Choroby nerek- dziesięć objawów

Choroby nerek mogą wywoływać nie do końca oczywiste na pierwszy rzut oka objawy. Dlatego też warto je poznać i zwracać na nie szczególną uwagę. Pomoże to odpowiednio szybko wykryć jakiekolwiek odchylenia od normy i w porę postawić diagnozę.

Nerki odpowiedzialne są za oczyszczanie naszego organizmu z zanieczyszczeń i toksyn, a także za regulowanie ilości obecnych w naszym ciele płynów. Wśród licznych funkcji nerek wymienia się często ich zdolność do równoważenia poziomu rozmaitych składników występujących w naszej krwi, takich jak sód, potas, wapń i inne elementy ważne w procesie utrzymywania naszego zdrowia.

Niestety – jak to jest w przypadku również innych części ciała – istnieje ryzyko, że z czasem rozwiną się rozmaite nieprawidłowości w funkcjonowaniu nerek, mające istotny wpływ na ich pracę. Z czasem mogą się w rezultacie rozwinąć groźne choroby nerek.

Jak donosi National Kidney Foundation, około 26 milionów mieszkańców Stanów Zjednoczonych cierpi na jakąś formę nieprawidłowości w funkcjonowaniu nerek bądź na ich choroby.

Najbardziej niepokojącym elementem tego sondażu jest fakt, że większość osób dotkniętych chorobami nerek prowadzi siedzący tryb życia i utrzymuje wiele niezdrowych nawyków.

Nie przegap: Naturalne soki oczyszczające nerki!

Poważny problem stanowi fakt, że objawy świadczące o tym, iż pojawiły się choroby nerek, nie zawsze są tak oczywiste i łatwe do zinterpretowania. Znacznie utrudnia to szybką i trafną diagnozę oraz dobranie odpowiedniego leczenia.

Mamy jednak dobre wieści! Dzięki licznym badaniom przeprowadzonym na osobach dotkniętych chorobami nerek udało się opisać niektóre objawy, które mogą się okazać kluczowe we wczesnym wykrywaniu tego typu schorzeń. Poznaj je i zapamiętaj!

1. Choroby nerek a zmiany w moczu

Zmiany w moczu mogą świadczyć o pojawieniu się choroby

Głównym zadaniem nerek jest produkowanie moczu, przez co jednym z pierwszych objawów świadczących o pojawieniu się choroby, są właśnie jakiekolwiek odchylenia od normy w oddawanym przez nas moczu.

Zwiększona lub zmniejszona częstotliwość oddawania moczu może wskazywać na to, że coś jest nie tak z naszym organizmem. Naszą uwagę powinna przykuwać również zmiana w kolorze moczu, któremu towarzyszy intensywny zapach.

Polecamy też przeczytanie artykułu: Sprawdź, co kolor moczu mówi o Twoim zdrowiu

2. Zatrzymywanie płynów w organizmie

Choć zatrzymywanie płynów w organizmie może mieć wiele przyczyn, główną z nich są właśnie choroby i nieprawidłowości w funkcjonowaniu pracy nerek.

Dzieje się tak dlatego, że gdy nerki nie są w stanie właściwie wyregulować poziomu płynów w naszym organizmie, te gromadzą się powodując przy tym opuchliznę nóg, kostek, twarzy oraz innych części ciała.

Może zainteresuje Cię też artykuł: Zatrzymywanie wody w organizmie – 8 diuretyków

3. Przemęczenie

Przemęczenie może świadczyć o pojawieniu się choroby

Jeżeli nerki nie funkcjonują w odpowiedni sposób, istnieje duże prawdopodobieństwo, że pojawią się u nas zaburzenia takie jak anemia i uczucie ciągłego wyczerpania.

Dzieje się tak, ponieważ nerki są odpowiedzialne za wytwarzanie hormonu znanego jako erytropoetyna, który pełni w naszym organizmie niezwykle ważne zadanie produkcji czerwonych krwinek, które z kolei transportują tlen w naszym krwiobiegu.

Jeżeli nerki nie pracują we właściwy sposób, nasz mózg zaczyna odczuwać zmęczenie i pogarsza się funkcjonowanie całego naszego organizmu.

4. Uczucie niepokoju

Jak już wspomnieliśmy, jedną z licznych funkcji nerek jest oczyszczanie naszego organizmu. Gdy nie pracują one we właściwy sposób, bardzo prawdopodobne jest, że pojawią się tego efekty, takie jak irytacja i uczucie niepokoju.

Szczególnie osobliwym objawem, jaki często temu towarzyszy jest silne poczucie dyskomfortu, który nie ustaje i przeistacza się w swoiste uczucie „pieczenie” od środka.

Polecamy też przeczytanie artykułu: Nerki – 4 porady, jak je chronić

5. Zwiększony poziom amoniaku

Nieświeży oddech

Niektórym osobom doskwiera metaliczny lub przypominający amoniak posmak. Może to świadczyć o pojawieniu się nieprawidłowości w funkcjonowaniu lub choroby nerek. Dzieje się tak, ponieważ gdy nerki nie pracują prawidłowo, wzrasta poziom mocznika w naszej krwi. 

Mocznik w kontakcie z naszą śliną uwalnia amoniak, co z kolei wywołuje nieprzyjemny oddech.

Może zechcesz też przeczytać artykuł: Nieświeży oddech? Zrób płyn do płukania ust!

6. Mdłości i wymioty

Nadmiar substancji toksycznych we krwi zwiększa w naszym krwiobiegu poziom azotu. To z kolei pobudza zwiększone wytwarzanie śluzu w żołądku i jelitach, a także objawy w postaci mdłości i wymiotów.

7. Trudności w oddychaniu

Trudności i odchylenia od normy w oddychaniu mogą świadczyć o pojawieniu się choroby nerek. Dzieje się tak na skutek gromadzenia się w płucach płynu bądź zmniejszenia ilości czerwonych krwinek, odpowiedzialnych za transportowanie w naszym ciele tlenu.

Polecamy też przeczytanie artykułu: Najlepsze napary wzmacniające płuca

8. Zawroty głowy

Jeżeli nieprawidłowości w funkcjonowaniu i choroby nerek wywołają anemię, naturalną konsekwencją takiego stanu są zawroty głowy i poczucie niestabilności.

Dzieje się tak, ponieważ z racji zmniejszonej ilości czerwonych ciałek krwi, nasz mózg nie otrzymuje wystarczającej ilości tlenu.

9. Niewytłumaczalny ból pleców

Ból pleców może świadczyć o pojawieniu się choroby nerek

Ból lub niewytłumaczalne uczucie sztywności w plecach może wskazywać na pojawienie się niezdiagnozowanej infekcji bądź choroby nerek.  Jeżeli nerki nie funkcjonują prawidłowo, często może się również pojawić ból, sztywność bądź stan zapalny i opuchlizna stawów.

Jeżeli odczuwasz silny ból rozprzestrzeniający się od środka brzucha do jego zewnętrznych części, najlepiej jak najszybciej skonsultuj się ze swoim lekarzem.

10. Czkawka i zmniejszenie apetytu

Pacjenci, którym doskwierają nieprawidłowości w pracy nerek zwykle cierpią na czkawkę, mogącą się pojawiać nawet kilka razy w ciągu dnia. Epizody czkawki trwają dłużej, niż zwykle i prawie zawsze towarzyszy im uczucie pełności w brzuchu.

Na koniec artykułu chcielibyśmy zadać Ci pytanie: Czy w Twojej rodzinie występują osoby cierpiące na choroby nerek?

Jeżeli Twoja odpowiedź jest twierdząca, najlepszym pomysłem byłoby przeprowadzanie regularnych badań lekarskich mających na celu wykrycie obciążenia genetycznego, oszacowanie ryzyka i możliwe zmniejszenie go.

WIĘCEJ DLA CIEBIE