Czysta sypialnia - 5 kroków do zdrowego snu!

Jeśli często dokuczają ci w nocy ból gardła, podrażnienie oczu albo zwyczajnie masz problemy z zasypianiem, być może źródło problemu tkwi w mikroorganizmach zamieszkujących w twojej sypialni. Sprzątaj ją często i dokładnie!
Czysta sypialnia - 5 kroków do zdrowego snu!

Napisany przez Andrea Caillet Bois

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Prawidłowo zdezynfekowana i czysta sypialnia stanowi klucz do zdrowego odpoczynku po aktywnym dniu. Jeśli nie przywiązujesz wielkiej wagi do regularnego sprzątania wszystkich zakamarków pokoju, w którym śpisz, mogą wystąpić u ciebie zaburzenia snu oraz rozmaite alergie czy nawet przewlekły ból gardła.

Pamiętaj, że w przypadku sypialni powierzchowne sprzątanie nie wystarczy. Pokój ten jest dla ciebie miejscem nocnego odpoczynku, regeneracji organizmu i relaksu, a zatem powinien być zawsze wolny od wszelkiego rodzaju chorobotwórczych mikroorganizmów. Zdezynfekowana i czysta sypialnia zapewni ci zdrowy i spokojny sen przez całą noc.

Łóżko, materac, zasłony, dywany itp. – to idealne miejsca dla bakterii, grzybów i pajęczaków. Mnożą się one tam, gdzie jest ciepło i przytulnie. Niektóre z nich są tak wytrzymałe, że nie znikają po starciu kurzów czy odkurzeniu podłogi. Dlatego też należy regularnie dezynfekować wszystkie elementy swojej sypialni, aby skutecznie pozbyć się chorobotwórczych cząsteczek.

Gnieżdżące się w sypialni bakterie, grzyby czy roztocza mogą być sprawcami alergii, kataru, złego samopoczucia, bezsenności, bólu gardła… Jak wiadomo higiena snu może mieć wpływ na funkcjonowanie całego naszego organizmu. Jeśli dobrze się nie wysypiamy, nasze ciało jest mniej wydajne i odczuwa ciągłe zmęczenie.

Czysta sypialnia gwarancją zdrowia i głębokiego snu

O tym, że czysta sypialnia sprzyja utrzymaniu zdrowia, już wiemy. Inną kwestią są stosowane przez nas środki czyszczące i dezynfekujące. Staraj się wybierać produkty naturalne, które nie będą wywoływały w twoim organizmie żadnych niepożądanych skutków ubocznych.

Pamiętaj, że komercyjne środki czystości są bardzo silne, gdyż zawierają mnóstwo chemicznych składników, które są niebezpieczne zwłaszcza dla dzieci i zwierząt domowych. To właśnie one są najbardziej podatne na alergie i wszelkiego rodzaju uczulenia wywołane chemicznymi detergentami.

Gustownie urządzona sypialnia

Aby twoja sypialnia była zawsze sterylnie czysta, należy dokładnie dezynfekować wszystkie elementy jej wystroju. W praktyce oznacza to, że nie wystarczy skupić się tylko na pościeleniu łóżka i odkurzeniu podłogi – należy dobrze wysprzątać wszystkie zakamarki.

Każdego dnia w twojej sypialni gromadzą się kurz, pajęczaki i inne cząsteczki, które mogą wywoływać alergię lub prowadzić do rozmaitych zaburzeń snu. Staraj się więc znaleźć czas na systematyczne dezynfekowanie swojej sypialni. Rekompensatą za wysiłek będzie dobry wypoczynek i brak alergii.

Dezynfekcja sypialni w 5 krokach

1. Pościel

Podstawową i najważniejszą informacją jest to, że łóżko należy ścielić codziennie, a pościel zmieniać przynajmniej raz w tygodniu. Chociaż wielu z nas takie zasady higieniczne mogą się wydawać nieco przesadzone, liczne badania naukowe dowodzą, że w naszych łóżkach gnieździ się prawdziwy ogrom mikro stworzeń.

Oprócz pościeli powinniśmy również regularnie prać (choć nie tak często jak pościel) materace, koce, kołdry i wszelkiego rodzaju narzuty. To właśnie w nich chowają się i mnożą chorobotwórcze organizmy, cząsteczki kurzu i roztocza, które mają negatywny wpływ na stan naszego zdrowia.

Stosuj poniższe trzy kroki, a twoja sypialnia zawsze będzie czystym i zdrowym miejscem do odpoczynku.

 • Pierz pościel z użyciem neutralnego środka piorącego przynajmniej raz w tygodniu.
 • Każdego dnia ściel łóżko, dokładnie wytrzepując pościel poza sypialnią.
 • Codziennie usuwaj gromadzący się na sypialnianych powierzchniach kurz.

2. Materac

Nie ma co ukrywać – materac to jedno największe siedlisko bakterii, roztoczy i szkodliwych dla zdrowia cząsteczek w całej sypialni. Ponieważ czyścimy go rzadko, odkłada się w nim złuszczony naskórek, wsiąka pot i łój.

Materac

W rzeczywistości czyszczenie materaca wcale nie jest takim trudnym zadaniem, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy zaopatrzyć się w dwa naturalne produkty i znaleźć przynajmniej raz w miesiącu chwilkę na sprzątanie.

Składniki
 • Pół szklanki sody oczyszczonej (125 g)
 • Olejek eukaliptusowy (10 kropli)
Jak przygotować środek dezynfekujący?
 • W niewielkiej misce rozpuść sodę oczyszczoną w wodzie.
 • Następnie dodaj do roztworu 10 kropli olejku eukaliptusowego, dokładnie wymieszaj i odstaw miksturę na pięć minut, aby wszystkie składniki miały czas się połączyć.
 • Na koniec przelej preparat do butelki ze spryskiwaczem.
Jak stosować preparat?
 • Spryskaj materac przygotowanym domowym środkiem odkażającym.
 • Następnie pozostaw preparat na powierzchni materaca przez około jedną godzinę.
 • Po upływie tego czasu, odkurz materac.
 • Nałóż na niego ochraniacz i prześcieradło i gotowe!

3. Okna i zasłony

Chociaż firanki i zasłony to ważny element dekoracyjny i funkcjonalny każdej sypialni, należy wiedzieć, że gnieździ się w nich wiele chorobotwórczych mikroorganizmów. Dzieje się tak, ponieważ znajdują się one blisko okien oraz bezpośrednio wychwytują i pochłaniają dostający się z zewnątrz kurz.

Wewnątrz włókien firanek i zasłon gromadzą się duże ilości brudu i roztoczy, które na dłuższą metę mają niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Specjaliści ds. higieny osobistej zalecają pranie firan i zasłon przynajmniej raz w miesiącu. Przed ich ponownym zawieszeniem należy również dokładnie umyć okno.

4. Podłoga

Czysta sypialnia to także czysta podłoga. Również ona jest wielkim siedliskiem brudu i bakterii. Zaleca się jej dezynfekcję przynajmniej raz w tygodniu – oczywiście najlepiej z użyciem naturalnego środka odkażającego. Składniki do jego przygotowania z pewnością znajdziesz w swojej kuchni.

Mycie podłogi

Domowej roboty detergent do mycia podłóg zawiera w swym składzie ocet jabłkowy, który wykazuje silne działanie przeciwbakteryjne oraz aromatyczną cytrynę.

Czego będziesz potrzebować?
 • Wiadro z ciepłą wodą (3 litry)
 • Ocet jabłkowy (10 ml)
 • Sok z cytryny (5 ml)
 • Mop
 • Miotła lub odkurzacz
Jak przygotować naturalny płyn do mycia podłóg?
 • Wlej do wiadra około 3 litry ciepłej wody i dodaj do niej 10 ml octu jabłkowego.
 • Następnie dolej świeżo wyciśnięty sok z jednej cytryny.
 • Dokładnie wymieszaj miksturę.
 • Zanim zabierzesz się za mycie podłogi, dokładnie ją zamieć lub odkurz.
 • Kolejnym krokiem jest zanurzenie mopa w przygotowanym roztworze i dokładne wymycie podłogi, włącznie ze wszystkimi zakamarkami.
 • Na koniec pozostaw podłogę do wysuszenia.

5. Oczyszczanie powietrza roślinami

Nieskazitelnie czysta sypialnia udekorowana kilkoma doniczkami z zielonymi roślinami to idealne miejsce na relaks i nocny odpoczynek. Zielone liście tworzą atmosferę pełną harmonii, spokoju i dobrej energii.

Czysta sypialnia - rośliny przy łóżku

Oprócz tego rośliny znakomicie oczyszczają powietrze z kurzu, dwutlenku węgla i innych szkodliwych dla zdrowia substancji. Zadbaj więc o to by w twojej sypialni zawsze stała niewielka roślinka. Najlepszym wyborem będzie jedna z poniższych propozycji:

 • Jaśmin
 • Lawenda
 • Gardenia
 • Kaktus
 • Waleriana

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.