Goździki i wszystkie ich tajemnice

Jedną z najbardziej znanych właściwości goździków jest działanie znieczulające. Często pomaga w złagodzeniu bólów zębów i dziąseł.
Goździki i wszystkie ich tajemnice

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2022

Goździki to wysuszone, nierozkwitłe jeszcze pąki kwiatowe drzewa goździkowego. Od wielu lat stosowane są jako przyprawa do potraw zarówno tych słodkich, jak i pikantnych. Często uzupełniają smak konfitur, kompotów czy marynat.

Oprócz jednak niesamowitych walorów smakowych i właściwości, które można wykorzystać w gastronomii, za tą niepozorną przyprawą kryją się potężne właściwości lecznicze. Goździki bowiem działają przeciwbólowo i antyseptycznie.

W dzisiejszym artykule postaramy się nieco przybliżyć Ci to, jak korzystnie ta przyprawa może wpłynąć na Twoje zdrowie i samopoczucie.

Goździki nie tylko przyprawą!

Korzystne dla zdrowia właściwości

  • działa znieczulająco
  • przeciwbakteryjnie
  • przeciwbólowo
  • pobudzająco
  • przeciwskurczowo
  • uważany jest za afrodyzjak

Jedną z ważnych substancji, które w nim znajdziemy, jest eugenol, organiczny związek chemiczny z grupy terpenów. Zapobiega on krzepnięciu krwi i idealnie nadaje się dla pacjentów cierpiących na problemy z układem krążenia krwi.

Często stosowany jest przy zabiegach stomatologicznych takich jak plombowanie czy przy leczeniu kanałowym.

Oprócz tego w goździkach znajdziemy flawonoidy, które pomagają w obniżeniu cukru we krwi i mogą być stosowane jako naturalny środek przeciwzapalny, a nawet antybiotyk.

Przyprawa nie tylko ma lecznicze właściwości, ale dostarcza składników odżywczych takich jak witamina K, magnez, wapń, potas i kwasy tłuszczowe omega 3.

Na co pomagają goździki?

Przyprawa ta świetnie sprawdza się przy leczeniu grzybicy stóp. Oprócz tego łagodzi objawy biegunki, ale i pomaga przy leczeniu poważnych infekcji i zakażeń spowodowanych na przykład pasożytami jelitowymi, gruźlicą, cholerą czy malarią.

Goździki na zdrowe stopy

Łagodzi bóle głowy i pobudza krążenie krwi, zwalczając tym samym objaw zimnych stóp.

Jak wykorzystać właściwości goździków?

Przyprawę w proszku można wymieszać z miodem. Otrzymany preparat jest doskonały na wzdęcia i nudności. Innym sposobem jest przygotowanie naparu. Wystarczy zagotować 2-3 ząbki goździków i pozostawić na 10 minut do ostygnięcia, a następnie dodać odrobinę miodu dla osłody.

W wypadku bólów głowy można przygotować słoną pastę. Wystarczy wymieszać sól, wodę i sproszkowane goździki i tak przygotowany preparat nałożyć na czoło i skroń wykonując przy tym delikatny masaż.

Ci, którzy cierpią z powodu bólów zębów, również mogą sięgnąć po goździki. W takich sytuacjach wystarczy wymieszać ćwierć łyżki oliwy z oliwek z kilkoma kroplami olejku goździkowego i tak przygotowaną mieszankę zastosować bezpośrednio na bolące miejsce.

W momencie, gdy ból odczuwalny jest w dziąsłach, można zdecydować się na wcieranie proszku z goździka w pożądane miejsce. Albo zwilżyć wacik kosmetyczny odrobiną olejku goździkowego. Dzięki właściwościom znieczulającym i przeciwbólowym dolegliwości zostaną nieco złagodzone.

Goździki mogą również wykorzystać kobiety w ciąży i masować brzuch olejkiem z rośliny podczas skurczów. Również poprzez aplikację kropelki olejku do ucha możemy sprawnie pozbyć się dolegliwości bólowych tego narządu.

Napar z goździków jest skuteczny również w przypadkach nudności spowodowanych przebywaniem na wysokościach. Może być też wykorzystywany przy leczeniu cholery.

Podsumowując jak widać goździki można wykorzystać nie tylko jako przyprawę i w ten sposób nadać potrawą niepowtarzalnego, oryginalnego smaku. Ale i warto wypróbować ich właściwości lecznicze, których jak widać jest naprawdę sporo.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Shan, B., Cai, Y. Z., Sun, M., & Corke, H. (2005). Antioxidant capacity of 26 spice extracts and characterization of their phenolic constituents. Journal of Agricultural and Food Chemistry. https://doi.org/10.1021/jf051513y
  • Niki, E. (2010). Assessment of antioxidant capacity in vitro and in vivo. Free Radical Biology and Medicine. https://doi.org/10.1016/j.freeradbiomed.2010.04.016
  • Nzeako, B. C., Al-Kharousi, Z. S. N., & Al-Mahrooqui, Z. (2006). Antimicrobial activities of clove and thyme extracts. Sultan Qaboos University Medical Journal.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.