Bielactwo nabyte — jak złagodzić jego objawy?

W przypadku bielactwa bardzo ważna jest ochrona skóry przed działaniem promieni słonecznych. Skóra chorego bowiem jest wrażliwsza i pod ich wpływem może dość do pogorszenia stanu choroby.
Bielactwo nabyte — jak złagodzić jego objawy?
Carlos Fabián Avila

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Carlos Fabián Avila.

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Bielactwo nabyte to przewlekła choroba skóry polegające na depigmentacji jej płatów. Efektem choroby jest rozpad melanocytów — komórek pigmentowych skóry odpowiedzialnych za jej kolor, a w konsekwencji pojawianie się odbarwionych białych plam.

Mogą pojawiać się one w widocznych miejscach takich jak ręce, twarz, szyja czy brzuch między innymi. W niektórych przypadkach może występować również w tkankach jamy ustnej, nosa, genitaliów, a nawet w siatkówce oka.

Mimo tego, że bielactwo jest chorobą skóry, leczenie powinno również obejmować sferę emocjonalną pacjenta. Powinniśmy choremu zapewnić wsparcie, jako że przypadłość może być powodem niskiej samooceny i negatywnie wpływać na jego samopoczucie.

Bielactwo nabyte i jego przyczyny

Wieloletnie badanie jak na razie nie doprowadziły nas do konkretnej przyczyny tego schorzenia. Są teorie, które sugerują, że bielactwo jest spowodowane wadliwym działaniem układu immunologicznego, gdzie to przeciwciała zaczynają niszczyć zdrowe komórki pigmentowe skóry.

Bielactwo nabyte

Melanocyty, czyli komórki pigmentowe, w których wytwarzane są pigmenty – melaniny odpowiedzialne za kolor naszej skóry. Na skutek nieprawidłowego funkcjonowania układu obronnego mogą ulec zmianie lub zostać całkowicie zniszczone, co powoduje powstawaniem białych odbarwionych plam w różnych częściach ciała.

Eksperci zgadzają się co do jednego, że większość przypadków bielactwa jest silnie powiązana z czynnikami genetycznymi, które są dziedziczone.

Jak na razie nie wymyślono skutecznego lekarstwa, jednak istnieje kilka metod, które w znaczny sposób mogą podnieść jakość życia pacjenta i nieznacznie zmniejszyć widoczność powstałych plam.

Kilka wskazówek dla chorych na bielactwo

Osoby cierpiące na bielactwo powinny szczególnie chronić i zadbać o swoją skórę. Choroba bowiem sprawia, że jest ona wrażliwsza i delikatniejsza niż u zdrowych osób.

Ochrona przed słońcem

Bardzo ważne jest, by zachować ostrożność w momencie kontaktu skóry z promieniami słonecznymi. Rekomenduje się stosowanie kremów z odpowiednim filtrem, a nakładanie go powinno nastąpić przynajmniej 30 minut przed ekspozycją na słońce.

Nigdy nie powinno zapominać się o okularach przeciwsłonecznych, kapeluszu i odpowiednim ubraniu, by skutecznie móc chronić skórę przed dodatkowymi uszkodzeniami.

W związku z tym, że skóra osób cierpiących na bielactwo zdecydowanie łatwiej i szybciej ulega poparzeniom słonecznym, należy ograniczyć wielogodzinne pobyty na słońcu.

Tatuaże

To prawda, że istnieje technika tatuażu kosmetycznego i leczniczego zwana mikropigmentacją, która może być pomocna w momencie starania się ukrycia widocznych białych przebarwień.

Mimo wszystko z drugiej strony podobne zabiegi mogą spowodować przyspieszenie rozwoju choroby i szybsze pojawianie się nowych plam.

Naturalne środki pomagające złagodzić skutki bielactwa

Niektóre naturalne składniki działają korzystnie na skórę i w jakimś stopniu mogą ograniczyć skutki bielactwa. Jednak wszystkie rezultaty leczenia zarówno pozytywne, jak i negatywne w dużej mierze zależą od postawy chorego, konsekwencji w stosowaniu, cierpliwości i wiary.

Papaja na bielactwo

Owoc ten zawiera substancje odżywcze, które pobudzają melanocyty do produkcji melaniny. Jest to niedrogi sposób, a cieszący się naprawdę pozytywnymi wynikami.

Papaja

Jak wykorzystać papaję?

  • wystarczy wyciąć kawałek miąższu papai, a następnie go dokładnie rozgnieść. Otrzymaną pastę stosować bezpośrednio na fragmenty skóry dotknięte chorobą. Pozostawić do działania aż do wyschnięcia preparatu i stosować dwa razy dziennie w celu osiągnięcia lepszych efektów
  • oprócz tego by lepiej wykorzystać właściwości tego owocu można przyjmować świeży sok z papai

Czerwona glinka, a bielactwo

W składniku tym znajdziemy miedź, która może pomóc w przywróceniu prawidłowej pigmentacji skóry. Ponadto czerwona glinka właściwości korzystnie wpływające na krążenie krwi i przyczynia się do zdrowszego wyglądu skóry.

Jak wykorzystać czerwoną glinkę?

Dwie łyżki czerwonej glinki należy wymieszać z sokiem imbirowym i tak powstałą pastę zastosować na obszary skóry dotknięte zmianami chorobowymi i pozostawić do działania na około 15 minut.

Kurkuma

Ta egzotyczna przyprawa niesie ze sobą wiele dobroczynnych właściwości, a między nimi i te, które korzystnie wpływają na skórę. Jak wykorzystać naturalną zdolność kurkumy do pigmentacji?

Kurkuma na bielactwo

Składniki:

  • 0,5 kg świeżej kurkumy
  • 0,25 kg świeżego imbiru
  • sok z pięciu cytryn

Sposób przygotowania:

  • wszystkie składniki umieścić w jednym słoiku, wymieszać i preparat umieścić w lodówce. Przed każdym posiłkiem spożywać dwie łyżeczki mieszanki
  • innym sposobem jest stosowanie preparatu bezpośrednio na skórę dotknięta zmianami chorobowymi

Rośliny rzęsowe

Jest to podrodzina, która obejmuje drobne pływające rośliny wodne często występujące w jeziorach, stawach i jak się okazuje, są one świetnym sposobem na złagodzenie objawów bielactwa. Problem może być jednak w ich zdobyciu.

Jak wykorzystać te rośliny?

Produkt należy mielić aż do uzyskania jednolitej masy, do której następnie należy dodać łyżeczkę miodu. Zaleca się przyjmowanie mieszanki po jednej łyżce dwa razy dzienne najlepiej przed posiłkiem.

Imbir na bielactwo

Następny egzotyczny korzeń, który zasłyną ze swoich leczniczych właściwości. Jak się okazuje, może być on równie przydatny w momencie łagodzenia skutków bielactwa. Imbir szczególnie korzystnie wpływa na układ krwionośny, zwiększając przepływ krwi.

Imbir

Składniki:

  • 1 korzeń imbiru
  • 1 łyżeczka oleju musztardowego
  • szczypta kurkumy w proszku

Sposób przygotowania:

Korzeń imbiru dokładnie rozgnieść, a następnie wymieszać z olejem musztardowym i kurkumą w proszku. Otrzymaną pastę należy zastosować bezpośrednio na przebarwione miejsca i pozostawić do działania na około 20 minut.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Sad.org.ar. (Consulta 2018). CONSENSO SOBRE VITÍLIGO. Online [http://www.sad.org.ar/wp-content/uploads/2016/04/Consenso-vitiligo-2015.pdf].
  • Salinas-Santander, M., Sánchez-Domínguez, C., Cantú-Salinas, C., Ocampo-Garza, J., Cerda-Flores, R., Ortiz-López, R., & Ocampo-Candiani, J. (2014). Vitíligo: Factores asociados con su aparición en pacientes del noreste de México. Dermatologia Revista Mexicana.
  • Díaz, V. del C. G., Domínguez, M. A., Pedrero, M. L. P., Santacruz, F. J., Fonseca, A. A., Casas, P. C., & Arreola, L. del P. T. (2011). Guía de práctica clínica para el tratamiento del vitíligo. Dermatologia Revista Mexicana. https://doi.org/10.1016/j.medcli.2013.07.010

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.