Zatrzymanie płynów i opuchlizna - jak zapobiegać?

Twoja dieta jest istotnym regulatorem w retencji płynów. Powinnaś dobierać składniki o właściwościach moczopędnych, a także zadbać o odpowiedni ruch, aby usprawnić naturalny proces detoksykacji organizmu.
Zatrzymanie płynów i opuchlizna - jak zapobiegać?

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Zatrzymanie płynów w organizmie jest wynikiem nagromadzenia wody w jego tkankach. Jakie są tego przyczyny? Zazwyczaj problem ten bierze się z nieprawidłowości w przemieszczaniu się płynów pomiędzy różnymi obszarami ciała.

Ciało nieustannie dopasowuje poziom płynów, aby zachować ich odpowiednie proporcje. Kiedy wypijamy większą ilość wody, niż jest to konieczne, jej nadmiar zostaje usunięty przez nerki w postaci moczu lub przez skórę jako pot.

Kłopoty pojawiają się wtedy, kiedy ciało nie jest w stanie pozbyć się nadmiaru wody. Równowaga zostaje zachwiana i następuje tak zwane zatrzymanie płynów w organizmie.

Nawodnienie czy obrzęk

spuchnięte nogi

Dobre nawodnienie organizmu i obrzęk to nie to samo. Obrzęk lub opuchlizna to wyraźny znak, że ciało zaczyna zatrzymywać płyny (co zazwyczaj najwyraźniej widać w nogach).

Twoje nogi wymagają lepszego krążenia, aby znajdujące się w nich naczynia krwionośne mogły skutecznie odprowadzać krew. To właśnie ten aspekt leży zazwyczaj u podłoża problemów z obrzękami (zdarza się to np. kiedy spędzamy zbyt dużo czasu w pozycji siedzącej).

Obrzęk jest najczęściej wywołany zaburzeniami hormonalnymi (nadprodukcją estrogenu), nadmiarem soli w diecie lub nieprawidłowym krążeniem wynikającym z siedzącego trybu życia.

Jeśli zatrzymanie płynów występuje w górnych partiach ciała (np. w ramionach, dłoniach lub nawet twarzy), przyczyną mogą być nieprawidłowości w funkcjonowaniu nerek.

Kobiety często zauważają również zatrzymanie płynów w organizmie podczas okresu.

Jak działają żyły?

Żyły w naszym ciele nie są zamkniętymi tunelami, wbrew temu, co myśli wiele osób. Wyściółka żył pozwala płynom dostawać się do środka i wypływać na zewnątrz.

Czasem, z różnych powodów, mechanizmy regulujące ten przepływ nie działają tak, jak powinny i mogą kumulować się w różnych obszarach ciała.

Istnieje kilka przyczyn tego problemu:

  • Często żyły nie są wystarczająco silne, żeby utrzymać płyny, co prowadzi do powstawania żylaków.
  • Może się to również zdarzyć jeśli spędzamy zbyt dużo czasu w pozycji stojącej i w żyłach powstaje zbyt wysokie ciśnienie.

Zatrzymanie płynów – Objawy

zatrzymanie płynów

Jeśli przyciśniesz skórę na nodze i zobaczysz wyraźne wgłębienie, jest to jasna oznaka, że twój organizm zatrzymuje płyny. Pod wpływem ucisku powstanie niewielki dołek, a skórze zajmie kilka sekund powrót do poprzedniego kształtu.

Jeśli zaobserwujesz częste zatrzymywanie płynów oraz widoczny obrzęk lub stan zapalny, najlepiej będzie jeśli skonsultujesz się z lekarzem.

W ten sposób możesz zapobiec potencjalnym komplikacjom wynikającym ze złej pracy układu krążeniowego.

Jak pozbyć się stanu zapalnego i nadmiaru płynów

spuchnięte dłonie
  • Ćwiczenia fizyczne to podstawa jeśli chcemy, by nasz organizm przestał zatrzymywać płyny. Najważniejsze jest, by wybierać ćwiczenia, które nie wymagają dużego obciążenia i wysiłku mięśni.

Ćwiczenia fizyczne poprawiają krążenie w całym ciele, a szczególnie w nogach, ponieważ mięśnie wywierają nacisk na żyły.

Lepsze krążenie skutkuje szybszym usuwaniem nagromadzonych płynów w formie moczu.

  • Rajstopy uciskowe również mogą pomóc w zapobieganiu zatrzymywania płynów, szczególnie w przypadku osób prowadzących siedzący tryb życia lub spędzających wiele godzin w pozycji stojącej.
  • Zakładaj rajstopy uciskowe z samego rana.
  • Dieta bogata w świeże owoce i warzywa zawsze jest dobra dla zdrowia. W przypadku zatrzymywania płynów, najlepiej sprawdzają się produkty o działaniu moczopędnym, jak np. winogrona.
  • Innymi owocami zalecanymi osobom walczącym z zatrzymaniem płynów w organizmie  są: ananas, papaja oraz owoce bogate w potas, np. melon bądź arbuz.
  • Jeśli masz spuchnięte kostki, postaraj się kilka razy dziennie usiąść lub położyć się z uniesionymi nogami. Taka pozycja pobudza krążenie krwi w nogach.

Dla lepszego krążenia, twoje kostki powinny się znajdować powyżej kolan, a kolana – powyżej bioder.

  • Noś wygodne ubrania. Unikaj wszystkiego, co ogranicza ruchy lub uciska ciało i może blokować krążenie krwi.
  • Postaraj się spożywać mniej soli. Twój organizm oczywiście potrzebuje pewnej dawki soli, ale jej nadmiar może powodować zatrzymanie płynów.
  • Spróbuj aromatycznych herbat lub ziół, które mają działanie moczopędne. Wybór jest szeroki, a najbardziej popularne z nich to skrzyp polny, zielona herbata i mniszek lekarski.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.