Artretyzm – 12 produktów leczniczych

Jeśli cierpisz na zapalenie stawów, to prawdopodobnie zauważyłaś, że nasilenie bólu zmienia się w zależności od twojej diety, poziomu aktywności oraz pogody.
Artretyzm – 12 produktów leczniczych
Eliana Delgado Villanueva

Przejrzane i zatwierdzone przez: dietetyk Eliana Delgado Villanueva.

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Jeśli cierpisz na artretyzm, to prawdopodobnie zauważyłaś, że poziom bólu zmienia się w zależności od sposobu odżywiania, poziomu aktywności czy pogody. Znalezienie żywności, która będzie poprawiać Twój stan może okazać się nie lada wyzwaniem. Ale można to zrobić!

Będziesz musiała poznać składniki, które pomagają złagodzić ból i zwiększą twoją mobilność. Powinnaś także ograniczyć spożycie żywności pogarszającej Twój stan zdrowia.

W dalszej części tego artykułu przedstawimy Ci listę produktów spożywczych, które mają korzystny wpływ na zdrowie osób chorujących na artretyzm i znakomicie poprawiają samopoczucie.

Pamiętaj, aby skonsultować się z lekarzem przed dokonaniem jakichkolwiek znaczących zmian w dotychczasowej diecie.

Banany a artretyzm

To zawsze jest dobra opcja. Jeśli próbujesz znaleźć lepszą żywność, aby walczyć z zapaleniem stawów, to jedzenie bananów jest dla Ciebie wskazane.

banany pomagają leczyć artretyzm

Banany są bogate w potas i wiele innych witamin i minerałów, takich jak kwas foliowy, witaminę B6 i C. Wszystko to pomaga złagodzić skutki artretyzmu i trzymać chorobę pod kontrolą.

Ponadto zawarte w bananach włókna i błonnik wspomagają Twój układ trawienny.

Mango i jabłka

Mimo, że mango to sezonowy owoc tropikalny i chociaż czasem może być drogi, to warto jeść go regularnie. Jest on bowiem bardzo bogaty w antyoksydanty.

  • Zawiera dużo witaminy E i beta-karotenu. Oba te elementy, są bardzo pomocne w hamowaniu postępu niektórych rodzajów artretyzmu.
  • Jabłka również przynoszą wiele korzyści dla Twojego organizmu. Między innymi wspomagają obniżenie napięcia stawów. Może to niwelować problemy związane z mobilnością i bólem.

Orzechy na artretyzm

Istnieje wiele odmian orzechów, które mogą przyczynić się do zmniejszenia stanów zapalnych w organizmie, ponieważ dostarczają one sporą dawkę zdrowych kwasów tłuszczowych.

orzechy w misce

Nade wszystko orzechy mają  znakomite działanie dla zdrowia stawów. Orzechy brazylijskie i nerkowca są w stanie przynieść prawdziwą ulgę.

Soja – obowiązkowy element diety chorujących na artretyzm

Liczne produkty sojowe mogą przyczynić się do poprawy zdrowia naszych stawów. Jeśli jednak cierpisz na dnę moczanową musisz uważać, ponieważ mogą przynieść Ci więcej szkód niż korzyści.

Soja może być spożywana na wiele różnych sposobów. Niemniej jednak, to sfermentowane produkty sojowe, takie jak miso, tempeh, czy tofu, najbardziej zmniejszają ból i stany zapalne wywołane przez zapalenia stawów.

Łosoś

Łosoś jest źródłem kwasów tłuszczowych omega 3. Z tego powodu ryba ta jest znakomita w walce z bólem związanym z artretyzmem.

łosoś i kwasy tłuszczowe, które pomagają leczyć artretyzm

Mimo że każda ryba bogata w tłuszcze jest zalecaną opcją, którą należy uwzględnić w swojej diecie, spróbuj spożywać łososia przynajmniej raz w tygodniu.

Wpływ kwasów omega 3 pomoże zmniejszyć stany zapalne w organizmie. Ważne jest, abyś codziennie dostarczała odpowiednie ilości kwasów omega 3, najlepiej pochodzące z różnych źródeł.

Papryka

Zawarta w papryce witamina C działa jako przeciwutleniacz. Jednocześnie pomaga zwalczać wolne rodniki w organizmie oraz zmniejszyć stan zapalny.

Z tego właśnie powodu łagodzi dokuczający Ci ból spowodowany artretyzmem. Bardzo ciężko jest uniknąć skutków działania wolnych rodników. Z tego powodu ważne jest, aby dostarczać organizmowi wystarczającą ilość antyoksydantów.

Papryka bardzo łatwo komponuje się z różnymi potrawami, sałatkami, koktajlami i dostarcza znacznych ilości witamin.

Zielona herbata a artretyzm

Wiadomo, że zielona herbata jest bardzo bogatym źródłem antyoksydantów.

zielona herbata

Ponadto zawiera specyficzne substancje, które wpływają na stany zapalne w organizmie. Z tego powodu zielona herbata jest świetnym sposobem na walkę z bólem stawów. Nie do końca wiadomo, jaką ilość herbaty należy spożywać, ale większość badań wskazuje, że picie jej dwa razy dziennie przynosi znakomite efekty.

Ziarna

Są one doskonałe do zmniejszenia stanów zapalnych, z wyłączeniem sytuacji, w których będziemy spożywać produkty niskiej jakości. Tańsze bardzo często zawierają dodatkowe składniki, które mogą nawet pogorszyć objawy artretyzmu.

Pamiętaj więc, by włączyć do swojej diety rośliny strączkowe, które oprócz efektów zdrowotnych, na dłużej dają nam uczucie sytości.

Szpinak, pomidory oraz buraki cukrowe

Istnieje więcej przykładów żywności, która pomaga w zwalczaniu zapalenia stawów.

  • Szpinak jest pełen składników odżywczych i błonnika.
  • Pomidory, zawierają likopen, który pomaga zmniejszyć ból związany z zapaleniem stawów. Należy pamiętać, że po ugotowaniu pomidorów, możemy uzyskać większe ilości likopenu.
  • Buraki cukrowe są bogate w antyoksydantymiedzy innymi betalainę, która jest bardzo pomocna w podnoszeniu odporności naszego organizmu.

Należy również pamiętać, że dla uzyskania jak największych korzyści, najlepszym rozwiązaniem będzie kupowanie surowej żywności oraz przygotowywanie jej w domu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Mokbel K., Mokbel K., Chemoprevention of breast cancer with vitamins and micronutrients: a concise review. In Vivo, 2019. 33 (4): 983-997.
  • Stella AB., Cappellari GG., Barazzoni R., Zanetti M., Update on the impact of omega 3 fatty acids on inflammation, insulin resistance and sarcopenia: a review. Int J Mol Sci, 2018.
  • Rogers TS., Seehusen DA., Omega 3 fatty acids and cardiovascular disease. Am Fam Physician, 2018. 97 (9): 562-564.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.