Kurkuma w walce z bólami i rakiem
Kurkuma jest powszechnie stosowaną przyprawą w kuchni azjatyckiej, wchodzi ona między innymi w skład curry. Kurkuma poza smakiem i kolorem, który nadaje potrawom, ma też istotne korzyści zdrowotne.
Jest ona skutecznym przeciwutleniaczem, ma działanie przeciwzapalne, antyrakotwórcze i przeciwdepresyjne.
Dziś postaramy się przybliżyć ci wszystkie jej zalety, tak abyś zrozumiała jakie korzyści płyną z umieszczenia jej w codziennej diecie. Dowiesz się jak przygotować smaczne potrawy i napoje z dodatkiem kurkumy, które z pewnością przypadną ci do gustu.
Naucz się przygotowywać placki z kurkumą i kokosem, energetyzujące smoothie czy oryginalny hinduski napój.
Kurkuma (kurkuma longa) należy do tej samej rodziny przypraw co imbir. Jej kłącza są używane ze względu na silne właściwości lecznicze. Mimo że w przeszłości była stosowana wyłącznie na wschodzie, to obecnie staje się coraz bardziej powszechna w świecie zachodnim.
Podbija nie tylko naszą kuchnię, ale staje się elementem naturalnych suplementów i lekarstw.
Korzyści płynące ze spożywania kurkumy
Działanie anty-rakotwórcze
Kurkuma posiada liczne składniki przeciwdziałające rozwojowi nowotworów, które powstrzymują ich wzrost, a także ograniczają występowanie efektów ubocznych podczas przyjmowania leków anty-nowotworowych.
Działanie przeciwzapalne
Jej składnik kurkumina ma silnie działanie przeciwzapalne, dlatego też kurkuma jest zalecana dla osób cierpiących na przewlekłe bóle, reumatyzm lub przewlekłe zmęczenie. Jest ona także bardzo pomocna w leczeniu zapalenia zarówno dróg oddechowych, jak i dróg moczowych.
Jest skutecznym przeciwutleniaczem
Kurkuma neutralizuje działanie wolnych rodników w organizmie, które utleniają i postarzają komórki.
Poprawia trawienie
Kurkuma działa jako środek wzmacniający żołądek, poprawiając procesy trawienne. Zwalcza zgagę i wrzody żołądka.
Chroni wątrobę i pęcherz moczowy
Pomaga zapobiegać powstawaniu kamieni pęcherzyka żółciowego, chroni wątrobę przed rozwojem chorób (marskość wątroby, żółtaczka) i ułatwia jej regenerację.
Ma właściwości przeciwdepresyjne
W kilku badaniach wykazano, że kurkuma działa jako naturalny środek przeciwdepresyjny i pomaga zwalczać stres.
Zwalcza zakażenia
Kurkuma ma silne działanie przeciwbakteryjne i antyseptyczne.
Jak ją spożywać?
W celu uzyskania wcześniej opisanych przez nas korzyści, musisz spożywać kurkumę każdego dnia. Możesz przyjmować ją w postaci ekstraktu, kapsułek lub tabletek, ale możesz również umieścić ją w swoim codziennym menu.
Musisz wiedzieć, że kurkuma nadaje potrawom lekko żółtawy kolor i delikatny smak. Możesz dodać ją do wszelkiego rodzaju zup, kremów, gulaszów, ryżów, makaronów lub sosów. Możesz nawet dodać ją do deserów, ciast, koktajli czy kremów.
Zalecana dawka wynosi około jednej łyżki stołowej tego deseru dziennie.
W przypadku chorób skórnych, możesz ją również stosować miejscowo, tworząc pastę z wodą, lub nawet mieszając ją z gliną. Może być ona niezwykle pomocna w leczeniu chorób takich jak łuszczyca czy egzema.
Pamiętaj, że najlepiej jeśli skonsultujesz się z lekarzem lub terapeutą przed zastosowaniem jakiejkolwiek terapii.
Kurkuma i Energetyzujący koktajl
Ten koktajl dostarczy Ci energii niezbędnej na przetrwanie godzin porannych. Wszystko, co musisz zrobić, to wymieszać następujące składniki:
- Mleko lub mleko roślinne
- Kurkuma
- Jeden dojrzały banan
- Daktyle bez pestek
- Mielone migdały
Koktajl ten jest polecany dla dzieci, sportowców, a także osób, które potrzebują dużo energii zarówno fizycznej jak i psychicznej.
Hinduski napój
Jest to zdrowy i pyszny sposób na wykorzystanie leczniczych właściwości przypraw używanych do przygotowania tego napoju. Potrzebne ci będą następujące składniki:
- Mleko lub mleko roślinne (ryżowe, owsiane, itp)
- Kurkuma
- Cynamon
- Imbir
- Anyż
- Skórka cytrynowa lub pomarańczowa
- Miód
Gotuj mleko lub mleko roślinne z przyprawami (około jednej małej łyżeczki na każdy litr płynu) przez 10 minut. Następnie, odstaw na co najmniej 10 minut. Przecedzony napój przechowuj w lodówce. Możesz go pić na ciepło lub na zimno.
Placki z kokosa i kurkumy
Placek ten nie zawiera jajek, dlatego jest idealny dla osób z wysokim poziomem cholesterolu. Zapewnia on także korzyści płynące ze spożywania kurkumy. Do jego przygotowania będziesz potrzebowała:
- Mleko kokosowe
- Sproszkowany agar-agar z wodorostów morskich
- Kurkumę
- Miód lub syrop z agawy
Zagotuj mleko kokosowe z agar-agar, kurkumą i miodem. Mieszaj od czasu do czasu. Kiedy zacznie wrzeć, nie przestawaj mieszać. Gotuj dalej przez dwie minuty, a następnie zdejmij z ognia. Przełóż do naczynia lub w małe pojemniki.
Po ochłodzeniu do temperatury pokojowej, umieść je w lodówce. Będą gotowe do spożycia w ciągu trzech godzin. Placki możesz dodatkowo posypać wiórkami kokosowymi.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Park W., Amin RA., Chen ZG., Shin DM., New perspectives of curcumin in cancer prevention. Cancer Prev Res, 2014.
- Hewlings, S., & Kalman, D. (2017). Curcumin: A Review of Its’ Effects on Human Health. Foods. https://doi.org/10.3390/foods6100092
- World J Gastroenterol. 2013 Dec 28; 19(48): 9256–9270. Published online 2013 Dec 28. Therapeutic potential of curcumin in digestive diseases. doi: 10.3748/wjg.v19.i48.9256
- Neurotox Res. 2018 Apr;33(3):621-633. Add-on Treatment with Curcumin Has Antidepressive Effects in Thai Patients with Major Depression: Results of a Randomized Double-Blind Placebo-Controlled Study. doi: 10.1007/s12640-017-9860-4. Epub 2018 Jan 11.