Agenezja zawiązków zębów - rodzaje i leczenie

Agenezja zębów jest powszechnym problemem. Warto dowiedzieć się jakie są jej rodzaje, czym dokładnie charakteryzuje się i jak należy ją leczyć.  
Agenezja zawiązków zębów - rodzaje i leczenie

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Agenezja zawiązków zębów jest jedną z najczęstszych wad rozwojowych zębów, objawiająca się brakami w uzębieniu. Nie ma nic wspólnego z nieodpowiednią higieną i złą opieką. Jest to san chorobowy.

Jest to schorzenie wrodzone, które najczęściej dotyka kilku członków tej samej rodziny. Dlatego też, kiedy pacjent spotyka się z agenezją, lekarz przeprowadza wywiad dotyczący historii tej choroby w rodzinie.

Agenezja w przeciwieństwie do naszych przekonań: nie dotyczy całego uzębienia, lecz siekaczy i przedtrzonowców.

Szybka diagnoza jest kluczem do sukcesu, bowiem im szybciej problem zostanie zidentyfikowany tym prędzej można przeprowadzić skuteczne leczenie. Na czym polega? Obejmuje wymianę utraconych zębów, bądź korygowanie pozostałych.

Istotne jest zapobieganie pogorszeniu się stanu pacjenta. Ważne jest aby podtrzymywać pozytywną samoocenę osoby, którą spotkała agenezja. Dlatego w tym artykule pragniemy zwiększyć świadomość dotyczącą choroby. Poniżej opisane zostały przyczyny, rodzaje i sposoby leczenia.

Agenezja zawiązków zębów – przyczyny

Jak dowiedzieliśmy się wcześniej: agenezja zębów najczęściej ma podłoże dziedziczne. Jednak oprócz tego istnieje szereg przyczyn, które mogą ją wywołać.

agenezja zębów
  • Najczęstszą przyczyną jest niedrożność bądź przerwanie blaszki zębowej. To uniemożliwia poprawne tworzenie się zębów.
  • Inną przyczyną mogą być granice przestrzeni, przez które często dochodzi do agenezji zębów. Tzw. brak miejsca na zęby.
  • Przyczyny mają też charakter filogenetyczny (wynikający z ewolucji). To znaczy, że zmiany w uzębieniu spowodowane zostały zmianą sposobu odżywiania się gatunku ludzkiego.
  • Dzieci mogą spotkać się z chorobą, jeśli matki w ciąży zmuszone były do przyjmowania silnych leków. 

Schorzenie może dotyczyć zarówno pojedynczego zęba, jak i nawet w skrajnych przypadkach całego uzębienia.

Agenezja zawiązków zębów – rodzaje

Agenezja wiąże się z utratą lub zniekształceniem zębów. Stan i zaawansowanie procesów zależą od rodzaju tej choroby. Niemałą rolę odgrywa też moment, w którym zdiagnazowano pacjenta i rozpoczęto leczenie. Poniższe rodzaje, pozwolą nam rozpoznać zaawansowanie choroby:

  • Hipodoncja: charakteryzuje się brakiem od 1 do 5 zębów.
  • Oligodoncja: brak 6 zębów i więcej.
  • Andoncja: jest najcięższym etapem choroby, charakteryzuje się wrodzonym bezzębiem.

Zarówno w przypadku hipodoncji, jak i oligodoncji możemy zaobserwować, czy utrata zębów występuje tylko po jednej stronie jamy ustnej czy też po obu.

W pierwszym przypadku: agenezja jest jednostronna.

Oligodencja może nastąpić nawet dwustronnie.

Agenezja zębów i możliwe leczenie

Jeśli podejrzewamy, że dotknęła nas agenezja: koniecznie należy udać się do dentysty, potwierdzić nasze przypuszczenia. Jakie są możliwości? Oto lista najczęściej stosowanych kuracji.

Implant dentystyczny

W zależności od wieku, zdrowia i stanu w jakim są nasze zęby, zaawansowania choroby i liczby brakujących zębów: stomatolog może zadecydować o implantach dentystycznych. 

Jest to procedura, zazwyczaj przeprowadzona w przypadku uszkodzenia mechanicznego. Implant stanowi sztuczny ząb, który zaaplikowany jest w dziąsło. Dokonuje się przy pomocy specjalistycznej śruby, która wszczepiana jest w kość szczęki.

Stomatolog bardzo dokładnie przeanalizuje stan Twojego dziąsła. Co istotne, należy stwierdzić, czy wybrane leczenie może przynieść satysfakcjonujące wyniki. Przede wszystkim zalecamy udanie się do zaufanego specjalisty.

aparat na zębach agenezja

Ortodoncja

Jeśli rozpoznano u nas hipodencję: jedną z możliwości jest leczenie ortodoncyjne, które pozwoli uregulować przestrzenie między zębami i uniknąć implantacji.

Leczenie protetyczne natomiast obejmuje stosowanie usuwalnych protez częściowych, stałych protez częściowych i protez nakładkowych. Jest to jednak ostatnia deska ratunku, kiedy niemożliwe było przeprowadzenie powyższych kuracji.

Aby upewnić się, że wyniki będą godne z oczekiwaniami: niezwykle ważne jest znalezienie odpowiedniego specjalisty, który ma doświadczenie w leczeniu agenezji zębów.

Do czasu pełnego wykształcenia się kości szczęki i żuchwy pacjenta, nie pozostaje mu nic innego, jak zadbać o zęby. Czy ktoś w Twoim środowisku cierpi na to schorzenie? Może dotknęło właśnie Ciebie?

Jak widzisz istnieją różne drogi leczenia problemu, które pozwolą Ci cieszyć się zdrowymi zębami i rozwiązać problem najszybciej jak to możliwe.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.