Bezsenność: rośliny idealne do Twojej sypialni

Czy wiedziałaś o tym, że waleriana - oprócz tego, że jest idealna do naparów i relaksujących herbatek - może nam pomóc zrelaksować się przed snem, a nawet lepiej i głębiej spać? Wystarczy, że umieścimy tę roślinę w naszej sypialni.
Bezsenność: rośliny idealne do Twojej sypialni

Napisany przez Katherine Flórez

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Czy miewasz trudności z zasypianiem albo często budzisz się w nocy? Jeżeli tak jest, być może przyjdzie Ci uporać się z problemem, jakim jest bezsenność. Prawdopodobnie będzie trzeba podjąć pewne kroki, by polepszyć jakość Twojego snu.

Bezsenność na początku wydaje się być błahym problemem, dlatego też często ją ignorujemy. Okazuje się jednak, że jeśli nie będziemy jej odpowiednio kontrolować, z czasem znacznie obniży ona naszą produktywność i poziom energii w ciągu dnia. Zacznie również wpływać na inne dziedziny Twojego życia.

Zła jakość snu może powodować utratę sił fizycznych oraz sprawności umysłowej, może bardzo obniżać humor, stwarzać trudności w koncentracji i inne powikłania, które znacznie obniżają jakość życia.

Na szczęście istnieje wiele kroków, które możemy podjąć, by zwalczyć bezsenność i zacząć na nowo cieszyć się głębokim, błogim snem, który regeneruje nasze siły. Jedną z najprostszych i w 100% naturalnych metod jest wprowadzić do wystroju swojej sypialni rośliny wykazujące działanie odprężające.

Są one nie tylko piękne, stanowiąc uroczy dodatek do wystroju Twoich wnętrz, ale też wykazują autentyczne antystresowe i oczyszczające właściwości. To z kolei wspomaga zdrowy, głęboki sen.

W dzisiejszym artykule chcielibyśmy podzielić się z Tobą pomysłem na 6 najlepszych do Twojej sypialni roślin. Wybierz tę, która najbardziej przypadnie Ci do gustu. Odkryj rośliny, które pomagają zwalczyć bezsenność już teraz!

1. Najlepsze rośliny do Twojej sypialni: Jaśmin

Jaśmin to egzotyczna roślina, której przypisuje się właściwości kojące i uspokajające ciało oraz umysł. Dowiedziono, że jaśmin pomaga kontrolować stany niepokoju, a to z kolei wyraźnie przyczynia się do podniesienia jakości snu.

Jaśmin pomaga zwalczyć bezsenność

Warto więc postawić jaśmin na szafce nocnej przy łóżku lub w jakimkolwiek innym miejscu w sypialni. Pomoże Ci on lepiej spać i zaznać odprężenia w sypialni.

2. Lawenda na bezsenność

Lawenda to bardzo popularna roślina. Swoją sławę lawenda zawdzięcza właściwościom relaksującym i aromaterapeutycznym. Jest składnikiem wielu kuracji leczących bezsenność, stany niepokoju oraz lęki.

Niepowtarzalny zapach, jaki rozpyla wokół siebie lawenda, uspokaja rytm serca oraz spowalnia produkcję kortyzolu, znanego jako hormon stresu.

Choć część osób najchętniej sięga po lawendę w postaci perfumowanych produktów lub olejków, my zalecamy stosowanie jej w bardziej naturalnej formie: jako piękną ozdobną roślinę w Twojej sypialni.

3. Aloes

Aloes jest zakwalifikowany jako jedna z roślin najskuteczniej oczyszczających powietrze (dane pochodzą od NASA). Najwyraźniej – w przeciwieństwie do większości roślin aloes uwalnia tlen właśnie w nocy. To z kolei pomaga zwalczać bezsenność, a także sprzyja temu, że śpimy głęboko i nieprzerwanie.

Aloes

Należy również podkreślić, że aloes to jedna z najłatwiejszych w utrzymaniu i uprawie roślin. Nie wymaga specjalnych nawozów ani częstego podlewania.

Nie bez przyczyny starożytni Egipcjanie nadali aloesowi miano “rośliny nieśmiertelności”. Do dziś znajduje ona swoje zastosowanie w licznych kuracjach i terapiach medycznych oraz estetycznych.

Dlatego też zalecamy umieszczenie aloesu w sypialni. Ważny szczegół: aloes potrzebuje sporo światła, najlepiej postawić go przy oknie.

4. Gardenia – pomoże zwalczyć bezsenność

Cechą charakterystyczną gardenii są jej wiecznie zielone, skórzaste liście i silnie pachnące kwiaty wykazujące działanie relaksujące. Jest jedną z tych nieproblematycznych roślin, które wspaniale sprawdzają się w naszej sypialni.

Do tego gardenia pomaga zwalczyć bezsenność, wspomagając zdrowy, głęboki i regenerujący sen.

Istnieją badania, które dowodzą, że Gardenia jasminoides właściwości podobne do waleriany i skutecznie koi stany lękowe, nerwy oraz ułatwia zasypianie.

Trzeba jednak przyznać, że nie należy ona do najłatwiejszych w utrzymaniu. Jej kwiaty i liście wymagają starannej pielęgnacji.

5. Waleriana

Waleriana to urocza roślina o różowych lub białych kwiatach, których zapach jest wprost niepowtarzalny. Jest ona używana już od XVI wieku jako składnik aktywny w produkcji perfum. Z czasem zaczęto też używać jej korzeni do przyrządzania naparów zwalczających bezsenność.

Waleriana

Odkrycie jej leczniczych właściwości uspokajająco-kojących przypisuje się rzymskiemu filozofowi Galeno. To on jako jeden z pierwszych zalecił stosowanie tej rośliny w celach leczniczych.

Z czasem okazało się, że jego zalecenia były jak najbardziej trafione, gdyż składniki zapachowe waleriany są bardzo skuteczne w zwalczaniu bezsenności. Jeżeli zamierzasz umieścić walerianę w swojej sypialni, pamiętaj, że potrzebuje ona dużo słońca. Co najmniej 6 godzin dziennie musi być w nasłonecznionym miejscu.

6. Palma bambusowa na bezsenność

Mała palma bambusowa bądź trzcinowa to idealna wręcz opcja dla osób szukających sposobu na harmonię i oczyszczone powietrze w swoich wnętrzach. 

Właściwości palmy bambusowej zapewniają Ci komfort czystego i świeżego powietrza w ciągu dnia, ale też zapewniają odpowiedni relaks w nocy. Ponadto, wziąwszy pod uwagę tropikalne pochodzenie palmy bambusowej, nadaje ona sypialni urok i oryginalność.

Jeżeli zdecydujesz się na palmę bambusową w sypialni, postaraj się utrzymać ziemię w doniczce lekko wilgotną i zapewnij roślinie odrobinę światła słonecznego. Zanim wybierzesz jakąkolwiek z przedstawionych przez nas roślin, upewnij się, że nie masz na nią alergii. To samo dotyczy Twoich dzieci oraz zwierząt domowych.

Pamiętaj o oczyszczaniu ich liści z kurzu – najlepiej jest robić to co tydzień i odpowiednio je podlewaj, a będziesz się cieszyć ich urokiem i właściwościami przez długi czas.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ferre Navarrete, F., & Vilches Aguirre, Y. (2012). Diagnóstico y tratamiento del insomnio. Medicine (Spain). https://doi.org/10.1016/S0304-5412(12)70483-3.
  • Ortiz, O., Sánchez-Mora, N., Fraguas, D., & Arango, C. (2008). Valeriana en el tratamiento a largo plazo del insomnio. Revista Colombiana de Psiquiatría.
  • Kaufman, D. M. (2008). Trastornos del sueño. In Neurología clínica para psiquiatras. https://doi.org/10.1016/B978-84-458-1917-3.50017-2.
  • Pedraza Martínez, I. (2021). El cuidado de la planta de interior.  Barcelona, España: Universitat de Barcelona.
  • Browning, B & Cooper, C (2015) The Global Impact of Biophilic Design in the Workplace. Human Spaces
  • Wilson, E.O. (1984). Biophilia: The human bond with other species. Cambridge: Harvard University Press.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.