Ból mięśni - 3 sprawdzone sposoby

Olejek z rozmarynu jest bardzo dobry na ogólne rozluźnienie napiętych mięśni, ulepsza krążenie krwi i redukuje stany zapalne występujące w mięśniach. Można go połączyć z siarczanem magnezu i użyć w relaksującej kąpieli.
Ból mięśni - 3 sprawdzone sposoby
Carlos Fabián Avila

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Carlos Fabián Avila.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Ból mięśni to przypadłość bardzo powszechna w dzisiejszych nowoczesnych czasach. Często poza tym, że doskwiera nam uprzykrzający ból mięśni, to z powodu zmęczenia bolą nas również stawy, więzadła i ścięgna.

Gdy w naszym organizmie pojawia się ból mięśni, jego przyczynę praktycznie zawsze stanowi przeciążenie. Może do niego dojść na skutek długiego pozostawania w tej samej pozycji lub napięcia, które powstaje pod wpływem stresujących sytuacji.

Inną przyczynę towarzyszącego nam bólu mięśni może być fibromialgia, choć w tym przypadku mowa raczej o nieustającym silnym bólu, który nie pozwala normalnie funkcjonować. Dlatego, gdy ból mięśni utrzymuje się przez dłuższy czas nie lekceważ go i koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Czytając ten artykuł poznasz też 3 rozwiązania tego problemu, które możesz zastosować, by zredukować czy też uśpić ból mięśni.

Na ból mięśni – ocet jabłkowy

Z pewnością przy wielu okazjach masz w zwyczaju  stosować w kuchni ocet jabłkowy, choćby dla poprawy smaku wielu sałatkowych dań. Ale czy wiedziałaś o tym, że ocet jabłkowy stanowi bogate źródło zarówno potasu, jak i wielu składników, które skutecznie wspomagają relaksowanie mięśni?

Przeczytaj również artykuł: Stosuj ocet jabłkowy, a poprawisz zdrowie!

To prawda. Relaksowanie mięśni za pomocą octu jabłkowego to proste i naturalne rozwiązanie omawianego przez nas problemu. Jak możesz go użyć w praktyczny sposób?

Składniki

  • 1 szklanka wody (200ml)
  • 5 łyżek octu jabłkowego (50ml)
  • 1 łyżeczka soli kamiennej (5g)

Potrzebne przedmioty

  • Ręczniczek lub szmatka z bawełny

Przygotowanie

  • Najpierw podgrzej przygotowaną szklankę wody. Gdy już osiągnie temperaturę odpowiednią dla skóry, wodę należy wlać do szerokiej miski.
  • W innej misce umieszczamy pięć łyżek octu jabłkowego.
  • Następnie, szmatką lub ręczniczkiem nanosimy płyn na obolałe części mięśni. Nacieramy mięśnie, delikatnie masując. Na to nakładamy ocet, po czym na powierzchnię aplikujemy sól gruboziarnistą.
  • Celem tej prostej, naturalnej kuracji jest wykonanie odprężającego masażu za pomocą najpierw gorącej wody, następnie octu i soli ziarnistej. Ulga, którą poczujesz będzie natychmiastowa.

Woda z rozmarynem i siarczanem magnezu

Sól

Siarczan magnezu można zastosować przygotowując gorącą kąpiel, w której osiągniemy działanie relaksujące dla naszych tkanek mięśniowych. Jeszcze lepszy efekt można uzyskać dodając do kąpieli olejek eteryczny rozmarynowy.

Przeczytaj również artykuł: Jak wykonać masaż relaksacyjny?

W ten sposób uzyskamy bardzo intensywne działanie relaksujące dla naszych mięśni, poprawimy  krążenie krwi i dodatkowo odczujemy relaks w takich partiach ciała jak szyja i plecy.

Zarówno siarczan magnezu, jak i olejek rozmarynowy bardzo szybko wchłaniają się w skórę powodując odprężenie większości tkanek mięśniowych, jakie znajdują się w naszym ciele. Jak przygotować taką relaksującą kąpiel?

Sposób przygotowania

  • Napełnij wannę gorącą wodą.
  • Dodaj 200 gram siarczanu magnezu i pięć gałązek rozmarynu lub 20 kropli olejku eterycznego o zapachu rozmarynu.
  • Celem jest, by kąpiel była relaksująca i zmniejszyła ból mięśni. Zarezerwuj więc  sobie odpowiednią ilość czasu, żeby nie odczuwać zbędnego pośpiechu. Najlepiej będzie, jeśli możesz spędzić w wannie co najmniej 20 minut. Zobaczysz jak bardzo zaskoczą Cię rezultaty.

Poduszka termiczna z nasionami

Poduszka termiczna z nasionami

Innym sposobem na uciążliwy ból mięśni jest stosowanie termicznych poduszek wypełnionych nasionami, które doskonale radzą sobie relaksując ciało. Gorące nasiona pieprzu, nasiona sezamu, laska cynamonu, a także lawenda doskonale sprawdzają się w terapiach relaksacyjnych.

Stosowane w odpowiedni sposób i we właściwym momencie potrafią nawet zredukować stany zapalne występujące w organizmie, a co za tym idzie – również uśmierzyć dokuczliwy ból mięśni.

Przygotuj

  • Poduszeczkę lub kieszeń wykonaną z bawełny
  • 100g ziarenek pieprzu
  • 50g nasion sezamu
  • 100g kaszy gryczanej
  • 100g grochu
  • Kilka lasek cynamonu
  • Kilka gałązek lawendy

Sposób przygotowania

Kiedy umieścisz wszystkie nasiona i ziarna w bawełnianej poduszce należy dokładnie ją zaszyć, aby nic nie wydostawało się ze środka na zewnątrz. Teraz, aby użyć poduszki wystarczy włożyć ją na kilka sekund do mikrofalówki i podgrzać. Gorącą poduszkę kładziemy na obolałe miejsce. Rozwiązanie to jest proste, ekonomiczne, ale przede wszystkim skuteczne.

Takie terapeutyczne poduszeczki wykonane z naturalnych składników są też bardzo przydatne podczas miesiączki, której zazwyczaj towarzyszy ból mięśni. Tym razem gorącą poduszkę umieść na bolącym brzuchu i po prostu się zrelaksuj.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • 1 – Philpott JD., Donnelly C., Walshe IH., MacKinley EE., Dick J., Galloway SDR., et al., Adding fish oil to whey protein, leucine, and carbohydrate over a six-week supplementation period attenuates muscle soreness following eccentric exercise in competitive soccer players. Int J Sport Nutr Exerc Metab, 2018. 28 (1): 26-36.

  • 2 – Theis N., Brown MA., Wood P., Waldron M., Leucine supplementatioin increases muscle strength and volumen, reduces inflammation and affects wellbeing in adults and adolescents with cerebral palsy. J Nutr, 2020.

  • 3 – Osmond AD., Directo DJ., Elam ML., Juache G., Kreipke VC., Sarategui DE., Wildman R., Wong M., Jo E., The effects of leucine enriched branched chain amino acid supplementation on recovery after high intensity resistance exercise. Int J Sports Physiol Perform, 2019. 14 (8): 1081-1088.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.