Podświadomość - 5 kroków, aby ją zaprogramować

Choć nie możemy kontrolować naszej podświadomości, możemy ją wytrenować aby kierowała nami za pomocą intuicji, dzięki czemu będziemy w stanie żyć teraźniejszością w pełnym tego słowa znaczeniu.
Podświadomość - 5 kroków, aby ją zaprogramować
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 26 września, 2022

Gdy słyszymy słowo: podświadomość, natychmiast przychodzą nam na myśl klasyczne teorie psychoanalizy. Pojawia się też zwykła, ludzka ciekawość i dociekliwość w kwestii wszystkiego tego, co ukrywa się pod powłoką naszej świadomości i tego, co codzienne i normalne.

Musimy uświadomić sobie tę kwestię: w naszym codziennym życiu, niezależnie od tego, czym się zajmujemy, to właśnie podświadomość odgrywa rolę silnika, który pobudza nasze czyny, reakcje i sposób, w jaki wchodzimy w interakcje z otaczającym nas światem i ludźmi.

Gdy na przykład przedstawia nam się kogoś nieznajomego, nie zajmuje nam wiele czasu ocenienie, czy go lubimy czy nie. Gdy schodząc po schodach potkniemy się, reagujemy w ułamku sekundy, unikając katastrofalnego w skutkach upadku. W takich sytuacjach najpierw działamy, a później dopiero zastanawiamy się nad tym, co właśnie zaszło.

Istnieje w naszym życiu całe mnóstwo sytuacji, w których reagujemy wręcz automatycznie. Wiele odpowiedzi udzielamy bez przepuszczania je przez filtr w pełni świadomej, logicznej i racjonalnej analizy. Istnieje w naszym życiu tak wiele zachowań kontrolowanych przez podświadomość.

A co jeżeli powiemy Ci, że mógłbyś nieco bliżej przyjrzeć się tej ukrytej części Twojego umysłu, aby lepiej zrozumieć jej sposób działania i wpływ na Twoje życie?

Jeżeli Ci się to uda, będziesz w stanie działać z większą pewnością siebie, odsunąć od siebie lęki i strach, które tak często ograniczają Twoje działania. Będziesz dzięki temu człowiekiem wolnym, żyjącym bardziej świadomie, pełniej i szczęśliwiej.

Pozwól, że opowiemy Ci o tym w naszym dzisiejszym artykule.

Podświadomość to automatyczny pilot Twojego umysłu

Nic, co robi podświadomość jest zwyczajne albo samowolne. Podświadomość zawiera w sobie bowiem esencję tego wszystkiego, co przeżyliśmy, co widzieliśmy i co poczuliśmy w naszym życiu.

Jest to forma “czarnej skrzynki” człowieka, gdzie kompasem jest nasze ja ze wszystkim, co się nam kiedykolwiek przydarzyło.

Wszystko bowiem, co przechodzimy, w jakiś sposób pozostawia w nas swój ślad – jak emocjonalny odcisk. Jego forma zależy od tego, w jaki sposób było nam to dane przetworzyć i przeżyć.

Dlatego też tworzymy w naszym umyśle pewne połączenia bazując na własnych doświadczeniach życiowych. Mogą one przybrać rozmaitą formę:

“Osoby, które patrzą prosto w oczy są godne zaufania. Moja mama zawsze tak patrzyła”; “Mężczyźni, którzy nie patrzą Ci w oczy, gdy z Tobą rozmawiają są niebezpieczni, ponieważ mój pierwszy chłopak właśnie tak się zachowywał i bardzo mnie skrzywdził”.

Wszystko, przez co przeszliśmy zostawia ślad w naszej podświadomości. Zazwyczaj przez pryzmat właśnie tych nagromadzonych informacji oceniamy rzeczywistość.

To właśnie podświadomość, stanowiąc tak wielką bazę danych, umożliwia nam udzielanie natychmiastowych odpowiedzi i błyskawiczne reakcje w momentach, gdy nie ma czasu na myślenie.

Są to czasem odpowiedzi na pytania w stylu: Przyjąć tę ofertę pracy?”, “Dać jej mój numer telefonu?”, “Pójść w prawo czy w lewo?”, “Czy powinnam zacząć uciekać?”.

Po co programować podświadomość?

Programowanie podświadomości może nam pomóc osiągnąć wiele celów. Między innymi:

Człowiek - motyl
  • Znacznie lepiej poznamy samych siebie.
  • Pozbędziemy się nałogów i złych nawyków (przestaniemy palić papierosy, nabędziemy więcej odwagi pozbywając się nieśmiałości, uwolnimy się od strachu przed byciem ocenionym przez innych…).
  • Dostosujemy otaczającą nas rzeczywistość do naszych pragnień.

Krótko rzecz ujmując, programując naszą podświadomość, możemy stać się osobą, którą naprawdę chcemy być.

Zanim zaczniesz programować podświadomość, dowiedz się, co w niej jest

Idea jest prosta: nikt nie może remontować domu, nie przyjrzawszy mu się najpierw dokładnie.

W każdym domu są ciemne zakątki, do których od dawna nie zaglądało światło. To tam właśnie kryją się nasze lęki, ograniczające nas myśli i wszystko to, co uniemożliwia nam bycie szczęśliwymi ludźmi.

Dlatego też zanim zaczniesz ukierunkowywać swoją podświadomość ku szczęściu, dobremu samopoczuciu i rozwojowi, poznaj jej problematyczne obszary. Umożliwi Ci to uleczenie ich. Aby to zrobić, zastosuj poniższe rady. Będą Ci nieodzowne.

Naucz się łączyć ze swoją podświadomością

Słuchaj swojej intuicji

Musisz nauczyć się jej ufać. Przeczucia, w rzeczywistości są niczym innym jak wiadomościami, które przesyła nasza podświadomość do świadomej części umysłu.

Ludzka podświadomość
  • Nasza intuicja zatem może nam dać pogląd na temat tego, co kryje nasza podświadomość i co chciałaby nam przekazać.

Zapisuj swoje sny

Umieść zeszyt na szafce nocnej przy łóżku i zapisuj tam wszystkie sny, jakie pamiętasz. Zrób to tuż po przebudzeniu, zanim zapomnisz treść snu. Później przeanalizuj swoje zapiski i zapytaj siebie, co mogą one oznaczać.

Praktykuj medytację

Poszukaj sobie chwili spokoju w ciągu dnia, aby móc poświęcić się tej zdrowej praktyce. Daj sobie trzydzieści minut na medytację, a połączysz się z samym sobą i ze swoim wnętrzem.

Rysuj i koloruj mandale

Jest to sposób na skupienie się na tym, co tu i teraz, aby połączyć się z samymi sobą.

Pisz pamiętnik

Zapisuj w nim swoje myśli, wspomnienia, emocje… Pamiętnik to doskonały sposób na to, by zapisać to, co czujesz. Ubierzesz w słowa esencję Ciebie, dzięki czemu będzie miał szansę ujawnić się chociaż skrawek Twojej podświadomości.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj artykuł: Kolorowanki – terapia dla dorosłych!

Pięć kroków, aby zaprogramować podświadomość

To bardzo ważne, żeby zanim przystąpimy do tego etapu, najpierw uważnie skupić się na poprzednim kroku – na dokładnym samopoznaniu.

Tylko bowiem jeśli naprawdę odkryjemy nasze słabości, zaczniemy wewnętrzny proces zmian na lepsze. Stąd już tylko mały krok ku programowaniu podświadomości.

Należy też pamiętać o kluczowym czynniku – konieczna jest wytrwałość. Opisywane przez nas ćwiczenia mające programować podświadomość, należy praktykować codziennie i cierpliwie czekać na rezultaty. Zmiany nie pojawią się po tygodniu ani po miesiącu.

Przyjrzyjmy się teraz kolejnym krokom, jakie będzie trzeba wykonać.

1. Wizualizuj

Codziennie ćwicz wizualizację. Wyobraź sobie siebie samego we wnętrzu samochodu. To Ty masz kluczyki, trzymasz kierownicę i doskonale wiesz, dokąd chcesz dojechać.

  • Czujesz na twarzy odprężający, kojący powiew wiatru. Na horyzoncie podziwiasz przepiękny wschód słońca, napełniający Cię marzeniami i nadzieją.
  • Tam właśnie, w tym punkcie horyzontu znajdują się Twoje cele i marzenia. Kierujesz się ku nim z pewnością siebie i bez strachu. Nic nie może Cię powstrzymać.

2. Używaj afirmacji, które dodają Ci sił

Twórz zdania, które wiele dla Ciebie znaczą i będą użyteczne w motywowaniu Cię: “Zasługuję na to, by być szczęśliwym i nic mnie nie pokona. Moim największym wrogiem jest mój umysł, ale ja go przemogłem”.

Powtarzaj sobie te zdanie często, zwłaszcza przed snem.

3. Żyj tu i teraz

Musisz nauczyć się być w pełnym kontakcie z tym, co dzieje się tu i teraz, dookoła Ciebie. Jeżeli skupiasz całą uwagę na przeszłości oraz przyszłości, Twoja podświadomość będzie Cię oszukiwać.

To bowiem jedynie tu i teraz otwierają się dla Ciebie wszystkie możliwości.

4. Zajmuj się jedną rzeczą naraz

Unikaj wielozadaniowości jak największego wroga. Stres, jaki wywołuje wykonywanie kilku czynności naraz (nawet jeśli idą Ci dobrze), to poważny wróg naszego spokoju wewnętrznego.

Naucz się “płynąć”, dać się całkowicie porwać temu, co robisz. Zajmuj się całym sobą jedną czynnością naraz. To właśnie bowiem tu i teraz powinieneś skupić całą swoją energię.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj też artykuł: Osiągnij stan flow i wygraj ze stresem!

5. Zatrzymuj błędny sposób myślenia

Musisz mieć w głowie jeden cel: być szczęśliwy, być sobą, zmienić się w człowieka, którym naprawdę pragniesz być.

Gołębie wokół głowy jak myśli

Czy wiesz, kto może Ci w tym przeszkodzić? Jedynie Ty sam ze swoimi negatywnymi myślami, ze swoim błędnym sposobem myślenia i wszystkimi tymi stwierdzeniami w stylu: “nie mogę, bo już raz mi nie wyszło”, “nie odważę się, bo na pewno coś się nie uda i ktoś na tym ucierpi”.

Unikaj błędnego, negatywnego sposobu myślenia. Pozwól, by kierowała Tobą pewna siebie, dojrzała i bezpieczna podświadomość. Pomoże Ci ona dotrzeć tam, gdzie chcesz, do pałacu spokoju i absolutnego szczęścia.

Obrazek tytułowy dzięki uprzejmości wikiHow.com


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Stajkovic, A.D., Locke, E. A., & Blaire, E. (2006). “A first examination of the relationships between primed subconscious goals, assigned conscious goals, and task performance”. Journal of Applied Psychology5: 1172–1180
  •  Henri F. Ellenberger, The Discovery of the Unconscious (1970)
  • Laplanche, Jean & Jean-Bertrand Pontalis (1967). Diccionario de Psicoanálisis, Paidós, B. Aires 9ª. Edición 2007, p. 414
  • Kasala ER, Bodduluru LN, Maneti Y, Thipparaboina R, “Effect of meditation on neurophysiological changes in stress mediated depression”, Complement Ther Clin Pract. 2014 Feb;20(1):74-80.
  • Dahl CJ, Lutz A, Davidson RJ, “Reconstructing and deconstructing the self: cognitive mechanisms in meditation practice”, Trends Cogn Sci. 2015 Sep;19(9):515-23.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.