Zielone jabłko, miód i cytryna na zdrowe płuca

Zielone jabłko jest bogate w antyoksydanty. Wraz z cytryną, w której znajduje się wiele witamin i leczniczymi właściwościami miodu tworzą idealne połączenie, które poprawi stan płuc i ułatwi oddychanie.
Zielone jabłko, miód i cytryna na zdrowe płuca
Mario Benedetti Arzuza

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Mario Benedetti Arzuza.

Napisany przez Valeria Sabater

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Jak zadbać o zdrowie naszych płuc? Dzięki koktajlowi, w którym znajdziemy jabłko, miód i cytrynę poprawimy ich funkcjonowanie. Pomoże ona nam także w wypadku gdy jesteśmy nałogowymi palaczami lub właśnie jesteśmy w momencie rzucania nałogu. Szczerze zachęcamy do włączenia tej mieszanki na codzienne śniadanie.

Koktajl jest bardzo prosty w przygotowaniu, ekonomiczny, a jednocześnie jest świetnym sposobem na dostarczenie potężnej dawki antyoksydantów, które wspomogą usuwanie zanieczyszczeń gromadzących się w płucach każdego dnia.

Jak wykorzystać jabłko, miód i cytrynę i go przygotować?

Jabłko, miód i cytryna sposobem na czyste płuca

Korzyści jakie niesie jabłko, miód i cytryna

 

Nasze płuca to jeden z ważniejszych organów naszego ciała. To tam dochodzi do wymiany gazowej i transportu tlenu do krwi. Bez tych procesów komórki nie mogłyby poprawnie wykonywać swoich funkcji, a cały organizm zacząłby powoli niedomagać.

Prostym dowodem jest, chociażby to, że w ciągu dnia wykonujemy około 25 000 tysięcy oddechów. Natomiast najczęściej zdarzające się schorzenia dotykające ten narząd związane są z tym, że nie jesteśmy w stanie normalnie oddychać, a tym samym dostarczamy mniej tlenu naszemu ciału.

Zielone jabłko

 

Dlatego tak ważne jest zwracanie uwagi na wszelkiego rodzaju anomalia takie, jak duszności, niewytłumaczalne zmęczenie lub nieuzasadniony ból w okolicach klatki piersiowej. W wypadku podobnych dolegliwości nie wahaj się jak najszybciej skonsultować z lekarzem, a tym bardziej, jeżeli jesteś palaczem!

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), rak płuc, astma czy zapalenie płuc to najczęstsze choroby, które dotykają ten narząd. Należy jednak pamiętać, że ich przyczyną najczęściej są papierosy. Dlatego warto skoncentrować się na korzyściach, jakie w połączeniu dają jabłko, miód i cytryna.

Zielone jabłko poprawia pracę płuc

Jabłka szczególnie te zielone według badań przeprowadzonych przez Departament Nauk Medycznych Saint George Hospital w Londynie (Wielka Brytania) poprawiają pracę naszych płuc. Zanim wyciągnięto te wnioski, przeprowadzono następujący eksperyment:

  • obserwowano 2500 mężczyzn w wieku od 45-49 lat. Wielu z nich miało nadwagę i było nałogowymi palaczami. Połowa z nich włączyła do diety zielone jabłko natomiast druga część grupy kontynuowała swoją dietę
  • wszystkim co jakiś czas mierzono wydolność płuc i na podstawie otrzymanych wyników stwierdzono, że po roku różnice w wynikach obydwu grup były uderzające
  • miłośnicy cytrusów i naturalnych soków, którzy dodatkowo umieścili w diecie zielone jabłko, wykazywali mniejsze problemy z wypełnieniem płuc powietrzem, a później jego wydaleniem niż reszta uczestników biorących udział w eksperymencie
  • jeżeli spożycie jabłka wzrosło do dwóch dziennie możliwości objętościowe płuc wzrosły o 138 ml w porównaniu do uczestników, którzy ich nie spożywali
  • lekarze specjalizujący się w układzie oddechowym informują, że dieta bogata w przeciwutleniacze takie jak witamina C, które są w cytrynach i jabłkach, mogą pomóc w ochronie naszych płuc przed podrażniającymi zanieczyszczeniami znajdującymi się w powietrzu takimi jak ozon czy dwutlenek azotu
  • witaminy A, C i E oraz beta-karoten, które zawiera zielone jabłko korzystnie wpłyną na pracę tego narządu

Miód lekarski na płuca

Miód jest doskonale znany jako leczniczy, naturalny eliksir. Jeżeli jednak chcemy, by przyniósł oczekiwane rezultaty, musi być on w pełni ekologiczny.

Przy wyborze zawsze zwracaj uwagę na to do jakiej temperatury był podgrzewany. Najlepiej, by nie była to wartość wyższa niż 60°C. Również ważne jest, by miód wcześniej nie był poddawany żadnym procesom przemysłowym, podczas których dodawany jest cukier.

W ten sposób niszczone są enzymy, przeciwutleniacze i tracone jest to, co w nim najwartościowsze, czyli jego właściwości antybiotyczne.

Miód ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, dlatego jest szczególnie zalecany na wzmocnienie układu immunologicznego. Także jest naturalnym środkiem antyseptycznym, który świetnie sprawdza się przy leczeniu grypy, przeziębień i zapaleń płuc.

Uzdrawiające właściwości cytryny

Sok z cytryny jest świetnym sposobem na detoksykację i oczyszczanie, a w tym również i płuc.

Jego wysoka zawartość witaminy C i przeciwutleniaczy chroni komórki i tkanki przed atakami zewnętrznych zanieczyszczeń, które wnikają za każdym razem, gdy oddychamy. Cytryna wzmacnia naszą odporność i skutecznie wspomaga leczenie gryp i przeziębień.

Jak przygotować napój z zielonego jabłka, cytryny i miodu?

Składniki:

  • 1 zielone jabłko
  • sok wyciśnięty z jednej cytryny
  • 1 łyżka miodu (25g)
  • 1 szklanka wody (200 ml)

Sposób przygotowania:

  • jak już zostało wspomniane na początku, do przygotowania napoju potrzebne będą składniki ekologicznego pochodzenia. Tylko wtedy będziemy mogli w pełni korzystać z ich leczniczych właściwości i antyoksydantów, które korzystnie wpłyną na stan naszych płuc
    Jablka gotowe do zjedzenia z miodem
  • pierwszą czynnością, jaką należy wykonać to dokładnie umyć jabłko, pokroić je i umieścić w blenderze. Dodatkowo umieścić resztę składników i wymieszać

Wypicie tego środka każdego ranka przed wyjściem z domu wzmocni nasz system immunologiczny i pomoże zadbać o zdrowie płuc. Szczególnie zalecany jest palaczom i osobą, które właśnie zdecydowały się na rzucenie nałogu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • lArawwawala, Menuka & Hewageegana, Sujatha. (2017). Health Benefits and Traditional Uses of Honey: A Review. Journal of Apitherapy. 2. 9. 10.5455/ja.20170208043727.
  • Boyer, Jeanelle and Rui Hai Liu. “Apple phytochemicals and their health benefits” Nutrition journal vol. 3 5. 12 May. 2004, doi:10.1186/1475-2891-3-5
  • Esmail Al- Snafi, Ali. (2016). Nutritional value and pharmacological importance of citrus species grown in Iraq. IOSR Journal of Pharmacy. Vol 6, Nº8: 76-108. [Online] Avaiable at: http://iosrphr.org/papers/v6i8V1/H0680176108.pdf
  • Islam, Md Nazrul et al. “Modulation of Lung Function by Increased Nitric Oxide Production” Journal of clinical and diagnostic research : JCDR vol. 11,6 (2017): CC09-CC12.
  • Hyemin K., Mirim J., Yejin K., Jiyea C., el al., Red ginseng and vitamin C increase immune cell activity and decrease lung inflammation induced by influenza A virus/H1N1 infection. J Pharm Pharmacol, 2016. 68 (3): 406-20.
  • Jianling D., Rui L., Qun L., Peiyan H., et al., Biochemical properties, antibacterial and cellular antioxidant activities of buckwheat honey in comparision to manduka honey. Food Chem, 2018. 252: 243-249.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.