowi mnóstwo błonnika we wszystkich posiłkach.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ramos CI, Andrade de Lima AF, Grilli DG, Cuppari L. The short-term effects of olive oil and flaxseed oil for the treatment of constipation in hemodialysis patients. J Ren Nutr. 2015;25(1):50-56. doi:10.1053/j.jrn.2014.07.009
  • Portalatin, M., & Winstead, N. (2012). Medical management of constipation. Clinics in colon and rectal surgery, 25(1), 12–19. https://doi.org/10.1055/s-0032-1301754
  • Foster, M., Hunter, D., & Samman, S. (2011). Evaluation of the nutritional and metabolic effects of aloe vera. In I. F. F. Benzie, & S. Wachtel-Galor (Eds.), Herbal medicine: Biomolecular and clinical aspects (2nd ed., ). Boca Raton (FL): CRC Press/Taylor & Francis. Retrieved from http://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK92765/

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.