Zęby - wybiel je, jedząc te 10 produktów

Spożywanie proponowanych przez nas produktów do wybielenia zębów i ich ochrony przed infekcjami to nie wszystko. Należy także utrzymywać higienę jamy ustnej i szczotkować zęby po każdym posiłku.
Zęby - wybiel je, jedząc te 10 produktów

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Istnieje całe mnóstwo kuracji wybielających zęby, na przykład kosztowne sesje wybielania u stomatologa. Istnieje również całe mnóstwo produktów, które przyczyniają się do plamienia uzębienia. Na tej długiej liście znajduje się między innymi kawa, herbata, przekąski, czerwone wino i tytoń.

Na szczęście także sięganie po pewne owoce, warzywa i inne produkty spożywcze może pomóc wybielić zęby w sposób naturalny, a także zapobiec infekcjom jamy ustnej. Wszystko za sprawą składników, jakie zawierają opisane przez nas produkty i ich pozytywnemu wpływowi na układ odpornościowy.

1. Ser wybiela zęby

ser wybiela zęby

Regularne spożywanie produktów nabiałowych wywiera pozytywny wpływ na zdrowie, zwłaszcza na tkankę kostną.

Ser, oprócz tego, że jest bogatym źródłem wapnia, wykazuje także właściwości umożliwiające zapobieganie ubytkom, ponieważ reguluje pH jamy ustnej.

Aby zapobiec chorobom zębów i utrzymać je w dobrym stanie, dbając przy tym o linię, należy codziennie spożywać około 30 g odtłuszczonego sera.

2. Seler naciowy

Seler naciowy jest bardzo zdrowym warzywem wykazującym liczne właściwości lecznicze i odżywcze. Ze względu na fakt, że jest chrupiący, doskonale nadaje się do czyszczenia płytki nazębnej, a także polerowania zębów i dziąseł.

  • Jedzenie selera naciowego pobudza wytwarzanie śliny, co dodatkowo poprawia zdrowie jamy ustnej.
  • Co więcej, warzywo to dostarcza wysokiego stężenia witaminy C.

Umożliwia to zadbanie o dziąsła i zwalczenie ich zapalenia. Seler doskonale “wymiata” resztki jedzenia pozostające w jamie ustnej, jednocześnie zapobiegając odbarwianiu się zębów.

Wszystko to sprawia, że zęby będą bielsze i zdrowsze zupełnie znikomym kosztem.

3. Winogrona

Wysokie stężenie kwasu mlekowego, jakie zawierają winogrona, może idealnie i naturalnie wybielić zęby. Już po krótkim czasie regularnego spożywania, zauważysz znaczne wybielenie oraz redukcję plam i odbarwień na zębach.

Co więcej, winogrona zawierają cenne przeciwutleniacze działające jak środek bakteriobójczy w jamie ustnej. Dzięki czemu możesz zapobiec stanom zapalnym i dolegliwościom tego obszaru ciała.

4. Marchew i jej wpływ na zęby

marchew wybiela zęby

Marchew to produkt bogaty w błonnik, kwas foliowy, potas, wapń oraz magnez. Jest warzywem wyjątkowym ze względu na ogromne ilości witaminy A i przeciwutleniaczy.

Charakterystyczny pomarańczowy kolor marchew zawdzięcza dużemu stężeniu beta-karotenu. Warzywo to można śmiało jeść na surowo. Innym sposobem jest wcieranie kawałka marchewki w zęby po ich umyciu.

Spożywana na surowo marchew:

  • dogłębnie oczyszcza jamę ustną,
  • zwalcza płytkę nazębną,
  • pomaga wybielić zęby i sprawia, że są jaśniejsze.

5. Truskawki

Truskawki są bogatym źródłem antyoksydantów, kwasu mlekowego oraz witaminy C. Wszystkie te składniki pomagają w naturalny sposób wybielić zęby.

Polecamy Ci zjeść dwie lub trzy truskawki przed myciem zębów. Możesz też wcierać je w zęby.

6. Ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy to doskonały środek usuwający plamy i odbarwienia pojawiające się na zębach. Jest także doskonałym dodatkiem do sałatek.

Możesz zmieszać odrobinę octu jabłkowego z sodą oczyszczoną, aby zrobić domową pastę do zębów.

Chociaż pasta taka to skuteczny środek wybielający, nie możesz używaj jej częściej niż raz w tygodniu, ponieważ w ten sposób możesz zetrzeć i naruszyć szkliwo nazębne, a tego z całą pewnością nie chcesz.

7. Nasiona sezamu

nasiona sezamu na drewnianej łyżce

W starożytnym Egipcie nasiona sezamu używano do produkcji mąki. Rzymianie natomiast używali ich, aby wytwarzać mieszankę przypominającą masło. Tak przygotowany sezam jedli z chlebem.

Nasiona sezamu pomagają między innymi:

  • zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka,
  • obniżyć poziom cholesterolu i ciśnienie tętnicze,
  • zapobiec cukrzycy,
  • wybielić zęby w naturalny sposób.

To ostatnie zawdzięczamy temu, że nasiona sezamu oczyszczają szkliwo i dostarczają wapnia niezbędnego do wzmacniania zębów.

8. Pomarańcze

Pomarańcze to owoce o niskiej zawartości tłuszczu. Nie zawierają wiele kalorii ani żadnego cholesterolu. Co więcej, są bogatym źródłem błonnika znanego jako pektyna, czyli naturalnego środka przeczyszczającego.

  • Ten owoc cytrusowy zwiększa wydzielanie śliny.
  • W celu wybielenia zębów należy na przykład nacierać je wewnętrzną częścią skórki pomarańczy.
  • Skutecznie usunie to płytkę nazębną i bakterie, dzięki czemu można cieszyć się promiennym uśmiechem.

9. Sok z cytryny

Przy tej opcji należy wykazać się szczególną ostrożnością, ponieważ sok z cytryny może negatywnie wpływać na szkliwo zębów, zwłaszcza jeśli aplikuje się go bezpośrednio na zęby. Z tego powodu najlepiej rozcieńczyć go w jakiejś innej substancji.

  • Mieszaj odrobinę sody oczyszczonej z kilkoma kroplami soku z cytryny, aż uzyskasz jednolitą pastę i umyj nią zęby.
  • Następnie wypłucz jamę ustną dużą ilością wody, aby zmyć wszelkie resztki.

10. Orzechy i ich wpływ na zęby

orzechy i ich wpływ na zęby

Spożywanie produktów, takich jak orzechy jest bardzo korzystne nie tylko dla zdrowia ogólnie, lecz także dla zębów. Orzechy pomagają między innymi usunąć płytkę nazębną i przywrócić zębom biały kolor.

Co więcej, orzechy i bakalie wykazują inne cenne właściwości.

  • Okazuje się bowiem, że są one jednymi z produktów roślinnych o najwyższej zawartości zdrowych kwasów tłuszczowych Omega 3. Doskonale wpływają na zdrowie układu sercowo – naczyniowego.
  • Jedząc orzechy, zapewniasz organizmowi również inne cenne wartości, między innymi witaminy, białko roślinne, minerały i przeciwutleniacze.

Chcesz mieć białe zęby? Sięgaj po te produkty regularnie!

Jeżeli uwzględnisz w swojej diecie produkty, które zawarliśmy na naszej liście, nie tylko naturalnie wybielisz zęby, lecz także dostarczysz organizmowi dużej ilości cennych składników odżywczych, które pomogą Ci utrzymać dobre zdrowie.

Należy jednak pamiętać, że sięganie po te produkty nie zdoła w 100% zapobiec wszystkim możliwym chorobom i infekcjom jamy ustnej.

Stąd też konieczność utrzymywania odpowiedniej higieny jamy ustnej oraz starannego szczotkowania zębów co najmniej trzy razy dziennie. Nie należy też zapominać o regularnych wizytach u stomatologa – zaleca się odwiedzać go raz na sześć miesięcy lub gdy tylko zauważy się jakieś niepokojące objawy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Cho, Y., Lee, J.; Mattheos, N.; Nixon, K. Ch., and Ivanovski, S. (2003). “Residual periodontal pockets are a risk indicator for periimplantitis in patients treated for periodontitis”, Clinical Oral Implants Research, 23 (3): 325-333.
  • Kofoid, C. A.; Hinshaw, H. C., and Johnstone, H. G. (1999). “Animal parasites of the mouth and their relation to dental disease”, Journal of the American Dental Association, pp. 1436-1455.
  • Lyons, T. (1989). Introduction to protozoa and fungi in periodontal infections. Publications, Ontario: Trevor Lyons.
  • Nisengard, R. J., and Newman, M. G. (1994). Oral Microbiology and Immunology. Philadelphia: W.B. Saunders, p. 297.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.