Jak zmotywować dziecko do nauki po wakacjach?

Czy chcesz zmotywować dziecko do nauki, ale nie wiesz, jak to zrobić? Dzięki tym prostym wskazówkom powrót do szkoły będzie znacznie prostszy.
Jak zmotywować dziecko do nauki po wakacjach?

Napisany przez Thady Carabaño

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Jest poniedziałek, dzień powrotu do szkoły po feriach lub po wakacjach. Podczas gdy Ty wszystko przygotowujesz, u Twojego dziecka nie widzisz entuzjazmu. Jego umysł wciąż jest na wakacjach, i bardzo mu się nie chce wracać do szkolnej rutyny. Czy chcesz wiedzieć, jak zmotywować dziecko do nauki?

Powrót do normalnej aktywności po wypoczynku i poczuciu powolności jest czymś, co spotyka nas wszystkich, nie tylko młodych ludzi, którzy się uczą. Dlatego warto poznać pewne strategie, które pomogą nam zmotywować dziecko do nauki i ponownego podjęcia szkolnych zadań.

Jeśli Ty również martwisz się, że Twoje dziecko nie zdąży wrócić do rutyny na czas, dzisiaj odkryjesz kilka wskazówek, które Wam w tym pomogą. Zobaczmy, w czym tkwi sekret!

Jak zmotywować dziecko do nauki po wakacjach

Jak przy każdym projekcie, który chcemy przeprowadzić z powodzeniem, musimy zacząć od planowania. To nic skomplikowanego.

Po prostu, rozważ szereg czynności, które możesz zaprogramować dla Twojego dziecka przed rozpoczęciem zajęć, w dniu powrotu do szkoły i podczas pierwszych tygodni nauki. Tutaj podamy Ci kilka pomysłów.

Ojciec i syn przy komputerze.

Zajęcia edukacyjne

Już w trakcie wakacji możesz z dzieckiem czytać książki hobbystyczne, ćwiczyć pamięć w grach umysłowych i bawić się w zagadki słowne. W tym celu możesz szukać pomysłów na portalach edukacyjnych, które udostępniają gry za darmo. Dzieci uwielbiają tego typu zabawy.

Jeśli chcesz, żeby uczyło się angielskiego, możesz zorganizować mu rozgrzewkę zanim zacznie się szkoła. Zapisz je na krótkie warsztaty, jeden lub dwa tygodnie przed powrotem do szkoły.

Jeśli ma talenty muzyczne, zorganizuj mu lekcje gry na flecie, na gitarze lub instrumencie, który go pociąga. Możesz zmotywować dziecko do nauki, aktywując w ten sposób jego nawyki uczenia się.

Kącik naukowy

Aby zmotywować dziecko do nauki, musisz mu przygotować przestrzeń. Lepiej, jeśli w tym miejscu będzie cicho, wygodnie i bez zakłóceń. Ważne jest, aby Twoje dziecko lubiło tam przebywać i dobrze się tam czuło.

Jeśli w domu nie ma jeszcze takiego miejsca, skorzystaj z okazji i wybierz je wspólnie z Twoją pociechą. Niech własnoręcznie udekoruje swój kącik naukowy ulubionymi przedmiotami. Jeśli ma już biurko, zmiana ustawienia i renowacja dekoracji trochę może dobrze wpłynąć na inspiracje do nauki.

Idźcie na zakupy

Kupowanie i odnawianie przyborów szkolnych może być bardzo atrakcyjne dla dzieci. Zwłaszcza, jeśli pozwolisz im wybrać model zeszytów i piórników. Oczywiście nie możecie zapomnieć o plecaku.

Plecak szkolny.

Są to działania związane ze szkołą, które pomogą dziecku nawiązać kontakt ze środowiskiem szkolnym i rozbudzą w nim chęć powrotu do szkoły. W taki sposób możesz nie tylko zmotywować dziecko do nauki ale i do obowiązków szkolnych, które na nie czekają.

Odśwież szkolne przyjaźnie

Możesz zaprosić kolegę z klasy do domu lub zaplanować spotkanie ze znajomymi w parku lub wspólnie pójść na lody. Każda wymówka jest dobra, aby promować ponowne spotkanie dziecka z kolegami ze szkoły.

Nadzoruj korzystanie z gier wideo

Prawdopodobnie w czasie wakacji Twoje dzieci przekroczyły nieco limity czasu poświęcanego na gry wideo. Dlatego przed rozpoczęciem zajęć szkolnych ważne jest, aby zastosować się do zaleceń specjalistów.

Według nich, dzieci nie powinny spędzać na graniu więcej niż dwie godziny dziennie. Ta kontrola jest konieczna, aby później dziecko mogło wrócić do zwyczajów związanych z nauką i zadaniami domowymi.

Powrót do szkoły: trzeba wcześnie wstawać!

Nowe tempo życia, które zaczyna się wraz z powrotem do szkoły, najbardziej odczuwa się przy porannym wstawaniu. Dlatego, aby zmotywować dziecko do nauki, nie można zapomnieć o tym ważnym szczególe. Wczesne chodzenie do łóżka ułatwi zarazem wczesne wstawanie. Będzie korzystne nie tylko dla Twojego dziecka, ale dla całej rodziny.

Jeśli się zmotywujesz, żeby wcześnie wstawać, będziesz miała czas na przygotowanie dla Twojego dziecka jego ulubionego śniadania. To również dobry sposób, aby zmotywować dziecko do nauki, a poza tym będziesz mogła zrobić wszystko na spokojnie, a nie w biegu. Nie ma lepszego sposobu na dobre rozpoczęcie tygodnia!

Rozbudź nawyki związane z nauką

Aby powrót do szkoły był udany, ważne jest, aby od samego początku zreorganizować plan zajęć, który pozwoli zmotywować dziecko do nauki. Przede wszystkim powieś nowy plan lekcji w widocznym dla niego miejscu. Pomóż mu stworzyć jego własny plan nauki na cały tydzień, w miarę, jak będzie otrzymywało swoje zadania.

Plan zajęć.

Twoje dziecko musi zrozumieć, że nauka jest jego obowiązkiem. Unikaj odrabiania za niego zadań domowych, chociaż pomaganie dziecku jest bardzo ważne. Jeśli chcesz pomóc mu w przyzwyczajeniu się do nowych nawyków związanych z nauką, weź pod uwagę następujące wskazówki:

  • Na każdy dzień wyznacz konkretną godzinę na naukę. Bądź stanowcza i trzymaj się tego planu.
  • Pozwalaj na przerwy lub na niezbędny odpoczynek w dniach nauki.
  • Bądź wyczulona i słuchaj, kiedy dziecko prosi o pomoc, albo od Ciebie, albo od specjalisty.
  • Staraj się nie tracić cierpliwości, gdy pomagasz w odrabianiu lekcji. Ty również możesz dostać zadanie domowe: “Nie będę się denerwować!”.

Krótko mówiąc, nigdy nie będzie za późno, aby zmotywować dziecko do nauki. Każdy początek roku będzie okazją do wyruszenia na przygodę z nauką i zwiększenia szans na uzyskanie dobrych ocen. Jak widać, wiele zależy od Ciebie, więc już teraz możesz zacząć organizować swój plan.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.