Choroba nerek – 7 niepokojących objawów

W wielu przypadkach opisane objawy nie będą miały żadnego związku z funkcjonowaniem nerek. Ale jeśli zauważysz u siebie kilka z tych symptomów, bez wątpienia dobrym pomysłem będzie skonsultowanie się z lekarzem. W ten sposób upewnisz się, że ich przyczyną nie jest choroba nerek.
Choroba nerek – 7 niepokojących objawów

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Choroba nerek jest problemem zdrowotnym zaliczanym do kategorii poważnych. Narządy te odgrywają niezwykle istotną rolę w zapewnianiu ogólnego stanu zdrowia Twojego organizmu, ponieważ są one odpowiedzialne za utrzymywanie prawidłowego stężenia elektrolitów, ciśnienia krwi i poziomu płynów w Twoim ciele.

Zasadniczą kwestią, z jakiej należy zdawać sobie sprawę jest to, że choroba nerek we wczesnym stadium może nie dawać żadnych jednoznacznych symptomów lub objawiać się w sposób zbliżony do szerokiej gamy innych chorób i dolegliwości.

Z tej właśnie przyczyn ten konkretny problem ze zdrowiem jest naprawdę trudny do właściwego zdiagnozowania.

Nerki są zlokalizowane za jamą brzuszną, równolegle do kręgosłupa po obu jego stronach. Podobnie jak w przypadku innych organów Twojego organizmu, są nieustannie narażone na ryzyko infekcji, a choroba nerek nie zalicza się do rzadko spotykanych problemów zdrowotnych.

Ból głowy

Tak naprawdę jedynym pewnym sposobem na określenie stanu tych niezwykle ważnych dla Twojego zdrowia narządów jest przeprowadzenie specjalistycznych testów medycznych badających skład Twojej krwi i moczu.

Jednakże istnieją także pewne oznaki fizyczne, które mogą także stanowić impuls do zwrócenia uwagi na potencjalne nieprawidłowości w pracy nerek.

W dalszej części naszego dzisiejszego artykułu opisujemy siedem najczęstszych symptomów, jakimi może przejawiać się choroba nerek. Jeśli dostrzeżesz u siebie więcej, niż 2-3, nie wahaj się przed skontaktowaniem się z lekarzem, tak na wszelki wypadek.

1. Choroba nerek może objawiać się silnym, długotrwałym zmęczeniem

Chroniczne zmęczenie pojawia się w sytuacji, w której Twój organizm zaczyna mieć trudności z dostarczaniem odpowiednich ilości tlenu do komórek za pośrednictwem krwi. Jedną z przyczyn tego stanu rzeczy może być choroba nerek wpływająca na zakłócenie ich funkcjonowania.

Nerki odgrywają niezwykle istotną rolę w wytwarzaniu czerwonych krwinek, a gdy ich czynność zostanie zaburzona, poziom erytrocytów spada poniżej prawidłowego poziomu zakłócając proces transportowania tlenu.

2. Swędzenie skóry

Nerki zajmują się między innymi eliminowaniem wielu toksyn znajdujących się w krwiobiegu Twojego organizmu wykorzystując do tego mocz.

Choroba nerek wywołująca ich uszkodzenie powoduje, że niepożądane substancje będące produktami przemiany materii odkładają się bezpośrednio w tkankach. W takim przypadku całkiem normalnym zjawiskiem jest wrażenie swędzenia lub mrowienia pod skórą.

3. Opuchlizna lub zatrzymanie płynów w organizmie

Zatrzymywanie płynów lub występowanie obrzęku jest jednym z najbardziej oczywistych objawów, jakie może wywołać choroba nerek. Chociaż takie symptomy są łatwe do dostrzeżenia nawet dla niedoświadczonych osób, to jednak ich przyczyną może być wiele różnych czynników.

Niemniej jednak choroba nerek zalicza się do najpoważniejszych z nich.

Obrzęk stopy

Nerki zajmują się między innymi kontrolowaniem poziomu wody i sodu w organizmie, a zakłócenie ich funkcjonowania uniemożliwia zachowanie prawidłowego poziomu obu tych substancji w Twoim ciele.

Objaw ten może również pojawić się, gdy w Twoim moczu znajdują się znaczne ilości białka. Dolegliwość taka znana jest jako zespół nerczycowy.

Stan zapalny będący pośrednią przyczyną opuchlizny zazwyczaj obejmuje stopy i kostki, ale może także czasami występować w okolicy ramion, twarzy i w innych częściach ciała.

4. Anemia

Objawy niedokrwistości (anemii) u pacjentów mogą wskazywać między innymi na to, że choroba nerek weszła już w bardziej zaawansowane stadium. Jednym z zadań, jakie realizują te narządy jest wytwarzanie hormonu znanego jako erytropoetyna.

Ten związek chemiczny stymuluje Twój szpik kostny do wytwarzania czerwonych ciałek krwi.

Ponieważ funkcja ta może zostać poważnie zakłócona w ciężkich przypadkach niewydolności nerek, poziom produkcji czerwonych ciałek krwi (erytrocytów) przez Twój organizm może ulec dramatycznemu obniżeniu, powodując tym samym przewlekłą niedokrwistość.

5. Bóle pleców

Ból w dolnej części pleców lub w bocznej ich części może oznaczać potencjalne dolegliwości typu choroba nerek, zwłaszcza u pacjentów w podeszłym wieku. I chociaż nie jest to zbyt często spotykanym objawem, to może jednak wystąpić w przypadku kamicy nerkowej lub zakażenia dróg moczowych.

Bol pleców

Jeśli już do tego dojdzie, będzie to oznaczać, że Twoja choroba nerek osiągnęła już bardzo zaawansowane stadium. Mogą jednocześnie towarzyszyć temu inne objawy, takie jak trudności z oddawaniem moczu lub pieczenie w drogach moczowych.

Niezwykle istotną kwestią jest umiejętność odróżnienia tego rodzaju bólu od dolegliwości, których źródłem są mięśnie, ponieważ symptomy te bardziej niż jakiekolwiek inne mogą być kluczem do wczesnego wykrywania poważnego schorzenia nerek.

6. Zmiany parametrów moczu

Wiedza o tym, jak rozpoznać potencjalne problemy z nerkami na podstawie łatwych do oceny wzrokowej parametrów moczu ma decydujące znaczenie dla wczesnego rozpoznania i podjęcia leczenia choroby.

Gdy w pracy Twoich nerek zaczynają pojawiać się zakłócenia, będziesz w stanie dostrzec niektóre z następujących objawów:

  • Odczuwasz silniejszą chęć oddawania moczu w środku nocy.
  • Twój mocz staje się pienisty lub nabiera wyglądu przypominającego szampan.
  • Mocz nabiera ciemnego koloru i ma nieprzyjemny zapach.
  • Twoje ciało wytwarza większe ilości moczu, a przy tym ma on bardzo jasny kolor.
  • Masz problemy z oddawaniem moczu lub wręcz przeciwnie – oddajesz go częściej niż cztery razy dziennie.
  • Niemożność utrzymania moczu.
  • Obecność krwi w moczu.

7. Nieświeży oddech

Nieświeży oddech o charakterystycznym, ostrym zapachu amoniaku wraz z towarzyszącym mu metalicznym posmakiem w ustach może wystąpić z powodu nagromadzenia się toksyn w Twoim układzie krwionośnym. Może to mieć miejsce między innymi wtedy, gdy Twoje nerki nie pracują prawidłowo.

Nieświeży oddech

Ten nieprzyjemny objaw jest trudny do opanowania i zwalczenia, nawet jeśli przestrzegasz dobrych nawyków dotyczących higieny jamy ustnej.

Chociaż wszystkie opisane powyżej objawy mogą mieć naprawdę wiele różnych przyczyn, to jednak warto sprawdzić, czy ich przyczyną może być choroba nerek. Porozmawiaj z lekarzem, jeśli obawiasz się tego rodzaju dolegliwości i poproś o skierowanie Cię na odpowiednie badania.

Pozwolą Ci one upewnić się, że z Twoimi nerkami wszystko jest w idealnym porządku.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Borrego, R. J., and Montero, C. O. (2003). Nefrología: Fundamentos de medicina. Madrid: Corporación para Investigaciones Biológicas, p. 340.
  • Goldman, L., and Braunwald, E. (2000). “Edemas”, Cardiología en atención primaria. Boston: Harcourt, pp. 114-117.
  • Jelkmann, W. (2007). “Erythropoietin after a century of research: younger than ever”, Eur. J. Haematol., 78 (3): 183-205.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.