Wtórne utonięcie u dzieci
Wraz z nadejściem lata, coraz częściej dobiegają nas wiadomości o nieszczęśliwych przypadkach utonięć w basenach i na plażach. Dotyka to niestety zarówno dorosłych jak i dzieci, zatem poniższe informacje zasługują na szczególną uwagę.
Zwracaj nadzwyczajną uwagę na swoje dziecko, gdy wchodzi ono do wody i – w przypadku basenu – upewnij się, że zabezpieczająca kratka nad filtrem znajduje się na swoim miejscu. Minimalizowanie niebezpieczeństw w przypadku tego typu materiałów jest niezbędne, by Twoje dziecko mogło pływać bez zagrożeń i czerpać z tego radość.
Z pewnością wzdrygasz się słysząc wiadomości na temat przypadków utonięcia wśród dzieci. Jednakże, istnieje inny, znacznie mniej znany rodzaj wypadków, który odbiera życie kilku dzieciom rocznie.
Mamy na myśli wtórne utonięcie. Dotyczy to zarówno dzieci, jak i dorosłych, którzy niemalże utonęli, lecz zostali odratowani i poddani reanimacji.
Powracają oni do domu mając się dobrze, jednak po kilku godzinach lub dniach zaczynają odczuwać silne zmęczenie, kładą się spać i już więcej się nie budzą. Straszne, ale prawdziwe. Chcielibyśmy opowiedzieć Ci o wtórnym utonięciu dla bezpieczeństwa Twojego i Twoich dzieci.
Wtórne utonięcie u dzieci: cicha śmierć
Zaczniemy od opowiedzenia Ci historii, która wydarzyła się całkiem niedawno. Lindsay Kujawa jest znana ze swojego oryginalnego bloga na temat przepisów kulinarnych, rzemiosła, osobistych przemyśleń na temat matki, itp.
The Huffington Post i inne media bardzo zainteresowały się jej przypadkiem i wkrótce wiadomość pojawiła się też na jej własnym blogu: jej syn niemalże utonął w basenie podczas przyjęcia. Przebywał pod wodą przez kilka sekund, jednak na szczęście udało się go odratować.
Zakończyło się szczęśliwie, ale mimo wszystko, Lindsay poinformowała swojego pediatrę o tym, co zaszło i pozostawiła wiadomość na automatycznej sekretarce lekarza. Zdziwiła się natychmiastową reakcją specjalisty, który polecił jej jak najszybciej zabrać dziecko na oddział ratunkowy.
Gdy Lindsay podeszła do syna, zauważyła, ogarnęła go senność. Był wyjątkowo zmęczony i zaczął kuleć. Wyraźnie widać było, że stało się coś złego. Po przeprowadzeniu kilku badań w szpitalu, sprawa była już jasna.
Przeczytaj też: Toksyny zagrażające naszym dzieciom
Płuca dziecka były podrażnione i suche z powodu środków chemicznych obecnych w wodzie z basenu. Poziom tlenu w jego organizmie spadał z każdą sekundą. Chłopiec tonął nawet o tym nie wiedząc.
Lekarze zdołali uratować dziecko zapewniając niezbędną opiekę medyczną. Przypadek chłopca zakończył się szczęśliwie dzięki natychmiastowej reakcji lekarzy, pediatry i Lindsay Kujawy, która wykazała się świadomością praktycznie od razu informując lekarza swojego dziecka o tym, co zaszło.
Niestety nie wszystkie historie kończą się tak fortunnie. Wiele dzieci traci w ten sposób życie. Po niedoszłym utonięciu mijają nawet trzy dni, podczas których problem mogący doprowadzić do tragedii, pozostaje ukryty i bezobjawowy.
Wtórne utonięcie i suche utonięcie – co powinieneś wiedzieć
- Suche utonięcie następuje, gdy ciało i mózg “przeczuwają”, że woda zostanie wchłonięta przez drogi oddechowe. Powoduje to skurcz krtani, która zamyka się w celu ochrony organizmu. Chroni to wprawdzie przed dostaniem się do środka wody, ale nie dopuszcza także powietrza, pozostawiając ofiarę bez tlenu.
- Wtórne utonięcie następuje często, gdy woda dostanie się do płuc i tam pozostanie. Możliwe jest odratowanie dziecka, jednak po krótkim czasie woda zamknięta w płucach staje się przyczyną ich obrzęku.
- Obrzęk płuc może na początku przebiegać bezobjawowo, lecz po kilku godzinach, lub nawet kilku dniach, może być przyczyną śmierci.
- Należy również pamiętać, że woda w basenie zawiera silne środki chemiczne. W przypadku dostania się do płuc, prawdopodobne jest, że je podrażni i spowoduje ich opuchnięcie.
- Chlor to substancja silnie drażniąca oskrzela.
- Po przypadku tonięcia, dziecko może wykrztusić wodę i zostać odratowane, należy jednak być świadomym, że część płynu mogła pozostać w płucach. Po kilku godzinach, woda ta wywołuje opuchliznę oskrzeli, prowadząc do obrzęku i w konsekwencji obniżając zawartość tlenu we krwi.
Przeczytaj też: Kaszel u dzieci – domowe sposoby leczenia
Co robić?
- Jeśli Twoje dziecko się topiło, choćby przez krótką chwilę i nawet jeśli zdaje się, że czuje się już dobrze, nie ma to znaczenia: niezwłocznie zabierz je do szpitalnego oddziału ratunkowego.
- Nigdy nie trać swojego dziecka z oczu, gdy znajduje się ono w wodzie.
- Możliwie najwcześniej naucz swoje dziecko pływać.
- Nawet jeśli uważasz, że Twoja pociecha pływa bardzo dobrze, realnym zagrożeniem pozostaje zasłabnięcie lub inne nieprzewidziane wydarzenie w wodzie. Dlatego pamiętaj, że obserwowanie wszystkiego, co robi Twoje dziecko w wodzie, w żadnym wypadku nie jest nadopiekuńczością.
Tego lata ciesz się wodą razem ze swoimi dziećmi, ale pamiętaj o radach zawartych w tym artykule.
Bo przecież warto!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Secondary drowning in children. ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7427600
- Dry and secondary drowning: The signs every parent needs to know. (n.d.).
osteopathic.org/osteopathic-health/about-your-health/health-conditions-library/childrens-health/Pages/secondary-drowning.aspx