Woda morska – jakie zalety kryje w sobie?

Woda morska działa na ciało zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie. Świetnie sprawdza się przy problemach skórnych, takich jak łuszczyca i wiele innych dolegliwościach.
Woda morska – jakie zalety kryje w sobie?

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2022

Wielu osób w lecie udaje się na plaże i nadmorskie kurorty, aby odpocząć, nacieszyć się chwilą wolnego czasu z bliskimi lub obcować z naturą. Jednak chyba nikt nie zastanawia się nad tym, jak woda morska zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie działa na ludzkie ciało.

Z niniejszego artykułu dowiesz się jakie zalety kryje w sobie woda morska i jak z nich korzystać!

Woda morska obiektem badań naukowców

W Chinach wody morskiej używa się od ponad 4000 lat. Pionierem jej stosowania był cesarza Fu-Shi, znany również jako ojciec medycyny morskiej. Zalecał on nie tylko picie wody morskiej, lecz także konsumowanie wodorostów i soli morskiej w celu zachowania zdrowia.

Bliżej naszych czasów francuski naukowiec Rene Quinton odkrył, że składniki znajdujące się w wodzie morskiej, są takie same jak w komórkach ludzkich, co sprawia, że jej skład jest bardzo podobny do tego, jaki ma osocze krwi.

Kontynuował badania w latach 1910 – 1950 w towarzystwie doktora Jarricota, z którym ufundowali “Dispensarios marinos”. Używano tam wody morskiej do leczenia rozmaitych dolegliwości i chorób dotykających między innymi tarczycę, niedożywienie i problemy skórne. Zdołali uratować wiele osób, w tym wiele dzieci.

woda morska do leczenia

Wodę morską pakowano i nazywano “morską plazmą”. “Dispensarios marineros” zostały utworzone również w innych miejscach na świecie – w Kolumbii, Argentynie, Hiszpanii, Meksyku, Urugwaju i w Południowej Afryce.

Najnowsze badania wykazały, że woda morska skutecznie oczyszcza jelito grube, dodaje energii, poprawia działanie układu immunologicznego organizmu oraz skutecznie detoksykuje ciało.

Niedożywione dzieci poprzez picie jej trzy razy dziennie pozbędą się problemów, a ich stan zdrowia znacznie się poprawi. Warto wspomnieć również o projekcie realizowanym w Barcelonie, gdzie ludzi uzależnionych od alkoholu i narkotyków leczy się właśnie wodą morską. Rezultaty terapii są bardzo dobre.

Właściwości wody morskiej

Na pierwszym miejscu należy wspomnieć o tym, że skład wody morskiej różni się od tej z jeziora i rzeki (wody słodkie). Znajdziemy w niej cynk, jod, potas i pierwiastki. To właśnie one sprawiają, że płyn ten jest niesamowicie korzystny dla skóry i całego organizmu.

Wśród głównych właściwości wody morskiej możemy wymienić jej działanie antybiotykowe, przyspieszające proces gojenia się ran.

Pływanie w morzu skutecznie rozluźnia mięśnie poprzez znajdujący się w niej jod. Sprzyja również odzyskiwaniu sprawności po wszelkiego rodzaju urazach. Idealnie nadaje się dla osób, które są w trakcie rekonwalescencji po operacji lub rehabilitacji.

Osobom zmagającym się z problemami układu oddechowego zaleca się często oddychanie morską bryzą i kąpiele w morzu. Woda morska wspomaga płuca w eliminacji nagromadzonych substancji toksycznych. Z tego powodu w przypadku uciążliwego kaszlu i przeziębienia, nadmorskie spacery będą idealnym lekarstwem.

Ponadto, pacjenci z problemami reumatycznymi, takimi jak zapalenie stawów lub kości z chęcią korzystają z kąpieli morskich. Redukują one uczucie bólu, który jest charakterystycznym objawem tych chorób.

woda morska - spacery

Woda morska – wpływ na organizm

Dzięki zawartości magnezu woda morska działa uspokajająco i eliminuje lęki. Spędzenie kilku dni na plaży z dala od miejskiego zgiełku ma uzdrawiający wpływ na organizm. Zaleca się to w szczególności osobom cierpiącym na depresję, stres, nerwicę, zarówno w łagodnym, jak i zaawansowanym stadium.

Spacer po plaży oprócz tego, że jest doskonałym ćwiczeniem, jest także świetnym sposobem na oczyszczenie umysłu. To również świetny moment na odbycie rozmowy z partnerem lub obserwowanie zachodu słońca. Słona woda obmywa stopy, a wraz z piachem sprzyja złuszczaniu martwego naskórka.

Osoby mieszkające blisko morza powinny przynajmniej raz w tygodniu wybrać się na plaże. Latem można zjeść coś pysznego w przybrzeżnej kafejce, a zimą pooddychać nadmorską bryzą. Jeżeli natomiast mieszkasz daleko od plaży, nie czekaj na wakacje! Od czasu do czasu zorganizuj spontaniczny kilkudniowy wypad.

Polecamy przeczytać również: Dieta śródziemnomorska pomoże nam schudnąć!

Woda morska jako lekarstwo

Wodę morską stosuje się do leczenia problemów z wątrobą i nerkami, ponieważ usprawnia proces regeneracji komórek uszkodzonych np. przez marskość. W przypadku tej choroby w brzuchu gromadzą się płyny i pacjent swoim wyglądem przypomina kobietę w ciąży. Picie wody morskiej pomaga zredukować ten objaw.

Woda morska będzie pomocna także dla osób cierpiących na niewydolność nerek, skarżących się na zawroty głowy, wymioty lub problemy z oddawaniem moczu.

Wyjazd nad morze lub regularne spędzanie czasu na plaży zaleca się również przy chorobach takich jak łuszczyca. Może to być chodzenie po brzegu lub zwykłe wdychanie morskiego powietrza. Jest to także sposób na spokojniejszy sen.

Zdjęcia dodane dzięki uprzejmości Parkera Knighta, Michaela (a.k.a. Moik), Jere Keys, Diego David Garcia, Clarkstona SKAMP


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • American Chemical Society. (2006). Chemistry in the community. Nueva York: W.H. Freeman.
  • Mataix Verdú, J. (2008). Fisiología de la hidratación y nutrición hídrica. Madrid: Coca-Cola España.
  • Park, Chris. (2007). A dictionary of environment and conservation. Oxford: Oxford UP.
  • Lagarto Parra, A., & Bernal Sologuren, I. (2002). Utilización terapéutica de las aguas y fangos mineromedicinales. Revista Cubana de Farmacia, 36(1), 62-68.
  • Kimata, H., Tai, H., & Nakajima, H. (2001). Reduction of allergic skin responses and serum allergen-specific IgE and IgE-inducing cytokines by drinking deep-sea water in patients with allergic rhinitis. Oto-Rhino-Laryngologia Nova, 11(6), 302-303.
  • Nani, M., Zura, S., Majid, F. A. A., Jaafar, A. B., Mahdzir, A., & Musa, M. N. (2016). Potential health benefits of deep sea water: a review. Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine, 2016.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.