Zapalenie stawu skokowego - Twój uśpiony wróg

Schorzenia stawów łączą się z bólem, obrzękiem i stanami zapalnymi. Jednym z typowych schorzeń tego rodzaju jest zapalenie stawu skokowego.
Zapalenie stawu skokowego - Twój uśpiony wróg
Carlos Fabián Avila

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Carlos Fabián Avila.

Napisany przez Valeria Sabater

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Zapalenie stawu skokowego to schorzenie, które znacznie pogarsza jakość życia i bardzo utrudnia, a czasami wręcz uniemożliwia, normalne funkcjonowanie.

Przede wszystkim pacjent cierpiący na tego rodzaju schorzenie stawu boryka się z ograniczoną ruchomością; towarzyszy mu także ciągły ból, którego nie uśmierzają nawet silne leki.

Zapalenie stawu skokowego jest kolejnym po zapaleniu stawu kolanowego czy biodrowego najpowszechniejszym schorzeniem tego rodzaju związanym z degeneracją tkanek. Jako że staw skokowy to bardzo ważny element układu ruchu jeśli chodzi o poruszanie się, omówmy dzisiaj kwestię osteoatrozy.

Osteoartoza, czyli zapalenie stawu to bardzo przebiegły przeciwnik, który skutecznie pogarsza jakość życia i utrudnia funkcjonowanie. Istnieją różne czynniki, które wpływają każdego dnia na zdrowie i kondycję naszych mięśni i stawów.

Staw skokowy to bardzo złożona struktura, dlatego więc tym bardziej warto poświęcić chwilę, by dowiedzieć się więcej o przyczynach, objawach i profilaktyce zapalenia tej części układu ruchu.

Przyczyny zapalenia stawu skokowego

Ten rodzaj schorzenia stawu wynika najczęściej z nadwyrężenia i degeneracji tkanki chrzęstnej. To właśnie dlatego u niektórych osób z wiekiem staw skokowy, a więc kostka, staje się mniej ruchoma i zdeformowana.

Nie małym problemem jest także często występująca tak zwana ostroga, która skutecznie ogranicza ruchomość i  jest niezwykle bolesna.

Zapalenie stawu

Oto najpowszechniejsze przyczyny tego schorzenia:

  • Wielokrotne uszkodzenia.
  • Intensywny i regularny wysiłek (i związane z tym kontuzje i urazy).
  • Anormalny wzrost kości lub obecność cyst.

Zapalenie stawu skokowego może mieć także związek z chorobami autoimmunologicznymi takimi, jak reumatoidalne zapalenie stawów czy nawet łuszczyca. Często wywołują one przyspieszone postępowanie tej choroby.

  • Traumatolodzy twierdzą, że jest także wyjątkowy przypadek takiego schorzenia, mianowicie – deformacja kostki. Nie bez znaczenia może okazać się także nieleczone płaskostopie.

Jak widać nie istnieje jednak konkretna przyczyna zapalenia stawu skokowego. Czasami z biegiem lat dochodzi po prostu do zużycia się tkanki chrzęstnej i stawowej, przez co choroby stawów są najczęściej utożsamiane właśnie z osobami starszymi.

Jak objawia się zapalenie stawu skokowego?

Pierwszy sygnał ostrzegawczy świadczący o tym, że tkanka chrzęstna uległa zużyciu i zniszczeniu, to intensywny ból podczas chodzenia. Początkowo pojawia się on tylko po dłuższym wysiłku, z czasem objawy się nasilają.

Uczucie nacisku lub ostrego bólu w okolicy kostki pojawi się nawet po krótkim spacerze, ale po kilku minutach odpoczynku powinno ustąpić.

Na późniejszym etapie do bólu dochodzi także opuchlizna kostki, na tyle uciążliwa, że może uniemożliwiać noszenie niektórych modeli obuwia. Ból może także pojawiać się w nocy, kiedy nie wykonujemy przecież żadnych intensywniejszych ruchów.

Postępująca deformacja kostki może prowadzić również do rozwoju tak zwanej ostrogi piętowej – wyjątkowo bolesnej i uciążliwej dolegliwości.

Jak leczyć zapalenie stawu skokowego?

Zastrzyki

Jednym z najpowszechniejszych sposobów walki z zapaleniem stawu skokowego są zastrzyki z kwasu hialuronowego oraz kortykosteroidów podawane bezpośrednio do stawu.

Poprawiają one ruchomość stawu, przynajmniej czasowo, jako że zapewniają jego nawilżenie. Niestety jest to rozwiązanie tylko doraźne.

Prześwietlenie stopy

Wkładki ortopedyczne

Według specjalistów kluczowe w leczeniu schorzeń tego rodzajów jest dobranie odpowiednich wkładek ortopedycznych, które pozwalają na działanie zgodnie z występującymi objawami. Wkładki ortopedyczne pozwalają na korektę deformacji stawu i kostki, poprawiają także postawę i ułożenie stopy.

Dzięki odpowiednio dobranej wkładce nacisk na stopę podczas chodzenia zostaje równomiernie rozłożony, co pozwala uniknąć dalszej deformacji i niweluje ból.

Oprócz specjalnych wkładek na rynku nie brakuje obecnie także specjalnych rodzajów obuwia przeznaczonych właśnie dla osób borykających się ze schorzeniami stawów.

Leczenie operacyjne

Ostatecznym rozwiązaniem, o którym musi zadecydować Twój lekarz, jest leczenie operacyjne. Na zapalenie stawu skokowego skutecznym wyjściem jest chirurgiczna interwencja o nazwie artroskopia.

Jest to operacja skuteczna w początkowych fazach rozwoju choroby, kiedy można dokonać korekty stawu. To nieinwazyjny zabieg znacznie poprawiający jakość życia.

Jeśli chodzi o bardziej zaawansowane stadium choroby, gdy doszło już do poważnego zniszczenia tkanki, może być potrzeba zastosowania protezy kostki. Przywróci ona pełną ruchomość stawu.

Jak mogę zapobiec tej chorobie?

Zapalenie stawu skokowego to na tyle dokuczliwe schorzenie, że warto zawczasu postarać się o to, by mu zapobiec. Profilaktyka może nie tylko spowolnić postęp choroby, ale nawet całkiem pomóc jej uniknąć. Oto kilka strategii, które warto zapamiętać:

  • Ćwicz regularnie – najlepsze będą ćwiczenia na ruchomość, na przykład w wodzie.
  • Unikaj butów na wysokim obcasie.
  • Utrzymuj zrównoważoną wagę.
  • Staraj się jak najczęściej chodzić boso.
  • Uważaj na powierzchnię, po której chodzisz.
Ćwiczenia na basenie

Podsumowując, pamiętaj, że osteoatroza i inne schorzenia stawów to bardzo często problem uwarunkowany genetycznie.

Najczęściej objawy nasilają się około 55 roku życia. Skonsultuj się ze swoim lekarzem, czy znajdujesz się w grupie ryzyka i zapytaj o możliwości ćwiczeń i rehabilitacji, aby uniknąć tej choroby lub złagodzić jej przebieg.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Hintermann, B., & Ruiz, R. (2014). Artrosis de tobillo y su tratamiento con artroplastía total de tobillo. Revista Médica Clínica Las Condes. https://doi.org/10.1016/S0716-8640(14)70113-0
  • Zadegan, F., Raould, A., & Hannouche, D. (2014). Fracturas maleolares del adulto y luxaciones del tobillo. EMC – Aparato Locomotor. https://doi.org/10.1016/S1286-935X(14)67554-7
  • Giovanni Carcuro, U., Sergio Eckholt, G., & Rodrigo Millán, P. (2014). Opciones no protésicas en el tratamiento de la artrosis de tobillo. Revista Médica Clínica Las Condes. https://doi.org/10.1016/S0716-8640(14)70109-9

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.