Szczęście - 9 nawyków, które Ci je odbierają

Nie da się uszczęśliwić wszystkich, przestań więc zwracać uwagę na to, co mówią ludzie, zapomnij o swoich złych przeżyciach i skup się na tym, co tu i teraz. Uwierz, że możesz osiągnąć wszystko, jeśli tylko będziesz chciała.
Szczęście - 9 nawyków, które Ci je odbierają

Ostatnia aktualizacja: 08 lipca, 2019

Szczęście… Co to takiego? Wszyscy wiemy, że nie da się być w pełni szczęśliwym przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, i nie można całkowicie uniknąć momentów zwątpienia, frustracji czy smutku. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy z tego, że szczęście to również kwestia codziennych wyborów.

Pułapki współczesnego świata wraz z jego ograniczeniami, zwyczajami i wyzwaniami znacznie wpływają na nasz poziom zadowolenia z życia.

Należy jednak pamiętać, że na nasze szczęście składa się mnóstwo różnych czynników i zdarzeń, na które my sami mamy wpływ. Czasami wystarczy pozbyć się niektórych nawyków, aby znów w pełni cieszyć się życiem. Oto 9 z nich.

Niech szczęście się do ciebie uśmiechnie!

1. Nie przejmuj się gadaniem ludzi

Każdemu człowiekowi – istocie z natury społecznej – jest trudno zmierzyć się z odrzuceniem czy niesprostaniem wymaganiom innych. Jednak nieustanna chęć dogodzenia otaczającym Cię ludziom i przejmowanie się tym, co powiedzą, to strata czasu i energii, a także prosta droga do frustracji.

Pamiętaj, że Twoje życie to Twoja sprawa i gadaniem ludzi nie warto się przejmować.

2. Pamiętaj, że nie musisz mieć zawsze racji

Każdy lubi mieć rację i niektórym z nas z trudem przychodzi przyznanie się do błędu. Powinieneś jednak pamiętać, że nie musisz mieć zawsze racji i najrozsądniej jest się z tym pogodzić.

Para dyskutuje

Osoby, które do utraty tchu walczą o swoje, cierpią z tego powodu na zwiększony poziom stresu i mają problemy z życiem w związku. Wpływa to negatywnie nie tylko na ich własne szczęście, ale i na funkcjonowanie osób w ich otoczeniu.

3. Nie zamartwiaj się

W życiu nie da się zupełnie uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, stresu, lęku czy nawet depresji. Czy jednak warto na zapas zamartwiać się wszystkimi przykrymi rzeczami, które mogą, ale wcale nie muszą, się wydarzyć?

Niektórych problemów nie da się uniknąć, ale ciągłe myślenie o tym, co złego może nas spotkać nie jest rozwiązaniem. Naucz się znosić gorsze dni i podejdź do życia z pozytywnym nastawieniem, że wszystko dzieje się w jakimś celu.

4. Pożegnaj niepewność, a szczęście samo przyjdzie

Nie ma na świecie dwóch takich samych osób i każdy z nas znosi różne sytuacje na swój sposób. Nie warto więc oglądać się na innych i wiecznie porównywać swoje osiągnięcia do sukcesów odnoszonych przez otaczających Cię ludzi.

Ptaki odlatują z dłoni - uwolnij szczęście!

Z kolei, gdy słyszysz coś złego na swój temat z ust innej osoby, zignoruj to i rób wszystko po swojemu, tak aby na koniec dnia być z siebie zadowolonym.

5. Nie możesz mieć na wszystko wpływu

Przez nieustanną chęć kontrolowania wszystkiego i wszystkich dokoła, najbardziej cierpi Twoje osobiste szczęście.

Pamiętaj, że nie na wszystko w życiu możesz mieć wpływ i czasami trzeba pozwolić życiu toczyć się dalej, bez Twojego nadzoru. Ucisz swoją wewnętrzną potrzebę kontrolowania wszystkiego osobiście, a zobaczysz, że poczujesz się znacznie lepiej.

6. Zapomnij o przeszłości

Wielu osobom trauma i złe wspomnienia z przeszłości uniemożliwiają normalne i szczęśliwe życie.

Związana kobieta

Pomyśl o tym jednak w ten sposób: każda część Twojego życia to lekcja, a kiedy już się zakończy, z bólu wyłania się Twoja wewnętrzna siła.

6. Za szczęście nie da się zapłacić

Jeśli spędzasz większość swojego czasu w pracy, zastanów się czy na pewno robisz to z odpowiednich powódek?

Jeśli myślisz, że zapewnisz sobie szczęście gromadząc materialne bogactwo, musimy Cię zmartwić – to właśnie skupianie się tylko i wyłącznie na zarabianiu pieniędzy sprawia, że nie masz, jak i kiedy cieszyć się życiem.

Oczywiście pieniądze są niezwykle ważnym elementem życia każdego z nas, jednak nie warto poświęcać całego swojego czasu w pracy, zaniedbując jednocześnie relacje rodzinne, związek czy przyjaciół.

7. Zamiast narzekać poszukaj rozwiązania

Przestań narzekać na swoje codzienne życie, rodzinę, partnera czy ogólnie na cały świat.

Dziewczyna z uśmiechnięym balonem zamiast twarzy

Jeśli coś Cię dręczy, znajdź sposób, by to naprawić i pozwól życiu toczyć się dalej. W przeciwnym razie zawsze będziesz sfrustrowany i nieszczęśliwy.

8. Nie pozwól, by sparaliżował Cię strach

Strach to normalna reakcja, która czasami dotyka każdego z nas. Musisz jednak nauczyć się, że nie może on powstrzymywać Cię przed realizacją Twoich celów lub korzystania z nadarzających się okazji. Czasami lepiej zaryzykować i zdobyć nowe doświadczenia i siłę.

9. Nie tłum w sobie emocji, a znajdziesz szczęście

Złość i duma to dwie emocje, które mogą odebrać Ci szczęście, sprawić, że staniesz się samotną i zgorzkniałą osobą. Pozwól swojemu sercu napełnić się wybaczeniem i uwolnij się od tych negatywnych emocji, by odzyskać szczęście i równowagę w życiu.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.