Ząb boli? Oto 6 możliwych przyczyn
Bolący ząb to jedna z najbardziej uciążliwych i bolesnych dolegliwości, jaka może nam się przydarzyć. W porównaniu z nim borowanie i inne zabiegi przeprowadzane później przez dentystę mogą okazać się czystą przyjemnością!
Na szczęście nie zawsze jedynym sposobem na bolący ząb jest jego usunięcie. W wielu przypadkach wystarczy zmiana nawyków i odpowiednia higiena jamy ustnej. Chcesz dowiedzieć się więcej o przyczynach bólu zębów? Przeczytaj ten artykuł i poznaj aż 6 najpowszechniejszych powodów.
1. Bolący ząb? Powodem może być zbyt intensywne szczotkowanie
Jednym z najpowszechniejszych powodów, przez które może boleć nas ząb jest zbyt intensywne szczotkowanie zębów lub używanie zbyt twardej szczoteczki.
Oczywiście odpowiednia higiena jamy ustnej i regularne mycie zębów jest niezbędne, aby uniknąć przykrych i i bolesnych problemów dentystycznych, jednak przesada w drugą stronę również nie jest wskazana.
Zbyt agresywne szczotkowanie zębów może doprowadzić do uszkodzenia dziąseł, a nawet do odsłonięcia korzenia. Pierwszym objawem takiego problemu jest nadwrażliwość na zimne i ciepłe potrawy oraz napoje.
Takiego procesu nie da się odwrócić, warto więc skupić się na profilaktyce i dbaniu o zdrowe nawyki, które pozwolą nam uniknąć takiego problemu.
Jeśli już cierpisz z powodu nadżerki i nadwrażliwości, koniecznie udaj się do dentysty, który znajdzie odpowiednie dla Ciebie rozwiązanie. Czasami możliwe jest przygotowanie sztucznej osłonki na dziąsło, która nie rzuca się w oczy, ale skutecznie pozwala uniknąć bólu i dyskomfortu przy jedzeniu i piciu.
Zainwestuj w szczoteczkę elektryczną lub wybierz taką o odpowiednio miękkim włosiu.
Zobacz także: Biały uśmiech – domowe metody wybielania zębów
2. Dawny uraz lub uszkodzenie
Każdy wcześniejszy uraz czy uszkodzenie może w późniejszym czasie sprawiać, że ząb będzie bolał. Bardzo często zdarza się, że o urazie zęba czy dziąsła nawet nie wiemy i objawia się on dopiero po jakimś czasie. Niemal każdy uraz twarzy czy jamy ustnej może mieć wpływ na Twoje uzębienie.
Jeśli więc przydarzył Ci się wypadek, lepiej od razu udaj się na prześwietlenie, aby uniknąć późniejszych konsekwencji.
3. Paradontoza i inne choroby przyzębia
W skórze okalającej ząb, tudzież w dziąśle, może rozwinąć się infekcja i to także może być przyczyną bólu i dyskomfortu. Problem ten dotyczy najczęściej osób po 30 roku życia i w średnim wieku. Choroby przyzębia mają związek z rozwojem drobnoustrojów i bakterii pomiędzy zębami oraz przy dziąśle.
Gdy mikroorganizmy te się namnażają, układ odpornościowy nie zawsze jest w stanie skutecznie z nimi walczyć.
Choroby przyzębia wywołują między innymi:
- ból
- krwawienie dziąseł
- zaczerwienienie dziąseł
- nieprzyjemny zapach z ust
- ropienie
Jeśli cierpisz na któreś ze schorzeń przyzębia, koniecznie dbaj o higienę jamy ustnej. Oczywiście szczotkowanie może wywoływać ból, ale odpowiednie oczyszczenie tego obszaru jest niezbędne, by móc daną chorobę jamy ustnej wyleczyć. Brak higieny może prowadzić nawet do powstania ropni.
W cięższych przypadkach konieczna może być wizyta u dentysty, który oczyści zainfekowane miejsce w jamie ustnej i w tkance okalającej ząb. Stomatolog zapisze Ci także antybiotyk oraz płyn do płukania jamy ustnej, dzięki którym łatwiej i szybciej pokonasz infekcję.
Przeczytaj również: Agenezja zawiązków zębów – rodzaje i leczenie
4. Nadmierny nacisk na ząb podczas snu
Czy kiedykolwiek usłyszałaś od swojego partnera, że w nocy zdarza Ci się zgrzytać zębami? Jeśli tak się dzieje to oznacza to, że przez sen kładziesz nadmierny nacisk na swoje zęby i może być to przyczyną bólu i dyskomfortu, który odczuwasz w ciągu dnia.
Nadmierny nacisk na zęby może niszczyć szkliwo, a nawet prowadzić do powstawania ubytków w uzębieniu. Koniecznie udaj się do dentysty, który sprawdzi, czy nie doszło już do uszkodzenia zębów na zewnątrz i wewnątrz.
Nie czekaj aż ból stanie się nie do zniesienia. Nawet jeśli problem nie jest jeszcze zbyt poważny, stomatolog zaleci Ci stosowanie specjalnego aparatu, który powstrzyma zgrzytanie zębami przez sen.
Jeśli sprawa okaże się być poważna, dentysta może być zmuszony to usunięcia uszkodzonego zęba i zastąpienia go sztucznym. Brzmi to może nieco przerażająco, ale uwierz, że jest to jedna z lepszych opcji.
5. Złamany ząb
Kolejną przyczyną bólu zęba może być jego uszkodzenie – ukruszenie lub nawet złamanie. Jak może dojść do takiego urazu?
Czasami ugryzienie czegoś twardego lub uderzenie może doprowadzić do złamania zęba. W takiej sytuacji ból będzie nasilał się przy piciu i jedzeniu rzeczy gorących lub zimnych. W wielu przypadkach złamanie czy ukruszenie będzie nawet widoczne gołym okiem.
Jeśli nie jesteś pewna, co właściwie dzieje się z Twoim zębem, najlepiej udaj się do dentysty, który zleci prześwietlenie i znajdzie rozwiązanie problemu.
Nie zwlekaj z wizytą u specjalisty, ponieważ może to doprowadzić do dalszego zniszczenia zęba i innych konsekwencji. Warto także podkreślić, że w złamanym zębie łatwiej tworzą się ubytki.
Boli Cię ząb? Działaj natychmiast!
Istnieje wiele możliwych przyczyn bólu zębów i równie wiele rozwiązań. Całe szczęście wizyta u dentysty w szybki i niemal bezbolesny sposób pozwoli Ci pozbyć się większości problemów z uzębieniem. Umów się na wizytę jak najszybciej, by w porę zapanować nad sytuacją.
Ignorując lekki ból i dyskomfort dzisiaj, możesz narazić się na o wiele poważniejsze dolegliwości w przyszłości.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Soria-Hernández, M. A., Molina-F, N., & Rodríguez-P, R. (2008). Hábitos de higiene bucal y su influencia sobre la frecuencia de caries dental. Acta Pediatrica Mexicana. https://doi.org/10.1007/s11081-008-9050-6
- Sacramento, J. (2008). Guía sobre la enfermedad periodontal. California Dental Association.