Zgaga - wylecz ją naturalnymi sposobami

Aby skutecznie podejść do leczenia zgagi ważne jest pamiętanie o tym, aby jak najdokładniej przeżuwać każdy kęs naszego posiłku, jako że nasza ślina znakomicie pomaga w optymalizacji procesu trawienia.
Zgaga - wylecz ją naturalnymi sposobami
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Dolegliwość określana potocznie jako zgaga jest niezwykle uciążliwym rodzajem zaburzenia funkcjonowania procesu trawienia, które może uszkodzić układ pokarmowy i negatywnie wpłynąć także na ogólny stan zdrowia i Twoje samopoczucie.

W naszym dzisiejszym artykule zamierzamy zaprezentować Ci kilka naturalnych sposobów do wykorzystania w domowym zaciszu, które pozwolą Ci zredukować dolegliwości, których przyczyną jest zgaga. Dodatkowo dzięki temu będziesz w stanie uniknąć konieczności stosowania syntetycznych leków i radzenia sobie z ich efektami ubocznymi.

Zapraszamy zatem do lektury!

Zgaga, a środki zobojętniające kwas żołądkowy – nie zawsze są one skuteczną odpowiedzią

Regularnie zażywanie leków zobojętniających kwas żołądkowy nie tylko nie zawsze są skutecznym rozwiązaniem tego problemu. Mogą również być bardzo niebezpieczne dla Twojego układu pokarmowego i ogólnie rzecz biorąc Twojego organizmu w przypadku stosowania ich przez dłuższy czas.

Sposoby zgaga> jabłko i soda oczyszczona

Leki te zmieniają naturalną kwasowość organizmu, a Twoje ciało wymaga ściśle określonego poziomu pH, aby móc prawidłowo trawić spożywane pokarmy.

Jeśli zakłócisz naturalny poziom pH organizmu, osłabisz tym samym swój żołądek, a dodatkowo zwiększysz podatność Twojego ciała na wszelkiego rodzaju choroby.

Postaraj się zwiększyć stopień zasadowości swojej diety

Aby leczenie okazało się skuteczne i trwałe, prawdziwe rozwiązanie problemu, jaki stanowi zgaga musi zostać oparte o zwiększenie stopnia zasadowości Twojej codziennej diety.

Oznacza to spożywanie pokarmów o właściwościach alkalicznych, które w naturalny sposób równoważą zakwaszenie i wyrównują poziom kwasów występujących w Twoim organizmie.

Postępując w ten sposób, nie zmieniasz kwaśnego odczynu pH swojego żołądka, ale zamiast tego stopniowo redukujesz stopień zakwaszenia organizmu i nie wpływasz w ten sposób na funkcjonowanie procesów trawienia.

Dieta zasadowa a zgaga

Jakie produkty spożywcze mają właściwości zasadowe?

 • Zielone warzywa liściaste: seler, brokuły, ogórek, pietruszka itp.
 • Inne warzywa: pomidor, jarmuż, buraki.
 • Owoce: awokado, cytryna, pomelo.
 • Fasola.
 • Orzechy i migdały.
 • Nasiona.
 • Wodorosty (algi).

Wyeliminuj produkty spożywcze podnoszące stopień zakwaszenia organizmu

Dodając do swojej diety pokarmy stymulujące zasadowość powinieneś jednocześnie eliminować produkty o odczynie typowo kwaśnym:

 • Alkohol
 • Kawa
 • Soki i napoje w kartonach
 • Cukier biały
 • Mąka rafinowana
 • Sól kuchenna
 • Nabiał i przetwory mleczne
 • Smażone jedzenie
 • Kiełbasa

Pij większe ilości wody

Aby poprawić funkcjonowanie całego układu pokarmowego i skuteczniej eliminować toksyny nagromadzone w organizmie, należy wypijać co najmniej półtora litra wody dziennie, pamiętając, by pić ją pomiędzy posiłkami, szczególnie na pusty żołądek. Dzięki temu dolegliwości jakimi cechuje się zgaga także ulegną znaczącemu osłabieniu.

Picie wody a zgaga

Jest to bardzo łatwy sposób i z pewnością będziesz zaskoczony jego wynikami.

Zgaga? Spróbuj tradycyjnej, babcinej metody!

To naturalne domowe lekarstwo, którego celem są zgaga i wrzody żołądka było bardzo powszechnie stosowane jeszcze kilka dekad temu.

Niezbędne składniki do przygotowania opisywanego specyfiku.

 • Sok z jednego surowego ziemniaka
 • Dwie łyżki stołowe oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia (32 g)

Jak należy zażywać to lekarstwo?

 • Dobrze wymieszaj oba składniki i zażyj tak uzyskany produkt na pusty żołądek co najmniej godzinę przed śniadaniem.
 • Powtarzaj ten zabieg przez dziewięć dni z rzędu.

Czy przy zgadze mogę pić sok z cytryny?

Pomimo tego, że cytryna jest powszechnie znanym, niezwykle kwaśnym owocem, działa ona jako neutralizator kwasowości, gdy tylko dociera do żołądka.

Z tego też powodu wiele osób pije sok z cytryny tuż po posiłku lub używa go jako składnika dressingów do sosów i sałatek.

Sok z cytryny a zgaga
 • Możesz pić wodę z odrobiną soku z cytryny przed i po posiłku.
 • Jeśli jednak napój ten nie sprawi, że Twoja zgaga ustąpi, a Ty sam poczujesz się lepiej, możesz także wybrać którykolwiek z innych środków zaradczych opisanych w tym artykule.

Przeżuwaj dłużej i dokładniej

Jednym z powodów, dla których dręczy nas zgaga jest fakt, że nie przestrzegamy zaleceń dotyczących techniki prawidłowego jedzenia.

Wiele osób ma zwyczaj jedzenia w pośpiechu lub w stresujących sytuacjach bez przeznaczania na ten proces niezbędnej ilości czasu lub bez dokonywania wyboru odpowiedniego miejsca do jedzenia.

Powinieneś priorytetowo traktować czas posiłków, abyś mógł usiąść, zrelaksować się i jeść bez rozpraszania i żadnych zmartwień. Dodatkowo pomoże Ci to lepiej przeżuwać każdą z potraw, dzięki czemu zgaga będzie mniej natarczywa.

Ten prosty nawyk może znacznie poprawić proces Twojego trawienia, ponieważ niektóre enzymy wykorzystywane do tego zadania obecne są w Twojej ślinie.

Dodawaj sodę oczyszczoną do kąpieli

Soda oczyszczona jest produktem spożywczym często używanym do naturalnej walki z kwasem żołądkowym, z którego bezpośrednio wynika zgaga. Jednak regularne spożywanie sody nie jest korzystne dla Twojego zdrowia, ponieważ ma ona podobne skutki uboczne, co chemiczne środki zobojętniające kwas.

soda oczyszczona a zgaga

Jednym ze sposobów, w jaki możesz korzystać z sody oczyszczonej bez zakłócania funkcjonowania swojego układu pokarmowego jest gorąca kąpiel całego ciała lub samych tylko stóp z dodatkiem sody oczyszczonej do wody.

Dzięki temu zabiegowi pory Twojej skóry otwierają się pod wpływem ciepłej wody, dzięki czemu cząsteczki sody przenikają przez nie aż dotrą do naczyń krwionośnych, a Twoja zgaga zostanie w ten sposób osłabiona dzięki jej właściwościom alkalicznym.

Wystarczy zabieg trwający 15-20 minut, aby uzyskać opisane powyżej korzyści.

Wodny roztwór glinki kosmetycznej

Kolejnym naturalnym lekarstwem cechującym się natychmiastowymi skutkami w łagodzeniu tak uciążliwych dolegliwości jak zgaga jest wodny roztwór glinki kosmetycznej. Należy jednak wybrać białą glinkę, która jest dodatkowo jadalna, ponieważ nie wszystkie glinki cechują się takimi właściwościami.

Niezbędne składniki do przygotowania opisywanego specyfiku

 • 1 łyżeczka do herbaty białej glinki kosmetycznej (5 g)
 • 1/2 szklanki wody (100 ml)

Sposób przygotowania

 • Dodaj łyżeczkę do herbaty białej glinki kosmetycznej do połowy szklanki wody i wymieszaj ją dobrze za pomocą drewnianej lub plastikowej łyżki. Ważne jest przy tym, aby pod żadnym pozorem nie używać łyżki metalowej.
 • Potem odczekaj 10 minut, a następnie wypij tak uzyskaną mieszaninę. Szybko przekonasz się, że Twoja zgaga ulegnie osłabieniu.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.