Ból kolan? Ogranicz na 10 sposobów, dzięki diecie

Czy dręczy Cię uporczywy ból kolan? Skorzystaj zatem z opisanych poniżej 10 wspaniałych sposobów, które pozwolą Ci go ograniczyć. Wystarczy dodać do swojej codziennej diety kilka odpowiednich produktów!
Ból kolan? Ogranicz na 10 sposobów, dzięki diecie
Carlos Fabián Avila

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Carlos Fabián Avila.

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Ból kolan to obecnie tak popularna dolegliwość, że miewa go niemalże co druga osoba na jakimkolwiek etapie życia.

Kolano to drugi co do wielkości staw w naszym ciele. Składa się ono z kości, mięśni, ścięgien, więzadeł, chrząstek i tkanki łącznej. Ścięgna i mięśnie pozwalają mu na wykonywanie ruchów w jednej płaszczyźnie i w określonym, dość wąskim zakresie. Możliwość zginania kolan pozwala nam, jak łatwo zgadnąć, na chodzenie.

Ale gdy choć jedna z tych niezwykle istotnych struktur tworzących ten staw ulegnie złamaniu lub uszkodzeniu w inny sposób, natychmiast pojawi się u Ciebie ból kolan.

Jest to niezwykle uporczywa dolegliwość, wynikająca z tego, że ból kolan będziemy odczuwać regularnie przy każdym ruchu. Oznacza to każdy krok, zmianę pozycji z siedzącej na stojącą i odwrotnie, a także nawet podczas stania.

Oczywiście medycyna zna wiele sposobów na ten problem zdrowotny, ale większość z nich wiąże się z niezwykle nieprzyjemnymi i bolesnymi zabiegami. Do najpopularniejszych z nich zalicza się zapewne artroskopia. Na całe szczęście można w pewnym stopniu zredukować dolegliwości bólowe stawów, dodając do swojej diety odpowiednie produkty spożywcze.

I to właśnie one są tematem naszego dzisiejszego artykułu. W dalszej jego części znajdziesz aż 10 propozycji jedzenia, które może zauważalnie zmniejszyć dolegliwości bólowe, jakie odczuwasz w swoich kolanach. Zapraszamy do lektury!

Ból kolan – kilka informacji na początek

Ból kolan może tak naprawdę wystąpić w dowolnym wieku. Dolegliwości te wcale nie muszą być bezpośrednio związane z wiekiem lub z osłabieniem struktury kości czy też tkanki mięśniowej. Mogą być na przykład skutkiem urazu odniesionego podczas uprawiania sportu, mieć podłoże genetyczne lub być wynikiem przebytej choroby.

Ten dyskomfort może ograniczyć Twoją mobilność podczas wykonywania codziennych czynności, takich jak aktywność fizyczna, podnoszenie ciężarów, a nawet chodzenie. W takim przypadku niezwykle istotną kwestią jest uzyskanie diagnozy od specjalisty z dziedziny ortopedii.

Ból kolana u biegacza

Najlepiej jest przy tym udać się do lekarza zaraz, gdy tylko odczujesz pierwsze oznaki bólu. Dzięki temu Twoje kolana będą mogły zostać dokładnie przebadane, a lekarz zaordynuje Ci odpowiednie leczenie.

Jeśli wykonasz to wystarczająco wcześnie, pozwoli Ci to zapobiec poważniejszym powikłaniom w przyszłości, które mogą doprowadzić nawet do konieczności zoperowania kolana.

Oprócz wizyty u lekarza, której nie powinieneś w żadnym przypadku odkładać na później, nie mówiąc już nawet o jej lekceważeniu, możesz także skorzystać z zalet niektórych produktów spożywczych. Mogą one zredukować ból kolan w sposób naturalny i niekiedy nawet korzystnie wpłynąć na proces regeneracji stawów.

1. Wyeliminuj fast foody ze swojej diety

Jedzenie śmieciowej żywności jest paradoksalnie jednym z największych wrogów dla kondycji Twoich kolan. Niestety mało kto zdaje sobie sprawę ze szkodliwości fast foodów pod tym względem.

Produkty te zawierają w składzie nadmierne ilości niezdrowych tłuszczów, cholesterolu i soli, które powodują powstawanie rozległych stanów zapalnych chrząstek i tkanki łącznej. A jak zapewne pamiętasz początkowy akapit naszego artykułu, to właśnie te dwie struktury tworzą Twoje kolana.

Jeśli nie masz czasu lub umiejętności na własnoręczne gotowanie posiłków bądź nie masz możliwości “wyskoczenia” do domu na obiad, spróbuj zastosować w praktyce kilka zdrowych rozwiązań. Należą do nich między innymi smoothie warzywne lub owocowe, a także wszelkiego rodzaju sałatki.

Fast foody - żywność zwiększająca ból kolan

Oczywiście przez kilka pierwszych dni zmiana długoletnich nawyków żywnościowych może być naprawdę trudnym wyzwaniem. Ale warto zacisnąć zęby. Już po krótkim czasie przekonasz się, że warto było przeczekać ten początkowy okres.

Zaczniesz znacznie lepiej się czuć, będziesz mieć lepsze samopoczucie i więcej energii do działania. A na dodatek ból kolan najprawdopodobniej zauważalnie osłabnie. Jest to jedynie część z potencjalnych korzyści, jakie na Ciebie czekają.

Inną dobrą opcją jest udanie się do restauracji, w której można zamówić i zjeść dobrze zbilansowane i zdrowe dania. Nie powinno stanowić to jakiegoś większego problemu, bo w niemal każdym mieście można znaleźć lokale z przyzwoitymi cenami i dobrym, zdrowym jedzeniem.

2. Zacznij jeść większą ilość jaj kurzych, by ukoić ból kolan

Jaja zawierają liczne cenne składniki odżywcze niezbędne do ochrony stawów i redukcji bólu kolan. Możesz je dodać do swojej diety na wiele różnych sposobów, więc są one idealnym rozwiązaniem do eksperymentowania w kuchni.

3. Twoja dieta powinna uwzględniać spore ilości ryb

Od pewnego czasu dietetycy z całego świata zaczynają dostrzegać zalety wynikające z jedzenia ryb. W naszym przypadku najbardziej interesuje nas ich wpływ na ból kolan. I rzeczywiście, okazuje się, że można go zredukować spożywając ryby co najmniej trzy razy w tygodniu.

Ich korzystny wpływ na nasze dolegliwości wiąże się z zawartością nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz przeciwutleniaczy, które pozwalają na zmniejszenie stanów zapalnych tkanek łącznych.

W sklepach można znaleźć naprawdę wiele gatunków ryb, tak więc bez wątpienia będziesz w stanie dobrać coś w sam raz pod swój gust kulinarny.

4. Pij duże ilości serwatki i zsiadłego mleka

Zalecamy spożywanie serwatki co najmniej raz na dobę. Pozwoli Ci to zauważalnie zredukować ból kolan. Jej zalety wynikają z obecności niezwykle cennych dla tej choroby składników odżywczych.

Szczególnie istotna jest wysoka zawartość wapnia, ale inne związki chemiczne w serwatce także pozwolą Ci zmniejszyć odczuwane dolegliwości.

Serwatka w dzbanku

Te składniki odżywcze nie tylko zmniejszają uczucie dyskomfortu, ale także przyczyniają się do utrzymania dobrej kondycji Twoich kości i pozwalają także zredukować inne dolegliwości bólowe.

5. Dodaj kurkumę do swojej codziennej diety

Jest to przyprawa o wysokiej zawartości przeciwutleniaczy. Cechuje się także znanymi od setek lat właściwościami przeciwzapalnymi. Z tego też powodu jest szeroko znana w medycynie wschodniej i od niedawna powszechnie stosowana także i w świecie zachodnim.

Krótko mówiąc, jeśli doskwiera Ci ból kolan, to kurkuma powinna koniecznie znaleźć się w Twojej diecie. Możesz spożywać ją na wiele różnych sposobów, najpopularniejsze z nich to:

  • Sałatki warzywne lub owocowe
  • Dodawanie kurkumy do mleka
  • Jako przyprawa do warzyw i sosów
  • Soki warzywne lub owocowe

6. Banany a ból kolan

Wśród wielu składników odżywczych zawartych w tym owocu kluczowe dla dolegliwości stanowiących tematykę naszego dzisiejszego artykułu są potas i magnez. Te dwa minerały pomagają poprawić stan naszych kości i pozwalają stopniowo zmniejszać ból kolan.

Zjedz każdego dnia co najmniej jednego banana, aby pomóc swoim kolanom się zregenerować!

7. Tofu

Ten produkt sojowy jest popularnym elementem kuchni wegetariańskiej i wegańskiej. Zatem można znaleźć go w większości sklepów spożywczych.

Tofu cechuje się on sporą ilością wapnia. Zatem korzystnie wpływa na poprawę kondycji Twoich kości i pozwala jednocześnie zredukować ból kolan, a także dolegliwości odczuwane w innych stawach.

Tofu

Możesz jeść tofu tak często, jak tylko zechcesz, nie ma co do tego żadnych przeciwwskazań. Jedyną rzeczą, o jakiej warto pamiętać, jest to, że nie należy jednak spożywać tofu w postaci surowej, ponieważ może to wywołać problemy natury gastrycznej, a konkretniej silną niestrawność.

8. Fasola

Fasola zawierają ogromną ilość białka, które jest niezwykle cennym składnikiem dla kości i stawów. Wynika to z tego, że to właśnie z niego w głównej mierze składa się tkanka łączna, której niedobór jest z reguły bezpośrednią przyczyną bólu kolan.

Zaleca się zatem spożywanie fasoli co najmniej kilka razy w tygodniu jako źródła cennego białka przyśpieszającego proces regeneracji więzadeł, ścięgien i stawów.

Jeśli jesteś chory na cukrzycę, powinieneś jednak spożywać fasolę z umiarem. Wiąże się to ze sporą zawartością cukru. Jeśli więc będziesz jeść więcej niż jedną szklankę fasoli na dobę, możesz w ten sposób przekroczyć dozwolony poziom glukozy we krwi, co byłoby zdecydowanie niepożądanym zjawiskiem przy tej chorobie.

9. Oliwa z oliwek – niezawodne remedium na ból kolan

Jednonienasycone kwasy tłuszczowe, z których w przeważającej mierze składa się ten zdrowy olej, pomagają znacząco zredukować ból kolan. Zalecamy stosowanie oliwy z oliwek każdego dnia. Nie tylko zmniejsza ona ból kolan, ale także zawiera liczne zdrowe tłuszcze, których organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania.

Aby wykorzystać wszystkie zalety oliwy z oliwek, sugerujemy spożywanie jej w postaci surowej albo przynajmniej bez nadmiernego przegrzewania.

10. Pestki awokado

Większość z nas zjada jedynie miąższ awokado i usuwa z nich pestki. Od tego momentu nie powinieneś jednak pozbywać się tej części owocu. Zjedz także i pestkę z awokado, aby zmniejszyć ból kolan!

Awokado

Prezentujemy Ci także bardzo prosty przepis pozwalający ją wykorzystać bez konieczności jedzenia:

Niezbędne składniki

  • 1 pestka z awokado
  • 1 łyżeczka miodu (25 g)

Metoda przygotowania omawianego produktu

  • Zetrzyj na tarce pestkę awokado lub rozgniataj ją w moździerzu tak długo, aż zamieni się w proszek.
  • Dodaj do niej miód i wymieszaj go z uzyskanym proszkiem tak, aby otrzymać jednorodną pastę.
  • Podgrzej całość upewniając się, że mieszanina jest ciepła, ale nie gorąca. Nie przypal jej!
  • Następnie wcieraj ją w swoje kolana, aby złagodzić ból.

Wypróbuj wszystkie powyższe rady, dodaj do swojej diety wszystkie dziesięć wymienionych składników, a gwarantujemy, że już za kilka dni zauważysz, jak ból kolan zacznie słabnąć.

Ważne jest również jak najszybsze zasięgnięcie opinii lekarza – nie zapominaj o tym! Nawet jeśli ból kolan zanika, zawsze powinieneś w pierwszej kolejności udać się do specjalisty, aby poznać przyczyny, dla których wystąpiły u Ciebie tego rodzaju dolegliwości.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Arendt-Nielsen, L., Nie, H., Laursen, M. B., Laursen, B. S., Madeleine, P., Simonsen, O. H., & Graven-Nielsen, T. (2010). Sensitization in patients with painful knee osteoarthritis. Pain. https://doi.org/10.1016/j.pain.2010.04.003
  • Bumbaširevic, M., Lešic, A., & Bumbaširevic, V. (2010). Anterior knee pain. Orthopaedics and Trauma. https://doi.org/10.1016/j.mporth.2009.06.005
  • Dreher, M. L., & Davenport, A. J. (2013). Hass Avocado Composition and Potential Health Effects. Critical Reviews in Food Science and Nutrition. https://doi.org/10.1080/10408398.2011.556759
  • Hewlings, S., & Kalman, D. (2017). Curcumin: A Review of Its’ Effects on Human Health. Foods. https://doi.org/10.3390/foods6100092
  • Rodríguez-Carpena, J. G., Morcuende, D., Andrade, M. J., Kylli, P., & Estevez, M. (2011). Avocado (Persea americana Mill.) phenolics, in vitro antioxidant and antimicrobial activities, and inhibition of lipid and protein oxidation in porcine patties. Journal of Agricultural and Food Chemistry. https://doi.org/10.1021/jf1048832
  • Oliva Chávez, Oscar Humberto, Fragoso Díaz, Socorro,Consumo de comida rápida y obesidad, el poder de la buena alimentación en la salud. RIDE Revista Iberoamericana para la Investigación y el Desarrollo Educativo [Internet]. 2013;4(7):176-199. Recuperado de: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=498150315010

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.