Wewnętrzna temperatura ciała - jak wpływa na nasze zdrowie?
Termoregulacja jest naturalnym procesem zachodzącym w organizmie człowieka. Uruchamia on ośrodkowe i obwodowe mechanizmy w celu utrzymania homeostazy i funkcji życiowych organizmu. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, w jaki sposób temperatura ciała jest związana ze zdrowiem i jak wpływa na wyniki sportowe.
Ciało aktywuje swój mechanizm termoregulacyjny w wyniku działania podwzgórza. Robi to w oparciu o informacje stale otrzymywane z czujników termicznych znajdujących się w skórze, rdzeniu kręgowym i różnych narządach wewnętrznych. Ten niezwykle ważny proces pomaga utrzymać wewnętrzną temperaturę ciała na poziomie około 37°C. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że jakakolwiek zmiana tej wartości może wpływać na funkcjonowanie komórek i prowadzić do dysfunkcji fizjologicznych.
Wewnętrzna temperatura ciała – co mówi o naszym zdrowiu?
Wewnętrzna temperatura ciała danej osoby mówi o jej stanie zdrowia więcej, niż mogłoby się wydawać. Z medycznego punktu widzenia pomiar ten jest bardzo ważny, ponieważ może nas ostrzec o obecności chorób, które charakteryzują się zmianami temperatury ciała. Na przykład, kiedy mamy gorączkę, powoduje to wzrost temperatury z powodu patologicznej przyczyny.
Zdolność człowieka do termoregulacji jest niezbędna do naszego przetrwania i pozwala cieszyć się dobrym zdrowiem. Nieodpowiednia temperatura wewnętrzna może prowadzić do hipotermii lub hipertermii. Są to warunki, które mogą spowodować udar cieplny, odwodnienie, zmniejszoną wydajność, a nawet uszkodzenie mózgu.
Z jednej strony do hipotermii dochodzi, gdy temperatura wnętrza ciała spada poniżej 36°C. Jej głównymi objawami są blada, zimna skóra, dezorientacja umysłowa, senność i wolniejsze niż zwykle tętno. Hipertermia natomiast ma miejsce, gdy temperatura ciała przekracza 42°C. Może to spowodować utratę przytomności, bóle głowy, przyspieszenie akcji serca i spadek ciśnienia krwi.
Przeczytaj również: Nawyki, które poprawiają wyniki sportowe
Wewnętrzna temperatura ciała a wyniki sportowe
Według badań przeprowadzonych przez Athlete Health and Performance Research Centre aklimatyzacja ciała do ciepła podczas ćwiczeń może zmniejszyć ryzyko poważnych chorób wynikających z przegrzania. Może też złagodzić stres fizjologiczny i poprawić wydolność tlenową w gorących i potencjalnie umiarkowanych środowiskach.
Można to osiągnąć jedynie poprzez adaptację organizmu. Obejmuje ona zwiększone pocenie się i przepływ krwi w skórze, niską temperaturę ciała, zmniejszony stres sercowo-naczyniowy, zmieniony metabolizm i zwiększoną ochronę komórek. Tak więc, jeśli chodzi o sportowców, śledzenie temperatury może mieć ogromne korzyści dla ich wyników.
Badania opublikowane przez Gatorade Sports Science Institute wykazały, że monitorowanie temperatury ciała podczas aktywności sportowej ma wiele zalet. Obejmują one zapobieganie udarowi cieplnemu związanemu z wysiłkiem fizycznym, kontrolowanie intensywności i zapewnienie bezpieczeństwa podczas treningów oraz umożliwienie testowania tolerancji ciepła podczas zawodów. Korzyści te przyczyniają się do zwiększenia wydajności u osób aktywnych fizycznie, a także poprawiają ich bezpieczeństwo.
Pomiar za pomocą inteligentnych czujników
Jeśli chcesz monitorować swoją temperaturę podczas różnych aktywności sportowych i uzyskiwać dokładne dane w czasie rzeczywistym, możesz kupić nieinwazyjne urządzenia do noszenia, które wykorzystują czujniki Core. Ta nowoczesna technologia transferu energii cieplnej wykorzystuje moc algorytmów sztucznej inteligencji do wykrywania ciepła przemieszczającego się do i z ciała. Pozwala to na obliczanie temperatury wewnętrznej ciała w czasie rzeczywistym.
Poszczególne czujniki dostarczają danych, które mogą pomóc sportowcom podczas bardzo intensywnych treningów i śledzić temperaturę ich ciała w celu poprawy wyników. Oprócz tego zaleca się połączenie ich z czujnikiem tętna, aby zapewnić większą dokładność.
Olimpijski medalista Kristian Blummenft i szwajcarska zawodowa kolarka górska Alessandra Keller zgłosili stosowanie czujników do mierzenia temperatury. Stosują je w celu wdrażania strategii treningowych i znacznej poprawy produktywności podczas upałów.
Zobacz też: Federico Valverde – wpływ coachingu sportowego na wyniki
Wewnętrzna temperatura ciała a zdrowie
Temperatura wewnętrzna ciała wiele mówi o ogólnym stanie zdrowia danej osoby. Jej śledzenie podczas intensywnych ćwiczeń fizycznych może dostarczyć cennych danych, które mogą pomóc poprawić przyszłe wyniki sportowca.
Tak więc, jeśli chcesz zachować dobre samopoczucie i poprawić swoje wyniki, zakup wysokiej jakości urządzenia do monitorowania temperatury to świetny pomysł. Pomoże Ci on opracować adaptacyjne wzorce treningowe i powoli wspinać się po drabinie.