Kształt ciała a idealny sposób odżywiania się

Niezależnie od formy naszego ciała oraz od tego, czy mamy tendencję do tycia bądź też nie, powinniśmy dbać o zrównoważoną, odpowiednio zbilansowaną dietę. Warto też unikać sięgania po produkty tłuste.
Kształt ciała a idealny sposób odżywiania się
Diego Pereira

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Diego Pereira.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2023

Kształt ciała ma na większy wpływ na wiele aspektów naszego życia, niż by się nam mogło wydawać. Może pokazać, jakie zwyczaje nam sprzyjają oraz jaki rodzaj diety najlepiej służyłby naszemu zdrowiu.

Jeżeli interesuje Cię, jak kształt ciała wpływa na idealny sposób odżywiania się w Twoim przypadku, koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Kształt ciała a odżywianie się – 1. Jabłko

Ten kształt ciała cechuje się tym, że brzuch jest większy niż biust, przez co całe ciało przypomina nieco jabłko. Tłuszcz gromadzi się w okolicach talii. Najlepsze, co można w takiej sytuacji zrobić to sięgać po małe porcje żywności, ale robić to częściej. Lepiej zjeść pięć mniejszych posiłków, niż trzy duże w ciągu dnia.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj więc artykuł: Jedzenie jest koniecznością, ale zdrowe odżywianie to sztuka

Produkty, które będą Ci służyć

Najlepiej by było zwiększyć spożycie:

 • Produktów bogatych w błonnik
 • Owoców
 • Warzyw
 • Produktów zawierających witaminę C
 • Odtłuszczonych produktów nabiałowych

Jeżeli zdecydujesz się na jogurt, najlepiej byłoby sięgać po naturalny, ponieważ wspomoże Twoje trawienie.

Produkty, których najlepiej unikać

Postaraj się unikać wszystkich produktów, które wywołują opuchliznę i zatrzymywanie wody w organizmie. Jet to między innymi:

 • Żywność typu fast food
 • Chleb i pieczywo
 • Warzywa strączkowe

2. Prostokąt

Jeżeli Twoje ciało ma kształt prostokątny, czyli Twoje biodra są “równo ścięte”, a talia nie jest zbyt wyraźna, wiedz, że nie masz takiej tendencji do tycia jak pozostałe osoby.

Tak czy inaczej, warto trzymać się pewnych zaleceń w kwestii odżywiania.

Produkty, które będą Ci służyć

Postaraj się zwiększyć spożycie produktów bogatych w białko pochodzenia roślinnego. Co więcej, nie bój się uwzględnić w Twojej diecie produktów bogatych w tłuszcze roślinne, na przykład:

 • Awokado
 • Migdały
 • Łosoś

Produkty, których najlepiej unikać

Choć generalnie nie masz tendencji do przybierania na wadze, tak czy inaczej staraj się unikać słodyczy oraz produktów tłustych – zwłaszcza, jeśli chodzi o tłuszcze nasycone.

3. Ciało w kształcie gruszki

Twój kształt ciała przypomina gruszkę, jeśli masz szerokie biodra i uda.

W takim przypadku prawdopodobnie masz tendencję do kumulowania tkanki tłuszczowej właśnie na tym obszarze ciała. Bardzo prawdopodobne też, że wykazujesz skłonność do kumulowania się płynów w organizmie.

Produkty, które będą Ci służyć

Jeżeli Twój kształt ciała przypomina gruszkę, upewnij się, że w Twoim codziennym menu nie brakuje:

 • Mięsa
 • Ryb
 • Jaj
 • Nabiału
 • Produktów bogatych w białko

Co więcej, pamiętaj też, że pewne owoce, takie jak arbuz czy ananas są idealne aby oczyścić ciało i usunąć z niego nagromadzone płyny. Postaraj się zwiększyć spożycie zielonej herbaty.

Ryby i nabiał: źródła białka zwierzęcego

Koniecznie zajrzyj też do artykułu: Zielona herbata w odchudzaniu na 4 różne sposoby

Produkty, których najlepiej unikać

Ponieważ wykazujesz skłonność do retencji płynów w organizmie, koniecznie ogranicz spożycie produktów, które ją zwiększają. Jest to między innymi:

4. Ciało w kształcie klepsydry

Jeżeli kształt Twojego ciała to klepsydra, najprawdopodobniej masz idealne proporcje między biodrami a biustem.

Choć jest to sylwetka, o której marzy większość kobiet, należy zwracać szczególną uwagę, gdy zaczynasz przybierać na wadze. Zarówno górne partie ciała jak i dolne mają bowiem tendencję do osiągania dużych rozmiarów.

Osoby, których kształt ciała to klepsydra mają zwykle wysoki indeks glikemiczny. Aby tego uniknąć i sprawić, że będzie on pod kontrolą, najlepiej byłoby jeść pięć mniejszych posiłków w ciągu dnia.

Produkty, które będą Ci służyć

 • Staraj się sięgać po pełnoziarnistą wersję pieczywa i innych produktów, takich jak makaron, ryż, chleb, ciastka, itp.

Produkty, których najlepiej unikać

Postaraj się omijać szerokim łukiem produkty wykonane na bazie białej mąki. Bardzo ciężko jest je strawić, ponadto mają tendencję do odkładania się.

Należy również eliminować z menu produkty o wysokiej zawartości soli i sodu, ponieważ powodują one odkładanie się płynów w organizmie.

Pełnoziarniste pieczywo

5. Ciało w formie odwróconego trójkąta

Jeżeli Twój kształt ciała to odwrócony trójkąt, Twoje ramiona będą szersze niż biodra. Nie masz prawdopodobnie zbyt wąskiej talii, a Twoje ramiona są wąskie.

Produkty, które będą Ci służyć

Pełnoziarnisty ryż

Postaraj się zwiększyć spożycie produktów bogatych w błonnik. Czasami bowiem osoby, których kształt ciała to odwrócony trójkąt mają problemy z trawieniem i perystaltyką jelit.

Produkty, których najlepiej unikać

Uwaga na białko zwierzęce. Najlepiej byłoby zastąpić je białkiem pochodzenia roślinnego.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.