Ból barku - jak go uśmierzyć domowymi sposobami

Każdy kto doświadczył bólu w stawie barkowym, wie jak to schorzenie uniemożliwia wykonywanie codziennych czynności. Na pomoc przychodzą naturalne sposoby, które pomogą uśmierzyć ból. Im mniej stosujemy farmakologicznych medykamentów, tym lepiej.
Ból barku - jak go uśmierzyć domowymi sposobami

Ostatnia aktualizacja: 07 października, 2018

Ból barku może mieć różnorodny charakter. Bez względu na to, jaką formę przyjmie i co go spowodowało – uprzykrza nam życie i nie pozwala nam efektywnie funkcjonować.

Staw barkowy to skomplikowany mechanizm, na który składa się szereg elementów – stąd istnieje też cała masa przyczyn, które mogą ten ból powodować. Dolegliwości ze strony stawu barkowego są powszechne.

Najczęstszym prowodyrem są mikro-obciążenia, bądź stany zapalne, czy zmiany w otaczających staw tkankach. Schorzenie może stać się chroniczne i przewlekłe, jeśli w porę nie przeprowadzimy leczenia.

Przede wszystkim, zachowuj spokój. Schorzenia stawu barkowego i ból barku są uleczalne, nawet domowymi sposobami. Zdarzają się oczywiście przypadki, w których konieczny jest kontakt z lekarzem, np. kiedy dochodzi do złamań czy dyslokacji (przemieszczenia).

Staw barkowy, jako złożony mechanizm podatny jest na wszelkiego rodzaju urazy, a w konsekwencji ból.

Ból barku – patologie i przyczyny

  • choroba zwyrodnieniowa stawów (artropatia)
  • artretyzm
  • zapalenia kaletek maziowych, ścięgien i pochewek ścięgnistych
  • zwapnienia stawu barkowego
  • zespół ciasnoty podbarkowej
ból barku mężczyzna na siłowni

Ponadto istnieje też szereg schorzeń i problemów, które mogą doprowadzić do dysfunkcji stawu barkowego:

Dyslokacja

Do dyslokacji bądź zwichnięcia dochodzi, kiedy główka kości ramiennej “wyskakuje” z panewki stawu, co w konsekwencji może doprowadzić do przewlekłego bólu i swoistego poczucia niestabilności. Niestabilny bark, może doprowadzić też do złamań i poważniejszych dysfunkcji.

Więzadła, mięśnie i ścięgna tworzą tzw. stożek rotatorów, który otacza staw ramienno-łopatkowy. Zadaniem stożka jest utrzymywanie stawu we właściwej pozycji, bowiem to w tym obszarze najczęściej dochodzi do dyslokacji. Schorzenie potęguje: wykonywanie monotonnych, codziennych czynności np. sięganie po coś na wysokości, czy choćby gra w siatkówkę.

Torebka stawowa działa jak poduszka, która zmniejsza tarcie między mięśniami a kośćmi. Częste nadwyrężanie barku, może doprowadzić do zapalenia torebki stawowej, czego konsekwencją jest tzw. “bark zamrożony”.

Dominuje uczucie usztywnienia stawu i promieniujący ból barku. Dyskomfort pojawia się najczęściej przy prostych czynnościach jak: chęć podrapania się po plecach czy czesanie włosów.

Zapalenie ścięgna barkowego

Ścięgna składają się z włókien tkanki łącznej i mają funkcję wiązania mięśni i kości. Zapalenie ścięgna zazwyczaj spowodowane jest nieprawidłową postawą i niewłaściwym wykonywaniem ćwiczeń. Może być też związane z mikrourazami.

W przypadku stawu barkowego – dochodzi zazwyczaj do zapalenia i uszkodzenia ścięgna głowy długiej mięśnia dwugłowego, które przebiega pionowo, w przedniej części ramienia.

Złamania kości

Złamanie kości oznacza całkowite przerwanie jej ciągłości. Dochodzi do przerwania tkanki kostnej, zazwyczaj przez silne urazy mechaniczne.

Jednakże, nie jest to tylko przerwanie zdrowej tkanki kostnej, to też rozdarcie okostnej, wylew krwawy czy uszkodzenie przyległych stawów i mięśni. Towarzyszy temu ogromny ból. Wszelkie złamania w obszarze stawu barkowego, mogą przyczynić się dysfunkcjom na wiele lat i powodować ból barku.

Choroba zwyrodnieniowa stawów

Jest to najczęstsza choroba układu ruchu, która zwykle rozwija się w wyniku zaburzenia jakości i ilości chrząstki stawowej. Narażone na dysfunkcję są też: torebka stawowa, otaczające staw więzadła, ścięgna i mięśnie.

Choroba zwyrodnieniowa stawów wiąże się z przewlekłym bólem i prowadzi to do pogorszenia jakości życia. Wzmaga uczucie sztywności, brak amortyzacji w stawach, oraz stany zapalne.

Reumatoidalne zapalenie stawów

Jest to choroba autoimmunologiczna, która powoduje stany zapalne w stawach. Za jej istotę uznaje się proces zapalny, rozpoczynający się wewnątrz stawu. W przypadku barku, choroba manifestuje się bólem, obrzękiem, zaczerwienieniem i częściową deformacją.

Ból barku – jak mu zapobiec

  • Nie przekraczaj możliwości swojego ciała! Jeśli czujesz, że niesiony przez Ciebie przedmiot czy zadanie z ciężarami przekracza twoje fizyczne możliwości, poproś o pomoc. Nie ma się czego wstydzić.
  • Bądź ostrożny na siłowni. Istnieje przekonanie, że poprzez zwiększanie masy ciała – mięśnie poradzą sobie z większymi wyzwaniami. Jednak wszystko musi następować krok po kroku, w swoim indywidualnym czasie. Pamiętaj o tym, jeśli nie chcesz zrobić sobie krzywdy.
  • Wykonuj regularnie, przystosowane dla Ciebie ćwiczenia – to pomoże zapobiec nagłym schorzeniom stawów.

Rozgrzewka jest tak samo niezbędna jak picie wody! Zanim rozpoczniesz pracę na siłowni czy jakikolwiek intensywny wysiłek fizyczny – zmobilizuj swoje mięśnie rozgrzewką. Zapominanie o niej, zwiększa ryzyko zachorowań i uszkodzeń układu ruchu. Pamiętaj, że należy uspokoić ciało poprzez stretching statyczny, także po wysiłku.

Naturalne środki łagodzące ból barku

Nie ma większego sprzymierzeńca naszego organizmu – niż naturalne środki leczenia. Pamiętaj jednak, że jeśli ból jest przewlekły i przeszywający – najlepiej będzie skonsultować się ze specjalistą i wykonać szereg niezbędnych badań, aby podjąć leczenie.

1. Rozmaryn na reumatyzm i artretyzm

Składniki

  • ½ filiżanki liści rozmarynu (100 g)
  • 1 łyżka oleju goździkowego (15 ml)
  • 1 szklanka oleju roślinnego (250 ml)
rozmaryn

Potrzebne akcesoria:

  • Bandaż
  • Waciki

Przygotowanie

  • Umieść wszystkie składniki w garnku i podgrzej.
  • Kiedy napar zacznie się gotować, przytrzymaj jeszcze 2 minuty.
  • Po tym czasie – odstaw na kilka minut.
  • Zwilż waciki, rozłóż je na bolesnym obszarze i dobrze owiń bandażem.
  • Pozostaw opatrunek na noc.

Dawniej gałązek rozmarynu używano, aby odpędzać “złe duchy” i koszmary senne. Dziś uznawany jest za roślinę leczniczą dzięki swoim właściwościom wiruso-, bakterio- i grzybobójczym. Oprócz tego wzmacnia odporność, działa przeciwzapalnie i przeciwnowotworowo.

2. Cytryna na zapalenie stawów

W przypadku występującego bólu artretycznego nie ma nic lepszego niż przeciwzapalne właściwości cytryny.

Składniki

  • Sok z 5 cytryn
  • Łyżka miodu (25 g)

Przygotowanie

  • Połącz składniki, aż uzyskasz jednorodną mieszankę.
  • Codziennie zażywaj na pusty żołądek, aż zauważysz znaczną poprawę.

3. Krem mentolowy na ból barku i nie tylko

Zwracając się ku naturalnym środkom leczniczym, możemy czerpać przyjemność z własnoręcznego wykonania domowego remedium. Alternatywą dla substancji farmakologicznych będzie przygotowanie własnego kremu mentolowego, który przy pomocy masaży załagodzi ból i dyskomfort. Podpowiemy Ci jak tego dokonać.

krem mentolowy

Od wieków krem mentolowy stosuje się w Maroku, jako antidotum na wszelki ból. Można go zastosować na nerwobóle; sprawdzi się w leczeniu reumatyzmu; pomoże na bóle mięśniowe czy zakwasy. 

Składniki

  • 1 szklanka oczaru wirginijskiego (200 g)
  • 4 łyżki lanoliny (60 ml)
  • 6 łyżek mentolu (90 ml)

Przygotowanie

  • Wszystkie składniki połącz w kąpieli wodnej, aż uzyskasz gęstą pastę.
  • Odstaw i poczekaj aż preparat ostygnie.
  • Kiedy remedium będzie gotowe, delikatnie, okrężnymi ruchami, wmasuj w bolesny obszar.
  • Pozostaw na całą noc.

Choć ból barku prowadzi do ogromnego dyskomfortu, często trwa tygodniami i nie pozostawia nadziei na poprawę – pamiętaj, że możesz go uniknąć – nawet domowymi  sposobami. Istotne jest jednak, aby zwrócić uwagę na przyczyny tego schorzenia i ich nie bagatelizować. Kto pyta nie błądzi, a specjalistyczna diagnoza jeszcze nikomu nie zaszkodziła.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.