Osteoartroza – Walcz z jej symptomami!

· Październik 23, 2015
Aby zmniejszyć ból w zwyrodnieniowym zapaleniu stawów można wykonywać lekkie ćwiczenia, a także stosować delikatne masaże z zastosowaniem olejków eterycznych, które dzięki ich właściwościom, dadzą nam wiele korzyści. Odpoczynek jest fundamentalny.

Osteoartroza to inaczej choroba zwyrodnieniowa stawów, która sprawia, że chrząstka ulega szybkiej degeneracji. Schorzenie to może utrudniać Ci wykonywanie pewnych czynności, jednak niewielu osobom uniemożliwia zwykłe funkcjonowanie.

Osteoartroza dotyka przede wszystkim stawów kolanowych, dłoni, bioder i kręgosłupa. Na szczęście istnieją sposoby na złagodzenie objawów tej choroby.

Jak objawia się osteoartroza?

Wbrew temu co powszechnie się uważa, osteoartroza nie dotyka tylko osób starszych. Może ona wystąpić u osoby niemal w każdym wieku, choć rzeczywiście częściej zapadają na nią osoby w podeszłym wieku, kobiety lub osoby o dziedzicznych predyspozycjach.

Osoby cierpiące na to schorzenie najczęściej obawiają się bólu, który pojawia się przy gwałtownych ruchach. Ból ten szybko jednak ustępuje, choć wraz z rozwojem choroby może być intensywniejszy i pojawiać się częściej.

Wówczas, osteoartroza uniemożliwia w pełni normalne poruszanie się i prowadzi także do deformacji stawów.

Jak uniknąć bólu?

Pamiętaj, że przy tego rodzaju chorobach najważniejsza jest szybka diagnoza i odpowiednie leczenie zlecone przez specjalistę. Dodatkowo możesz też pomóc sobie na kilka prostych sposobów, które będziesz stosować na co dzień, oczywiście po konsultacji z lekarzem.

Utrzymuj prawidłową wagę ciała

Zdrowa waga

Jednym z czynników, które przyspieszają rozwój choroby zwyrodnieniowej stawów jest nadwaga. Dieta odchudzająca jest więc konieczna dla osób cierpiących na to schorzenie, np. dieta niskokaloryczna.

Termoterapia

Ogólnie rzecz biorąc osteoartroza może być leczona ciepłem, jednak w niektórych przypadkach bardziej efektywne będzie zimno. Wystarczy przykładać do obolałych miejsc ciepły ręcznik, co pomoże uśmierzyć ból i rozluźnić mięśnie. Gdy stawy są opuchnięte, wówczas okłady powinny być chłodne.

Lekarstwa

Lekarstwa

Przede wszystkim pamiętaj, że leki możesz stosować tylko pod nadzorem i z zalecenia lekarza. Istnieje wiele leków przeciwbólowych i  przeciwzapalnych, zarówno do stosowania miejscowego jak i wewnętrznego, które uśmierzają ból i powstrzymują rozwój choroby.

Nigdy jednak nie wybieraj sam leków, które będziesz stosować i najpierw skonsultuj się z lekarzem.

Ćwiczenia

Osteoartroza jest chorobą utrudniającą normalne poruszanie się, jednak wykonywanie pewnego rodzaju ćwiczeń może pomóc w łagodzeniu objawów tej choroby. Przede wszystkim powinny być to lekkie ćwiczenia, takie jak spacery, jazda na rowerze czy pływanie. Zawsze możesz skonsultować się z fizjoterapeutą, który oceni, jakie ćwiczenia będą najlepsze, aby chronić i wzmacniać Twoje stawy.

Relaks

Relaks

Gdy osteoartroza daje o sobie znać intensywnymi atakami bólu, najlepsze co możesz zrobić to odpocząć. Odłóż na bok obowiązki i zrelaksuj się. Szczególnie zalecany jest regularny odpoczynek pomiędzy momentami wzmożonej aktywności w ciągu dnia.

Odpowiednie obuwie

Jeśli w Twoim przypadku osteoatroza dotyczy przede wszystkim pleców, bioder czy kolan, bardzo istotny jest odpowiedni dobór obuwia. Powinno mieć ono grubą podeszwę, która będzie amortyzować wstrząsy. Unikaj butów na obcasie; zdecydowanie wybieraj płaskie buty. Możesz też kupić specjalne wkładki do butów.

Masaże

Masaż dłoni

Aby uśmierzyć ból, możesz także pozwolić sobie na delikatny masaż. Do wykonania masażu możesz wykorzystać różne olejki:

  • olejek imbirowy
  • olejek rozmarynowy
  • olejek eukaliptusowy
  • olejek arganowy